E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kaldırımlar ve insanlar

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
16 Ekim 2019

Yaya kaldırımlarını en çok şehir merkezlerindeki cadde ve sokaklarda görürüz. Çünkü çoğu kasabanın kenar mahallelerinde yaya kaldırımı pek yoktur. Belediyeler tarafından yapılmamıştır. Belki de ihtiyaç duyulmadığındandır.

Yaya kaldırımı/yolu nedir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde Yaya kaldırımı, “Karayolunun taşıt yolu kenarı ile gerçek veya tüzel kişilere ait mülkler arasında kalan ve yalnız yayaların kullanımına ayrılmış olan kısımdır.” diye tanımlanıyor.

Yaya kaldırımları sadece yayaların kullanması/yürümesi için yapılmıştır/yapılmaktadır. Yayalara özel kaldırımda araç park etmek, tezgâh açmak, bisiklet sürmek, motosikletle girmek yasaktır.

İstanbul başta olmak üzere ülkemizin hemen hemen tüm il ve ilçelerinde yaya kaldırımları işgal altında. Kaldırım üzerindeki tezgâhlar, araçlar yayalara geçit vermiyor. Yayalar pek çok caddede kaldırımları kullanamıyor.

Araçlar kaldırımlara park ediliyor, esnaflar tezgâh açıyor, malzemelerini kaldırımlara diziyor. Bunların hepsi yayalara maalesef yürüme alanı bırakmıyor.

Bu yetmezmiş gibi bir de şehrin ana arterlerinde yapılan binaların inşaat malzemeleri kaldırımlara konulunca durum iyiden iyiye içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Özellikle engelli vatandaşların ve bebek arabası kullanıcılarının kaldırımları kullanması ise neredeyse imkânsız hale geliyor.

Yayaların akan trafikte daha güvenli bir şekilde gidecekleri yerlere gitmesi için yapılan kaldırımlar yayalar dışında her iş için kullanılıyor.

Kaldırımlar işgal altında olduğundan can tehlikesi olmasına karşın insanlar yolun ortasından yürümek zorunda kalıyor. Yolda yürümek mecburiyetinde kalan insanlar, hem trafiği hem de kendi can güvenliklerini tehlikeye atıyor.

Son zamanlarda artan işgaller nedeniyle yayalar kaldırımlarda yürüyemez hale geldi. Vatandaşlar bu vaziyetten şikâyetçi. “Kaldırımlar yayalar için mi, yoksa araç ve esnaflar için mi yapılıyor?” diye soruyorlar.

Kaldırım işgali aynı zamanda bizim medeniyetten nasibimizi almadığımızı da ortaya koyuyor.

Araç trafiğinin güvenli ve seri bir şekilde akışı ne kadar önemli ise, trafik tanımı içerisinde de yer verilen yayaların can güvenliği de bir o kadar önemlidir. Bu da ancak yayaların başta kendilerine ayrılmış olan yaya kaldırımını kullanabilmeleri ve diğer kurallara uymaları ile sağlanabilecektir.

Bunun için de önce yaya kaldırımlarının araçlara, satılan ürünlere değil, yayalara ait olduğunun bilincine varılması gerekmektedir.

Kaldırımların yayalara ait bir yol, yürüme alanı olduğu bilincini vereceğimiz eğitimlerle, hazırladığımız kamu spotlarını görsel, işitsel ve yazılı medyada yayınlattırmak suretiyle tüm kesimlere öğretmeliyiz.

Tarih:17 10 2019 11:08(12674) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Ağzında Gün Adları


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Türkiye de Ne Var Ne Yok


İstanbul'da yüz maskesi zorunluluğu


Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az


Hisar İşçi


Paraşütten çeltik tarlaları


"Toplaşın anlatıyorum"


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Temmuz ayı ziyaretci sayısı:365497 DtGaNi

* ANASAYFA *