E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Azar Azar Oldu

Bir rüya görürsünüz. Bazen kâbuslarla doludur, bazen de cennette yaşar gibisinizdir.

İpekten gömlekler, markalı giysiler. Koltuklar som altından, her birisi bir diğerinden daha gösterişli. Birinden kalkar, diğerine oturursunuz. Devlet mallarıysa babalardan miras kalmış gibi, emirlere amade.

Sarayların etrafı da; saraylarla dolu, birbirini kuşatmış iç içe sanki saraylar dünyası. Avam diye tabir edilen sıradan insanların, bu sarayların civarına yaklaşabilmesi artık hayal bile edilemez olmuş.

Hizmetçiler ise birbirinden daha alımlı. Prenslerine hizmet etmek için el pençe, hazır kıta beklemekte. Zavallı çaresiz avamdan insanlar; bu rüya aleminde ki prenslerle göz göze gelebilmek için fırsat aramakla meşgul. Sınıf atlayan atlayana. Batı da da sınıflar vardı. Hatta parlamentoda bile yerleri ayrı ayrıdır .

Bu rüyaya öyle dalınmış ki, top patlatsan uyanan yok.

Kraliçe Marie Antoninette’ya atfen söylenen “ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözlerini uygulamalarıyla ispat peşine düşmüş yeni kuşak prensler, yeni sodom ve gomoreler kurmakla meşgul.

Eskilerden bazıları; önceki prenslerin dünyaları için:

“Bak bize bir hal oldu,

Cumamız Pazar oldu,

Ne olduysa bize,

Hep azar azar oldu.” Derlerdi.

Şimdi de azar azar başka bir şeyler olmakta.

Gazeteci Ahmet Emin Yalvan’ı vuran Hüseyin Üzmez’i, Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in koğuşuna getirirler. “Emin Yalman’ı neden vurdun” diye soran Necip Fazıl ‘a, Hüseyin Üzmez; “Sen öyle istersin diye düşündüm” diyerek ilginç bir cevap vermişti. Necip Fazıl, Hüseyin Üzmez’i kastederek, Osman Yüksel Serdengeçti’ye dönüp “Görüyor musun Osman , ayağa kalk Sakarya dedik, bizi bir kişi anladı; lakin o da yanlış anladı, amuda kalktı” demişti.

Üstad bugün yaşamış olsaydı ne derdi acaba? Hiç düşündük mü?

Belh Sultanı İbrahim Ethem de, bir gece kuş tüyü yataklarında eşiyle, cennette ki köşklerinden konuşuyorlardı. Sarayın damından ayak sesleri işitildi.

Sultan Sinirlenmişti;

-“Kim bu saatte o damdaki?.. Ne arıyorsun orada be adam?” diye seslendi.

-“Devemi kaybettim, onu arıyorum,” diye damdaki’nden cevap geldi.

Hükümdar, iyice kızmıştı:

-“Behey şaşkın! Damda, deve ne gezer! “ diye haykırdı. Damda ki adam Behlül’dü ve dedi ki:

-“Ey hükümdar! Sen atlastan kuş tüyü yataklarda cennet arıyorsun da, ben tavanda deve aramışım bunun neresi yanlış.” Der…

Ve sonrası da herkesçe malum.

Asım’ın nesli deniliyordu. Sahi bu nesle ne oldu da, inandığı gibi yaşamaktayken, yaşadığıgibi inanmaya başladı! Aynen yukarıki dizelerde söylendiği gibi, ne olduysa bize; hep azar, azar oldu.

Makamlarda, para ve kadın ilişkilerinde ayaklar titremeye başladı, hatta kaymalar oldu. Yuvalar ve aileler de huzur kalmadı. Şiddet arttı, sevgiler kayboldu.

Hadid suresinde “Dünya hayatı sizi aldatmasın”,

Enam suresin de de “Dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlencedir. Elbette ki; ahiret yurdu, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için daha hayırlıdır. Hala akıllanmayacak mısınız?” denilmiyor mu?

Yunus Emre ne de güzel söylemişti: ” Mal sahibi, mülk sahibi, Hani bunun ilk sahibi, Mal da yalan mülk te yalan, Var biraz da sen oyalan” diyerek Dünya hayatına aldanmamamız gerektiğini bizlere hatırlatmıyor muydu?

Ankebut suresinde de Rabbimiz, bizleri; “İnsanlar “inandık” demekle, imtihan edilmeden bırakılacaklarını mı zannederler.” Diye uyarmıyor muydu?

Hani Şair ” Yamadık Dünyamızı yırtarak Dinimizden, Dünya da gitti, Din de gitti elimizden” demişti ya!

Ne Allah’ın ipi kaldı, ne de Ahır Zaman Nebi’sinin ahlakından örnekler.

Kaynak: GÖLGE ADAM

Editör: Ezgi FM Haber Merkezi

Tarih:02 11 2019 14:35(11889) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: gokboru 03 11 2019 22:24
fazla uzağa gitmeye gerek yok bu rüyaları bir zamanlar irak afganistan libya mısır suriye görüyordu halleri ortada bu rüyaya aldananin sonları ortada vesselam ....uyan bu rüyadan ey ülkem uyannnn


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Karaman ilinden selamlıyorum İnsan Kime Kırılır, Dost Bildiğine... Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!! Gölge Adam; Sosyal Hayata Bakışta Eğitim Boyabat Sırık Kebabı'nın Tescili ve Coğr TÜRK KİMDİR ? Hayatımdan Bir Kesit ve Bugünlere Dair Yumurta mı Tavuktan, Tavuk mu Yumurtadan Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anla Varmıyız? Hasan Boğuldu Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler… Mete Çağdaş Yazdı HİS Corona Sonrası Ekonomi, Siyaset Müslümanlar İçin En Büyük Tehlike Tevhid 23 Nisan'ın,TBMM'nin Yani Türkiye Cumhur Mal Sahibi, Mülk Sahibi Gölge Adam Gözüyle Bir Başka Açıdan Koro Arkadaş mı, Dost mu? 36 şehit yada bir kaç tane şehidimiz Yaşı 50/70 Arası Olanlar Mutlaka Okuyun İlim ve Samimiyet Doğu Türkistan... Boyabat Belediyesi! Gölge Adam Yazdı: YA BİZLER? Sinop Üniversitesi ve STK’lar(ı) Azar Azar Oldu Osmanlı’da hayvan sevgisi Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum.. İnancın gereği, temelleri, kriterleri Köprüden Önce Son Çıkış; ’’A İbretle Okuyunuz! Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldır Sinop gezisi izlenimlerim Ümit Ettiklerimiz Gelecek Yine bir 24 Kasım ve 23 yıl sonra bir 24 Haykırış -II Sinop'ta Kaç Tane Böyle Belediye Başkanı Tevekkül.! Dün-Bugün-Yarın..! Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevic Haykırış..! Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Re Gerçek sivil toplum anlayışı Baybars'tan Günümüze İnsan olan, namusunu ve şerefini kurtara İtirazım Var..! Ülkücüler MHP’ye Oy Vermelidir (!? Sen Ne Ayaksın Be Karga ? Tümü

Haydi İyi Günlere…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi

* ANASAYFA *