E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Esed dost mu, düşman mı?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’le görüşüp görüşmeyeceği, görüşmesinin gerekip gerekmediği çokça konuşuldu. Bu konu üzerine TV’lerde yapılan programlarda tartışmalar hâla sıcaklığını koruyor.

Sizce hangisi önem taşımaktadır: Suriye’nin mi Türkiye ile görüşmesi, yoksa Türkiye’nin mi Suriye ile görüşmesi. Gerçi gazetecilerin Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’a yönelttiği Esed’le ileride işbirliği olma ihtimali soruları üzerine, “Ben kendim konuşmam o ayrı mesele. İstihbarat örgütlerimiz birbirleriyle görüşmelerini yapıyorlar” açıklamasının ardından, “Suriye‘de rejimle ilişkilerimizi Rusya üzerinden sürdürüyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Soruyu şöyle de sorabiliriz: Kim kimin dostu? Suriye Türkiye’nin mi, yoksa Türkiye Suriye’nin mi? Sorularımızdan bir düşman çıkartmaya çalıştığımızı sakın düşünmeyiniz.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: Türkiye, Suriye’nin dostudur. Hem de eskimeyecek kadar. Biliyorsunuz ki, Suriye’nin toprak bütünlüğünü, istikrarını, vatandaşlarının birlik ve beraberlik içerisinde yaşamlarını sürdürmeleri gerektiğini savunan sadece iki ülke var: Birincisi Türkiye, diğeri de kendisi. Suriyeliler topraklarında ölmüş, denizlerde boğulmuş, sığınma talepleri Avrupa ülkeleri tarafından kabul görmemiş kimin umurunda.

Yerli ve yabancı ne kadar uzman, gazeteci ve siyasetçi varsa ekseriyeti Türkiye’nin düşmanlarından oluşan kara listenin giderek büyüdüğünü ileri sürerek Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed’le görüşerek eski dostluklarını yenilemeleri gerektiğine dair açıklamalarda bulunuyorlar.

Dostlukların tazelenmesi yönünde ilk adımı atması gereken bir ülke varsa o da Suriye, dolayısıyla Devlet Başkanı Esed olmalıdır.

Esed’te böyle bir arzu var mı? Sanmıyoruz. Aksine yangına körükle gitmeyi yeğliyor. Rus haber ajansı RIA Novosti ile haber kanalı Rossiya 24'e geçtiğimiz günlerde konuşan Esed, Türkiye'nin teröristlere yönelik başlattığı Barış Pınarı harekatı ile ilgili "Kürtler, Türkiye'ye karşı birlikte mücadele etme teklifimizi kabul etmedi" itirafında bulundu.

Esed dünya devletleri arasında pek çok dostu ve müttefiği olduğunu söyleyebilir, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere. Gerçek aslında hiç de öyle değildir. Dostları ve müttefikleri arasında bi’başına bırakılmış, hatta ötekileştirilmiş alone-yalnız bir devlet başkanıdır Esed.

İran’dan Irak’a, Suriye’den Lübnan’a varıncaya kadar bölge günümüzde bir dizi savaşa ve kargaşaya sahne olmaktadır.

Suriye artık, iki süper gücün ve yerli işbirlikçilerinin petrol uğruna oluk oluk kardeş kanı akıttığı savaş arenası olmaktan çıkarılması şarttır. Bu nedenle açık konuşmak gerekirse, düne göre bugün Esed’in gerçekçi olmaktan başka seçeneği yoktur.

Gün, duygusallığı ve Türkiye karşıtlığını artık kenara bırakma vaktidir.

Türkiye’nin, yabancı dış güçlerin yaklaşık kırk yıldır başına musallat ettiği bölücü terör örgütü PKK başbelasından kurtulmaya, Suriye’nin de barışa, huzura, güvene ve istikrara ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

Tarih:21 11 2019 15:59(42604) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Haydi İyi Günlere…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi

* ANASAYFA *