E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü”

1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde üç kız kardeşin vahşice öldürülmeleri bütün dünyada yankı buldu. Bu olay karşısında 17 Aralık 1991 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafından 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Bu tarihten itibaren ülkemizin de aralarında bulunduğu birçok ülkede 25 Kasım nedeniyle her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İlimizde de 2019 yılı “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ne istinaden kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda toplumsal farkındalık ve duyarlılığı artırmak amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Şiddet; kişinin fiziksel, cinsel, psikolojik veya acı çekmesiyle sonuçlanan veya sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfi engellenmesini de içeren, toplumsal, kamusal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözlü veya ekonomik her türlü tutum ve davranışı içermektedir. Kadına yönelik şiddet coğrafi sınır, ekonomik gelişmişlik ve öğretim düzeyine bakılmaksızın tüm dünyada ve kültürlerde yaygın görülen bir olaydır.

Kadınların şiddete maruz kaldıkları durumlarda başvurabileceği en önemli yasal dayanak ise 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanundur. Bu kanun, şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla alınacak tedbirleri düzenlemektedir. Bu kanun kapsamında şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik güçlendirici ve destekleyici danışmanlık, rehberlik, yönlendirme ve izleme hizmetlerinin verildiği, çalışma usul ve esasları yönetmelikle belirlenen Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Bakanlığımızca ilimizde de açılmış olup, Gelincik Mah. Zübeyde Hanım Cad. No:4 adresindeki Sinop Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü binasında 15 Ağustos 2017 tarihinden itibaren hizmet vermektedir.

Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM), şiddet olgusunun nedenlerini, varlığını ve sonuçlarını tespit etmek, tek elden ve çok yönlü mücadele etmek amacıyla kurulmuştur. Şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin uygulanmasına yönelik güçlendirici ve destekleyici danışmanlık, rehberlik, yönlendirme ve izleme hizmetleri verilmektedir. Yani Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri; aile içi şiddete maruz kalan kadınların ve çocukların yaşadığı şiddet sonrasında gereken tedavi hizmetlerini koordine etmek, şiddet mağduru kadınlara, varsa çocuklarıyla birlikte ihtiyaç durumunda barınma yeri sağlamak, hayati tehlikenin bulunması halinde koruma altına almak, geçici maddi yardımlar yapmak, hukuki destek vererek dava takipleri yapmak, iş edindirmeye yönelik destek vermek, şiddet uygulayanlara eğitim ve danışmanlık desteği gibi temel destekler sunmaktadır. Gizlilik ve mahremiyetin temel prensip olduğu Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinde alanında uzman meslek elemanları tarafından şiddet mağduru bireylerle bire bir özel görüşmeler yapılırken onların güvenliklerini mutlak biçimde sağlayıcı tedbirler de alınmaktadır.

Siz de Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine (ŞÖNİM) bizzat başvurarak, emniyet güçleri aracılığıyla ve ALO 183’ü arayarak hizmetlerden yararlanabilir ya da ihtiyacı olan birinin yararlanmasını sağlayabilirsiniz. İçinde yaşadığımız toplumun bütün bireylerine ve aileye zarar veren kadına yönelik şiddetin artık hayatımızdan tamamen çıkması için devlet, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve tek tek fertler olarak birlikte el ele mücadele edelim. “ŞİDDETE SESSİZ KALMAYALIM, KORKMAYALIM, UTANMAYALIM, ORTAK OLMAYALIM.” Çünkü “KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR.”

SİNOP AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL
HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ

Tarih:25 11 2019 13:08(87) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Fehmi Türkön vefat etti Prof. Dr. Özcan Yağcı, Boyabat'ta Konfer Şanlan; “Soydaşlarımızın gördüğü z Sinop Üniversitesinin İlk Danışma Kurulu 1-7 Aralık 112 Acil Sağlık Hizmetleri Ha Bedri Akman vefat etti Belediyenin İhalesi Sinop Basınında Aşkın Ayrancıoğlu ve Öğrencisi “Bi PKK’nın Katlettiği Öğrencinin Aile Polislerin ‘Başıboş İnek’ Me Otomobil Takla Attı, 5 Yaralı Otomobil Refüje Çarptı Meteorolojiden buzlanma ve don uyarısı Kurs İlanı (İşaret Dili) “Güvenli Yaşam” Etkinliği Boyabat Kulesi gibi, Ankapark'ın elektri Boyabat Karayolları Kar ve Buzla Mücadel Boyabat Gençlik Merkezine Ziyaret Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesinde Yeni Barış Karadeniz 5 Aralık Dünya Kadın Hak Hasan Ekizoğlu vefat etti Mehmet Kaçmaz vefat etti İYİ Parti Belediye Meclis Grubu Yazılı S Çocuklarda El, Ayak, Ağız Hastalığına Di Emniyet Müdürlüğü Olarak Her Türlü Deste Engelleri Birlikte Aşıyoruz Prof. Dr. Özcan Yağcı Boyabat'a geliyor Traktör sürücüsünden tehlikeli dönüş Barış Karadeniz 3 Aralık Engelliler Günü Mukadder Pekdemir hanımefendi vefat etti Seyir Kulesinin Işıklarının Yanmamasına Özel bankalar vergi tahsilatı yapamayaca Boyabat'ta Hande Yener Rüzgarı Esti Dikmen’de Kaza Türkeli'de motosiklet ile minibüs çarpış Hüsniye Aydın hanımefendi vefat etti Boyabat 1868 Spor - Cumhuriyet Üniversit Boyabat’ta Uyuşturucu İle Yakalana 2019 Yılı Aralık Ayı Nöbetçi Eczane List Bu Duman Kimin? Boyabat Jandarmasından İzinsiz Kazı Yapa Mahmut Aktaş vefat etti Boyabat Belediyesinin Elektrik Borcu Var Binerli Köyünde Yangın TMVFL Orta Karadeniz Bölgesinde 4. Hafta Mualla Mor hanımefendi vefat etti Bu İhale Usule Uygun mu Yapıldı? Doğalgaz Çelik Boru Kaynakçısı belgesi a Duragan’da Trafik Kazası 5 Yaralı Tümü

Tarih 1919...


Saraya Giden CHP'li Tiyatrosu


Yalan yalnızlığı çağırır


Tokat’ın efsanevi valisi


Gölge Adam Yazdı: YA BİZLER?


Gülüm Züccaciye’de “Eskiyi Getir, Yeniyi Götür” Kampanyası


Osmanlıca


Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildir


Cumhuriyet’e Yazdım


Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ve Alınması Gereken Tedbirler


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Aralık ayı ziyaretci sayısı:279842 DtGaNi

* ANASAYFA *