E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Adana Mutabakatı (II)

Osman ÇAKIR
ocakirr@gmail.com
29 Ekim 2019

Suriye'nin kuzeyinde kurulmak istenen terör devletine karşı 32 Km. derinlikte bir güvenli bölge oluşturmak amacıyla Türkiye'nin başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sahada başarılı bir şekilde sürerken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence ve beraberindeki heyet alelacele Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye geldi.

Ankara'da yapılan heyetler arası görüşmelerde Türkiye, ABD'nin talebi üzerine, oluşturulacak güvenli bölgede bulunan terör gruplarının tamamının 120 saat içerisinde bölgenin dışına çıkmaları için zaman tanıdı.

Bu sürenin dolacağı gün Rusya’ya giden Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan, Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Soçi Mutabakatı olarak adlandırılan bu görüşmede/belgede Rusya bir kez daha Adana Mutabakatı'na atıfta bulundu. Suriye'nin kuzeyinde Türk ve Suriye orduları arasındaki işbirliğinin 1998'de imzalanan Adana Mutabakatı çerçevesinde gerçekleşmesi gerektiğini her fırsatta hatırlatan Rusya, Türkiye’yi ısrarla Adana Mutabakatı’na sadık kalmaya neden zorluyor?

Bu sorunun cevabı Esenyurt Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Yılmaz'a göre, “Rusya, Türkiye’nin askeri girişimlerini kontrol altına alarak Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed ile birlikte bir an önce boşlukları doldurmaya çalışıyor. Bununla birlikte Türkiye’nin endişelerini giderirken, Türk ordusunu bir an önce Adana Mutabakatı ile öngörülen 5 kilometre çizgisine geri çekmeyi hedefliyor.”

Türkiye’nin ağırlığını ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların dönüşüne verdiğini ve bu konuda Rusya’dan ve dolayısı ile dolaylı yoldan Esed’den destek istediğini ileri süren Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye’nin bu aşamada siyasi amacının ise YPG ve PKK’yı bölgeden çıkarmak, yerine Suriyeli sığınmacıları koymak olduğunu söylüyor.

Bilindiği üzere Türkiye ve Suriye’nin dışında ne Rusya, ne ABD, ne de AB ülkeleri PYD/YPG’yi terörist örgüt olarak görüyor. Hatta İran bile.

Öte yandan bölgenin huzurunu bozan ve barışı baltalayan ülkeleri ise bilmeyen kalmadı. Neredeyse otuz yıl oldu Irak Savaşı’nın başlatıldığı 1991 yılından bu yana. O yıldan günümüze ne patlatılan bombalar son buldu, ne de akıtılan müslüman kanı. Ortadoğu insanının barışa ve huzura şiddetle ihtiyacı var.

YPG’yi terörist örgüt ilan eden Türkiye, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’le ortak sorunlarını birlikte çözmek için bir gün aynı masada buluşur mu? Son günlerde gelişen hadiselere baktığımızda, her iki ülkenin devlet başkanlarının bölgenin selametini düşünerek ileri bir tarihte bir araya geleceğini umuyoruz.

ABD, YPG unsurlarının bölgeden çıktığını daha önce (22 Ekim’de) açıklamıştı. Soçi Mutabakatı’nda yer alan 150 saatlik süre de bu akşam 18:00 itibariyle doldu. Bu kez Rusya, YPG’nin verilen süre dolmadan güvenli bölgeden ayrıldığını duyurdu.

YPG unsurları mutabakat belgelerinde belirtilen bölgeden tamamen ayrıldığına göre, sırada Türkiye’de bulunan 3 milyon 650 bin civarındaki Suriyeli sığınmacıların güvenli bölgeye dönüşünün sağlanması var.

Tarih:30 10 2019 12:14(35874) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: boyabatlı kağzım 31 10 2019 14:29
terör ve teröristleri tamamen yok edene kadar mücadeleye devam.

1. Yorum: gökbörü 30 10 2019 17:07
hadi bır analızde ben yapayım :cıa kurdurup -düşman ettirdiği daeş le kuzey ırak -kuzey surıyeyı etnık -mezhepsel vs katlıamlarla temızletti -kobanı başta olmak uzre ypg yanı olası kürt devletının temmelerını attı boşalan alanlarda -dibimizde -yanı bız kobanıye giremedık dur dedi çünkü .-bağdadının kellesını jest olarak aldı (orasıda net değil mıamıde prosunu içip denıze giriyor olabılır)2.adamıda göya öldürdü denıze attıı vs.şimdi biz başarımı sağladık -yoksa neler kaybettık bunu önümüzdekı yıllarda büyük kürdistan hegemonyası ile yola çıkıp kürt devletı bır gun kurulup kurulmadığında anlayacağız olay budur kararı siz verın !!!!!!!!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *