E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop Üniversitesi ve STK’lar(ı)

Evrensel bilginin üretilip paylaşıldığı, toplumların vitrini olan üniversiteler bulunduğu şehre de bir takım sorumlulukları olduğu bilinçiyle yönetilmektedirler. Ülkemizde ‘her il üniversite’ hedefiyle açılan üniversiteler kuruldukları kentlere ciddi manada ekonomik ve sosyal fayda sağlamaktadırlar. Büyük ve genç bir nüfus kitlesi şehirlerin ekonomisini canlı tutmakla birlikte sosyal hayatı da hareketlendirmektedirler. Sinop Üniversitesinin kurulmasıyla birlikte hem il merkezi hem ilçelerde gözle görünür hareketliliğin olduğu öğrenci ve akademisyenlerin önemli katkılar sağladığı bir gerçektir.

Bu katkıların sürekliliği ve sürdürebilirliği üniversitenin akademik başarısı kadar üniversite yönetiminin paydaş sayısını arttırmasına da bağlıdır. Kentte yaşayan herkesin ve her kesimin sahiplendiği bir kurumun başarı oranı da artacaktır.

Bu kapsamda Sinop Üniversitesi Rektörlüğünün kent bürokratları ve STK’ları üniversite paydaşı olarak ‘Danışma Kurulu’ oluşturulması önemli bir gelişmedir. Ancak bu önemli adımın iyi niyet ve samimiyetine gölge düşüren temsilde adaletsizlik olmuştur. Sinop’ta şubesi bulunan ve yükseköğretimle ilgilenen Sivil Toplum Kuruluşları adı altında oluşturulan dernekler tek taraflı ve Sinop’u ve öğrencileri tam anlamıyla temsil etmekten uzaktır.

Sinop Ülkü Ocakları mensuplarının #ÜlkücühareketDALGINdeğil etiketiyle Sinop kamuoyuna taşınan bu kurulun AGD, Birlik Vakfı, Ensar Vakfı, TÜGVA, İlim Yayma Cemiyeti, ÖNDER, TDV gibi STK’ların ağırlıklı olması ve Ülkü Ocakları, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği gibi kuruluşların yer almaması kabul edilebilir olmadığı gibi STK-Üniversite işbirliği gayretine de gölge düşürmektedir.

Ülkemizin 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşadığı ihanet hareketi hepimizin hafızasında tazeliğini korumakta, STK adı altında devleti ele geçirme milleti bölme gayreti içinde olanların İslami kılıfa bürünerek nasıl bir nüfuz kazandığı bilinmektedir. Milli birliğin sağlaması ve vatanına ihanet eden odakların def edilmesi sürecinde bedel ödemekten kacınmayan Ülkü Ocakları gibi temsil gücü kuvvetli kuruluşları yok saymak ne İslami, ne ahlaki ne de vicdanidir. Aynı şekilde FETÖ’nün kumpaslarıyla yok edilmeye çalışılan sizden farklı düşünce ve değerleri savunsalar dahi ADD ve ÇYDD gibi dernekleri gözardı etmek ‘zahmette ortak olup rahmette bencil’ davranmaktır.

Sinop Üniversitesi yönetimi ve Rektör Nihat Dalgın’ın oluşturulan Danışma Kurulunun temsilde adaleti sağlamak ve şehrin bütün kesimlerini sürece dahil etmek için bu kurulu yeniden gözden geçireceğini düşünüyorum. Temsil gücü yüksek, çoğulcu bir kurulun şehrimize katkısı şüphesiz daha fazla olacaktır.

Murat Muslu

Tarih:07 11 2019 12:11(11259) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: boyabatlı kağzım 07 11 2019 12:15
stk ların toplumun dertleri ve çareleri için çalışıp cabalaması lazım.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kitap


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yalnızlık…


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Bugün Kış Başlıyor


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Mart ayı ziyaretci sayısı:536770 DtGaNi
* ANASAYFA *