E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İhale Fesh Edildi EKAP Sorgulanır Oldu

5 Aralık 2019 tarihli 669 sayılı gazetemizde "AK’DEMiR’E KIY‘AK’MI?" başlıklı manşet haberimiz büyük ses getirdi. Boyabat Belediyesi Belediye Meclisi olağanüstü toplantıya çağrılarak konunun görüşüldüğü İYİ Partili belediye meclis üyeleri ile Ak Parti belediye meclis üyeleri ve belediye başkanı Şefik Çakıcı arasında sert tartışmaların yaşandığı iddia edildi. Sert tartışmaların yaşandığı meclis toplantısı sonrası sözleşmesi imzalanan ihalenin apar topar fesh edilmesi ise dikkat çekti.

Sözleşme yapılmadan önce yapılması gereken kontrollerin yapılmadığı, rekabet koşullarının sağlanmadığı, tek kişilik adrese teslim pazarlık ihalesine EKAP’ta 6 Kasım 2019 tarihinde fesh edildiği notu düşüldü. 4 Aralık 2019 tarihinde EKAP’ın sitesinde 25.10.2019 tarihinde sözleşmesi imzalanmış görülen ve iş teslimi için 30 günlük sürenin başladığı ihalede, belediyenin kamuoyunun sorularına açıklama yapmadan geçmiş tarihe dönük 6 Kasım 2019 tarihinde fesih edilmiştir, denildi. Fesih gerekçesinde; “Yüklenicinin sözleşmeden önceki yasak fiil veya davranışları nedeniyle fesih” notu düşüldü. Yasal prosedür ihaleden yasak tutulan ya da girmemesi gereken firma ve şahısların sözleşme öncesi elenmesi gerekirken, sözleşmeden sonra fesih edilmesi dikkatleri Boyabat Belediyesine çevirdi. Söz konusu haberle ilgili olarak EKAP’ta yapılan bu değişiklik sonrası, EKAP sistemi sözleşmesi imzalanmış bir ihalede geriye dönük nasıl bir iptalin yapıldığı merak konusu oldu. EKAP’taki bu değişiklik resmi evrak niteliğinde olan ve kamuoyunun bilgisine açık olan resmi bir kurumun belge ve bilgiler üzerinde değişim yapmasına olanak sağlaması, kesinleşmiş, sözleşmesi imzalanmış başka ihalelerde de EKAP üzerinden değişikliğe gidildi mi, sorusunu akla getirdi.

Gazetemizin EKAP üzerinden yaptığı incelemelerde en az üç kişinin davet edilmesi ve teklif vermesi gereken "Pazarlık usulü" ihaleleri mercek altına aldık. 2017 yılından bu tarafa Sinop özelinde yaptığımız incelemelerde ihalelerin bir kısmının tek kişilik olduğu teklif veren firma sayısının "1" olduğu görüldü. Boyabat’ta ise dikkatimizi diğer bir firma çekti.

Boyabat’tan temini mümkün olan kırtasiye ve spor malzemesi alımı, Doğa ve Macera Sporları Organizasyon Hizmet Alımlarında, Çekmeköy merkezli "GREENART REKLAM MATBAA İNŞ.GIDA SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ." isimli bir firmadan 2017 – 2018 – 2019 yıllarında maşzeme ve hizmet alınması dikkat çekti. EKAP’a yansıyan bir başka dikkat çekici durum ise 4734 sayılı Kamu ihale kanununun 5. Maddesinde yer alan “Bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usullerdir” denmesine ve basına yansıyan Sayıştay raporlarında PAZARLIK usulü ile yapılan ihalelerdeki usulsüzlüklere dikkat çekilmesine karşılık EKAP’ta Boyabat belediyesi dahil bir çok kamu kurumunun ‘PAZARLIK’ usulü ısrarı ise dikkat çekiyor..

Kaynak: Sinop Şehir Gazetesi

Tarih:13 12 2019 14:28(1278) Facebook'ta Paylaş

14. Yorum: boyabatlı 17 12 2019 17:33
yaklaşık maliyetin üzerinde ihale verilemez.

13. Yorum: boyabatlı 15 12 2019 12:17
............ resmi kurumlara kestiği faturalar ve karşılığında yaptığı işler araştırılmalıdır..

12. Yorum: boyabatlı 15 12 2019 12:15
...... beyimiz resmi kurumlara soba kömürünü kalorifer kömürü diye geçiriyo. eyy ahaliiii.

11. Yorum: apdullah 15 12 2019 01:12
ne doymazlarmış arkadaş en küçük ilçede bunlar dönüyosa varın siz düşünün bütün ülkede dönen çarkı. allah ıslah etsin cehenneme odunda lazım.

10. Yorum: hüseyin 14 12 2019 22:41
devlet malından bir kuruş çalsanız çocuklarınız dan çıkar acısı. yapmayın, etmeyin. bunun bir sürü örneği var. allah sizi çok ağır şekilde cezalandırır. pişman olursunuz...

9. Yorum: kumluklu veli 14 12 2019 16:37
gerekli ön incelemeler yapılmalıdır.

8. Yorum: bilir 14 12 2019 15:33
boyabat belediyesinin aldığı katı yakıt kömürleride araştırılsın kim veriyor kaça veriyor kolerisi nedir kantar fişi varmıdır hangi birimlerde ne kadar tüketiliyor teslimat sırasında sayımı ve tartımı yapılıyormu.

7. Yorum: ankara 14 12 2019 15:10
elektrikçinin yaptığı bütün işler incelensin eşide istifa etsin mahkemeye çıksın hesap versin. not. belediye meclisinde olan biri devlet ihalelerine giremez konunda var anlaşılan konunu yok saymış elektirikci ve eşi.

6. Yorum: aydın 14 12 2019 12:10
memleketin üzerine karabulut gibi çöktüler, hep aynı tayfa 20 yıldır boyabat'ın kaderiyle oynuyorlar. iktidar olmalarına rağmen memleketimiz her geçen gün geriye doğru gidiyor, hiç bir ilerleme yok. şimdi bu şefik çakıcı bir daha ki seçimi kaybedince burda durmayacak, ama biz burda memleketimizde kalacaz. o nun biraktığı enkazı biz kaldıracağız.

5. Yorum: duyarli 13 12 2019 23:29
takke düştü kel göründü.

4. Yorum: esnaf 13 12 2019 23:11
muhalefetin kıymetini bilin. ıyi partinin cesur, yürekli üyeleri olmasaydı bu ihaleler den gelen paraları cukka etmişlerdi. teşekkürler iyi parti

3. Yorum: nazire 13 12 2019 23:03
boyabat adliyesinde kimse yok mu? kapali mi?

2. Yorum: işsiz 13 12 2019 17:37
boyabat belediyesinde yolsuzluk var belediye başkanı ve yöneticileri sorgulanmalı gereği yapılmalı...

1. Yorum: bilgili 13 12 2019 16:23
daha bunlar başlangıç diyebiliriz. malum şirket boyabat sporu destekleyen ve her yerde memleketlerine olan özlemden bahsetmektedirler. bu şirket sahipleri baskanın yakın dostları aynı zamanda. ne diyelim kaz gelecek yerden tavuk esirgemiyorlar maşallah.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Neslihan Somuncu hanımefendi vefat etti Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Bakıma Alınıyo Faruk Karatay vefat etti Sare Ünal Akça Taziye ve Teşekkür Mesajı Türkeli'de battığı çamurdan zorlukla kur Sinop nükleer protestosu olayından 17 ki Barış Karadeniz, Yarı Yıl Tatili Mesajı Aşkın Ayrancıoğlu Uluslararası Yarışmada Boyabat 1868 Spor Kulübü Başkanı Ali Koc Boyabat'a yeni ilköğretim okulu yapılaca Bu Nasıl Yönetmelik Boyabatlı Minik Bebe O Habere Boyabat Kaymakamlığından Açıkla Boyabat’ta Evsiz Kalan Aileye Devl Halim Yel vefat etti Memnune Yılmaz hanımefendi vefat etti 73. Verem Eğitim ve Propoganda Haftası Boyabat İİBF'de Lisansüstü Eğitim İmkanı Boyabat Belediyesi Beyaz Masadan Küstah Seyir Halinde Karşısına Birden Domuz Çık Sare Ünal hanımefendi vefat etti Mehmet Efe vefat etti Ayşe Kızıler hanımefendi vefat etti Kışın Ortasında Anne Kız Eşyaları İle So Mehmet Sözcü vefat etti Trafik Kazası 81 Yaşındaki Traktör Sürüc Marka şehir, Güçlü Başkanın Belediyesind Stadyum Caddesinde Tutuşan Baca Korkuttu Umre Ödüllü Bilgi Yarışmasının Tanıtımı Recep Kuş vefat etti Evcil hayvan sahiplerini sevindiren kara Boyabat Yerel Basını Gençlik Merkezinde 2020 Yılı Hac Heyecanı Başlıyor Necati Çelik vefat etti Cinayet Zanlısı Tutuklandı Sinop Üniversitersi Rektörü 10 Ocak Çalı Boyabat Emniyetinde Yeni Yılın İlk Huzur Ayten Çilden hanımefendi vefat etti SGC’den, ”10 Ocak İdareciler Yaşar Gümüş vefat etti Boyabat’ta Cinayet Ocak Ayı Serviks Kanseri (Rahim Ağzı Kan Gerze Sel Felaketinin Eşiğinden Döndü Ömer Yaman vefat etti İhbar Asılsız Çıktı Alp Bozkurt vefat etti Hakan Erdoğan vefat etti Hüseyin Vural vefat etti Başkan, Bu Ağaçlarda mı Riskli? Nereye G 2020 “BİLGE TONYUKUK” YILI Tümü

Tam İNANACAĞIM ama


Diyabet ihmale gelmez!


Şimdi de İran tehlikesi!..


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun


Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu kadar güzel anlatılabilirdi


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


NUNCO'dan Yılbaşına Özel


İlim ve Samimiyet


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Ocak ayı ziyaretci sayısı:532294 DtGaNi

* ANASAYFA *