E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinoplular yönlendirme tabelalardan memnun değil

Yapılan araştırmada, Sinopluların yönlendirme tabelalarından memnun olmadığını ortaya çıkarttı.

Sinop Üniversitesi (SNÜ) Gerze Meslek Yüksekokulu Tasarım Bölümü / Grafik Tasarım Programında görev yapan Öğretim Görevlisi Dr. Asım Topaklı, Sinop İli özelinde yürüttüğü “Çevresel Grafik Tasarım Kapsamında Bilgilendirme Tasarımı (Sinop İli Örneği)” başlıklı araştırmasını tamamladı.

Dr. Asım Topaklı, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın’ı makamında ziyaret ederek, araştırmasının detaylarını anlattı.

Topaklı, araştırmanın amacını, çevre grafiklerinin oluşturduğu görsel kirliliği ortadan kaldırarak kent kimliğine olumlu katkı sağlamak, özel, kamu ve yerel yönetim makamlarının bakış açılarını bu çerçevede daha bilinçli hale getirmek olduğunu ifade etti.

Araştırma kapsamında Sinop’ta yaşayan ve araştırma sürecinde Sinop’ta bulunan kişilerle anket yapıldığını belirten Topaklı, bu çerçevede katılımcılardan Sinop il merkezindeki mevcut yönlendirme ve işaretleme tasarımlarının durumunu belirleyen ve nasıl bir beklenti içinde olduklarının analizini yapmaya yönelik sorulara cevap alındığını söyledi.

Bu sonuçlar neticesinde bilgilendirme tasarımı, grafik tasarımı alanında uzman akademisyenlerinde görüşü alındığını kaydeden Dr. Asım Topaklı, Sinop İl merkezi için yeni yönlendirme ve işaretleme tasarımı yer imi tasarımı önerileri oluşturulduğunu anlatıp, dikkat çeken veriler elde edildiğini belirtti.

GENEL KANAAT TABELALARIN GÖRSEL KİRLİLİĞE YOL AÇTIĞI YÖNÜNDE

Anket sonuçlarından elde edilen veriler doğrultusunda Sinop il merkezi için cadde, sokak, resmi kurum, tarihi-kültürel varlıklar, otopark ve sosyal alanların yönlendirme-işaretleme tasarımları ve yer imi tasarımlarının yetersiz olduğu sonucuna ulaşıldığını dile getiren Dr. Asım Topaklı,  ayrıca Sinop’ta yaşayan insanların da bu tasarımlardan memnun olmadığını ve bu tasarımları yetersiz gördüğünü belirterek, “Ankete katılanlar; benzer yönlendirme tabelalarının farklı boyut ve tasarımlarla kullanıldığı bunun yanı sıra yönlendirme tabelalarının diğer çevre grafikleriyle birlikte kullanımının ortaya çıkardığı; görsel kirlilik, algılama zorluğu, konumlandırma hatalarının olduğunu ve tasarımların kent kimliğine uygun olmadığını belirtmişlerdir. Anket katılımcılarına göre yönlendirme ve işaretleme tasarımlarında önemli ögeler öncelik sırasına göre; renk, yazı büyüklüğü, tabelanın konumu, tabelanın boyutu, tabelanın şekli, yazı karakteri ve ışıklandırma şeklindedir. Ayrıca katılımcılar bu tabelaların kent kimliğine uygun tasarlanması gerektiğini belirtmişlerdir. Tasarımlarda kullanılmasını istedikleri renkler ise öncelik sırasına göre mavi ve tonları, kırmızı ve tonları ardından yeşil ve tonları şeklindedir” dedi.

Kaynak: Vitrinhaber

Tarih:09 11 2019 13:31(490) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Kulesi gibi, Ankapark'ın elektri Boyabat Karayolları Kar ve Buzla Mücadel Boyabat Gençlik Merkezine Ziyaret Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesinde Yeni Barış Karadeniz 5 Aralık Dünya Kadın Hak Hasan Ekizoğlu vefat etti Mehmer Kaçmaz vefat etti İYİ Parti Belediye Meclis Grubu Yazılı S Çocuklarda El, Ayak, Ağız Hastalığına Di Emniyet Müdürlüğü Olarak Her Türlü Deste Engelleri Birlikte Aşıyoruz Prof. Dr. Özcan Yağcı Boyabat'a geliyor Traktör sürücüsünden tehlikeli dönüş Barış Karadeniz 3 Aralık Engelliler Günü Mukadder Pekdemir hanımefendi vefat etti Seyir Kulesinin Işıklarının Yanmamasına Özel bankalar vergi tahsilatı yapamayaca Boyabat'ta Hande Yener Rüzgarı Esti Dikmen’de Kaza Türkeli'de motosiklet ile minibüs çarpış Hüsniye Aydın hanımefendi vefat etti Boyabat 1868 Spor - Cumhuriyet Üniversit Boyabat’ta Uyuşturucu İle Yakalana 2019 Yılı Aralık Ayı Nöbetçi Eczane List Bu Duman Kimin? Boyabat Jandarmasından İzinsiz Kazı Yapa Mahmut Aktaş vefat etti Boyabat Belediyesinin Elektrik Borcu Var Binerli Köyünde Yangın TMVFL Orta Karadeniz Bölgesinde 4. Hafta Mualla Mor hanımefendi vefat etti Bu İhale Usule Uygun mu Yapıldı? Doğalgaz Çelik Boru Kaynakçısı belgesi a Duragan’da Trafik Kazası 5 Yaralı Rahime Gökçe hanımefendi vefat etti Boğuluyoruz… Yetkililer Nerede? Drift Yapan İki Sürücüye Trafik Ekipleri Cemalettin Köyünde Yangın Yılsonunda 2500 Hane Daha Doğalgazla Bul Minibüs şarampole uçtu: 1 yaralı Boyabat TSO'dan Polonya'ya yurtdışı iş g Grip enfeksiyonu mevsimi başlıyor… Cevdet Zengin vefat etti Hasan Solmaz vefat etti Hayırsever İşadamının Okul Hayali, Hayal İYİ Partili kadınlar meydana indi CHP’den, Kadına Yönelik Şiddet açı AK Parti’den 25 Kasım açıklaması Üniversiteliler Boyabat'taki Müzik Dinle Tümü

Tarih 1919...


Saraya Giden CHP'li Tiyatrosu


Yalan yalnızlığı çağırır


Tokat’ın efsanevi valisi


Gölge Adam Yazdı: YA BİZLER?


Gülüm Züccaciye’de “Eskiyi Getir, Yeniyi Götür” Kampanyası


Osmanlıca


Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildir


Cumhuriyet’e Yazdım


Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ve Alınması Gereken Tedbirler


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Aralık ayı ziyaretci sayısı:160197 DtGaNi

* ANASAYFA *