E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildir

İstanbul Fatih’te bir evde 2 si kadın 4 kardeşin ölü bulunması; İnsanlığımızı yeniden sorgular hale getirdi…

Fatih Molla Gürani Mahallesi, Oğuzhan Caddesindeki bir evde yaşayanlara ulaşılmadığı ihbarı üzerine ortaya çıkan trajedide; Evin kapısının üstünde “Dikkat siyanür var, polisi arayın, içeri girmeyin” notuyla karşılaşan polis ekipleri içeri girdiklerinde evde hareketsiz yatan 4 kardeşin hayatını kaybettiğini belirledi. Alış veriş yaptıkları bakkalın söylemiyle; “Dört kardeş aynı evde yaşıyorlar 4 düde bekardı. Başka kimdeleri yoktu. Maddi sıkıntıları vardı. Kardeşlerden biri müzik öğretmeni, diyeri kuryelik yapıyordu. Diğerleri de evde oturuyorlardı. En son alışverişe geldiğinde “Maaşıma haciz kondu” dedi.”

Bu açıklama “Yoksulluk İntiharı mı?” sorusunu akıllara getirdi. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel konuyla ilgili meclis konuşmasında; “ İstanbul Fatih’te dört kişi toplu intihar etti. Sırf bu kadarı tüm dünyada hayatı durdurur. İki aydır, birlikte yaşadıkları evin elektriğini ödeyemiyorlar. Ölümlerinden iki saat sonra BEDAŞ denen kurum cenaze evinin elektiriğini kesiyor. O kadar garibanlar ki, ölümleri dünyanın her hangi bir yerinde ülkeyi sarsacakken, bizi kedi yavrusu gibi gidip gömerler diye, kimsenin haberi olmaz diye, kapıya içerde siyanür var, polise haber verin” yazmışlar ki, hiç olmazsa ölümlerinden birileri haberdar olsun. 2019 Türkiye’si, Ey AKP ey TBMM dört kardeş toplu intihar ediyor. Gerekçeleri; yoksulluk, geçinememek, açlık, işsizlik… Üzerine yemin ettiğimiz Anayasa, bu devletin sosyal hukuk devleti olduğu yazıyor. Zenginler daha zengin oluyor. Ama dört kardeş, açlıktan, yoksulluktan intihar ediyor. Bu intihar ülke gündemini sarsmıyor. Bakanın, Cumhurbaşkanının iktidar  partisinin gündeminde yok” diyor.

Oysa ülkemizi yönetenler ne diyorlardı “Ülkede yaşayanların “kriz” var söylemlerini hep inkar edip, Türkiye’nin üst gelir düzeyine sahip bir ülke olduğunu iddia ediyorlardı. İntihar eden 4 kardeşden Oya 2 Ekim Cumartesi günü alış-veriş yapmak için gittiği bakkala “maaşımıza haciz koydular” dememişmiydi. Bu kardeşleri tanıyanlar, geçim sıkıntısı ve yoksulluklarına işaret etmemişlermiydi. Belli ki, faturaları ödenemez, bakkaldan alış-veriş yapamaz hale gelmişler. Belliki çaresizlik gırdabıyla onur baskısı arasındaydılar… Yoksulluk ve çaresizliğin sebep olduğu hiçbir intihar değildir. Bunun adı KATLİAMdır. Cinayettir.

Ülkemiz ne halde; Hamaset tellallarının dilinden düşmeyen “Komşusu Aç iken Tok Yatan Bizden Değildir” Açlığın travması intiharlarıyla seslendi dört kardeşin bedeninde! Ne devlet ne de toplum gördü sahipsizliklerini, çaresizliklerini, ödenmemiş faturalarını, haciz konulmuş maaşlarını….

Başka ülkede olsa yer yerinden oynar hesap sorulurdu. Bizdekilerin cevabı hazırdır; “Allah’ın taktiri” yada “Bu işin fıtratında ölüm var” tam bir çürümüşlük.

Victor Hugo’nun “Siz, yardım edilmiş yhoksullar istiyorsunuz… Biz ise, ortadan kaldırılmış yoksulluk…. O yüzden anlaşamıyoruz.” Ülkemde; bir yanda kin kibir, nefret, çatışma, toplumsal kutuplaşma, işsizlik, yasaklar, yoksulluk, intiharlar… Diyer yanda; şatafat, gösteriş, itibar güç gösterisi…. Sosyal devlet, dayanışma, paylaşma ve yardımlaşma yok. Emeği sömüren sermaya, yarattıkları modern köleler… Sonuç= Yoksulluktan, açlıktan canına kıyan ülke oluyoruz.

Kaynak: Ayancık Gazetesi

Tarih:13 11 2019 12:14(7435) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *