E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Doğu Türkistan... Boyabat Belediyesi!

Sinop'un duayen gazetecilerinden Mustafa Eker'in, Sinop Şehir Gazetesi'nde yayımlanan "Doğu Türkistan... Boyabat Belediyesi!" isimli köşe yazısının Boyabat Belediyesi ile ilgili olan kısmını sizinle paylaşıyoruz.

‘Pazarlık’ Değil, Kamu Kaynağı Esnafa Pazar Olsun Efendiler!

Geçtiğimiz hafta yayınladığımız haber üzerine BOYABAT BELEDİYESİ alelacele bizi yalanlarcasına EKAP’ta değişikliğe gitmiş. Söz konusu Dalgıç pompa bakım ve temizlik işlerini belediye meclis üyesi Zehra Akdemir’in eşi ve kendisine ait YIL-SAM şirketine verilen ihaleyi fesh etmiş… .

Resmi evrak niteliğinde olan EKAP’ta 4 Aralık’ta görülmeyen fesih 6 Kasım’da fesh edilmiş olunca ister istemez haber yalana düşüyor!? Sahi ya siz çok akıllısınız ya da insanların aklıyla alay ediyorsunuz… Fesih sebebi ise tam bir komedi!!!! Diyor ki; “Sözleşmeden önceki yasak olan fiil ve davranışlar”” Vay ki ne vay….

Sahi siz; firmaları incelemeden zarfları açmadan kişinin kimliğine bakmadan ‘ al abi senin olsun.. Lafımı olur’ diyerek mi? veriyorsunuz ihaleleri… Bu fesih gerekçesi onu gösteriyor da….!!!!

Yasaklı oluşuna, durumuna şirketin sahibinin kim olduğuna bakılmadan ‘PAZAR’larsanız.. EE tabii ki pazarcı esnafı bozulacaktır..

Tabii siz böyle açıklama yapmadan gazeteyi yalana çıkarmak adına bir işlem yapınca bende şöyle bir geçmişi irdeledim.. Neleri ‘PAZAR’(LIK)lamışlar diyerek!!.. Oysa söz konusu firma daha önceden tanıdığınız bir firma.. Bir çok ‘PAZARLIK’ ihalesine tek olarak teklif vermiş.. O zaman belediye meclis üyesi olmadığı için de sorun yok!?.. Tabiiki bazı ihalelere tek girmesi de tuhaf olmuş!!!… Sadece tek tuhaflık o da değil İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı Çekmeköy merkezli bir firma dikkatimi çekti…

2008 yılında 99 hisse Vahdet Erdoğan’a 1 Hisse Ahmet ÖZENEN’e olmak üzere 40.000 YTL sermaye ile kurulan 2011-2012 ve 2018 yılı sermaye arttırımı ile büyüyen GREENART REKLAM MATBAA İNŞAAT GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ.. Bu gün 17.000,00 TL.lik kısmı Ahmet Özenen’de olan 1.683.000,00 TL kısmı Vahdet Erdoğan’da olan 1.700.000,00 sermayeli şirket dikkat çekiyor. Alımlarda Boyabat’ı kurutan belediye özellikle bu firmanın girdiği ihaleleri tek kişilik ihaleye döndürmüş. 2017 yılı 2017/106744 kayıt no’lu ihale broşür basımı 3 firma döküman almış ama geçerli teklif greenart.. 2017/211726 ihale kayıt no: doğa ve macera sporları org. Teklif veren 2 firma ama geçerli teklif greenart, 2018 yılı 2018/266264 ihale kayıt no: doğa ve macera sporları org. teklif 1, geçerli teklif greenart, 2019 yılı 2019/352268 ihale kayıt no: kırtasiye ve spor malz. alımı teklif eden firma 1, geçerli teklif Greenart… Dipnot olarak düşmekte fayda var; Vahdet Erdoğan’ın Boyabat’lı olduğu ifade ediliyor. Boyabat Belediyesi İstanbul’da bir hemşehrimiz kalkınsın, marka olsun diyerek bu gün İstanbul’da dergi, gazete ve haber sitelerinin yönetim kurulu başkanlığını yapan Ak Parti’de Çekmeköy’de siyasi faaliyetlerini uzun süre yürütmüş bir ismi desteklemiş olabilir buna da saygı duymak gerekir!!!???….

Yani kısacası PAZARLIK’ dediğin de böyle olur!!!. Açık rekabet hak getire!!!..

İyi de siz yerel belediye başkanı değil misiniz?

Boyabat’ta esnafın, şirketlerin kökü mü kurudu?

Kırtasiyeler istediklerinizi veremediler ya da teklif verdinizde size geri mi dönmediler?

Yoksa ödeme yapılamadığından dolayı esnaf mal vermez mi oldu?

Nitelikli bir alım gerektiriyorsa neden 21/f den çıktınız?

Açık ihale yapmak yerine davet eden siz davet edilen ilçe dışı olan bu ihalede firmayı nasıl tespit ettiniz? Ya da firma nasıl oluyorda sizin yapacaklarınızı önceden tahmin ediyor ve ona göre fiyat verebiliyor?

Sorusu çok olan ihalelerdir PAZARLIK USULÜ ihaleler…

İşte o nedenle devlet 4734 sayılı ihale kanununda temel ilke olarak “açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usullerdir” diyerek rekabeti, şeffaflığı ve saydamlığı ilke edinmiştir. Aslında gerekmedikçe yapılan ve yol haline getirilen o nedenle SAYIŞTAY’ın raporlarında sürekli vurgu yaptığı Pazarlık usulü ihale yöntemi ile siz kanunu kendiniz için pazarlıyor, yandaşa, ranta kapı aralıyor durumuna düşüyorsunuz. Gerekmedikçe kullanılması tavsiye edilmeyen bu yöntem son dönemlerin en çok başvurulan, tartışılan ve de en çok eleştirilen ihale yöntemi olmuştur.

Biz ülke olarak gizli kapaklı işler yapmayı çok sever olduk.. Kimsecikler duymasın, bilmesin.. Bölgemden yöremden uzak olsun anlaşılmasın, hastalığı her kuruma sarmış durumda.. Oysa sizi seçen halk görev yaptığınız yerde yaşıyor ve ordan rızıklanıyor. Sizin görevinizde ordaki esnafı yaşatmak, ona hizmet etmek, adil olmak şaibe yaratmamaktan geçiyor. Velhasıl küçük düşünceler büyük reklamlar yapar amma esnafı tökezleyen, esnafı biten bölgelerde de göç başlar.. Devletin ihtiyaçtan dolayı yasalaştırdığı yasalar size kalkan ya da maskeleme malzemesi değildir.

Biz haberimizin arkasındayız… Gazete haberini yalanlamak için sarf ettiğiniz çabayı kamuoyunun karşısına geçerek anlatsanız, evrak üzerinden yeni bir tartışma yaratmak için kullanmasaydınız daha iyi olurdu!.. Çünkü bizler gazeteciyiz! İşimizde kamuoyunun sesi olmak, yasaların el verdiği ölçüde kamu adına denetleyici görevimizi yerine getirmektir… Sadece sizin yaptıklarınızı manşetlere taşımak sırtınızı sıvazlamak işimiz değildir. Elbette ki; yaptıklarınızı da, hizmetlerinizi de haber yapacağız, tartışılması gereken, gücünü yasalardan almayan, yasaları delen uygulamalarınızı da eleştireceğiz. Ama bu size; güç bende evrakta istediğimi yaparım, sonra da döner gazeteciyi suçlarım, yalan habermiş dedirtirim gibİ bir algı yarattıysa, kusura kalma bunca yıllık gazeteciyim AİHM yolu da dahil olmak üzere bir çok kurumla mahkemelik oldum ama ‘yalan haber yaptı’ dedirtmedim… Haber yalansa, hukuk orda arşın burda… EKAP’ta değişiklik için klavye de güçte sende olsa, hukukta, hakta, adalette; gücünü doğru uygulanan yasalardan alır…

Herkes PAZAR arar, PAZARLIK yapar amma kamu da ‘PAZARLIK’ta ısrar ; alıcıya da satıcıya da zarar verir..

O nedenle son söz; ‘PAZARLIK’ DEĞİL, KAMU KAYNAĞI YEREL ESNAFA PAZAR OLSUN EFENDİLER! Saygılarımla…

Tarih:13 12 2019 15:09(13689) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: boyabatlı 15 12 2019 20:46
bu durumu sayın cumhurbaşkanımız biliyormu acaba? yada fox kanalı duydumu?

4. Yorum: kumluklu veli 14 12 2019 16:35
yetkililerce gerekli tedbirler alınmalıdır.

3. Yorum: boyabatlı 14 12 2019 08:01
firma hangi yasaklı fiili işlemiş ve tek cezası sözleşme iptalimidir?

2. Yorum: devletin düştüğü yer 14 12 2019 06:39
allah sizi bildiği gibi yapsın şu yapdığınız yanınıza kar kalmaz mevlam er yada geç hesabını sorar devleti milletin alınterini bukadar basit indirigandi yapın sonra çıkın biz insanız diye toplumda yer alın sizi doğurupda büyüten anne babanızdan şüphe duymak lazım tez zamanda helak olun

1. Yorum: wanted 13 12 2019 23:08
şefik cakici nın pastanın büyük payını ağa babalarına yediriyor, kendiside onlardan nemalanıyor. pastanın küçük paylarında küçük ağa babaları yiyor.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Karaman ilinden selamlıyorum İnsan Kime Kırılır, Dost Bildiğine... Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!! Gölge Adam; Sosyal Hayata Bakışta Eğitim Boyabat Sırık Kebabı'nın Tescili ve Coğr TÜRK KİMDİR ? Hayatımdan Bir Kesit ve Bugünlere Dair Yumurta mı Tavuktan, Tavuk mu Yumurtadan Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anla Varmıyız? Hasan Boğuldu Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler… Mete Çağdaş Yazdı HİS Corona Sonrası Ekonomi, Siyaset Müslümanlar İçin En Büyük Tehlike Tevhid 23 Nisan'ın,TBMM'nin Yani Türkiye Cumhur Mal Sahibi, Mülk Sahibi Gölge Adam Gözüyle Bir Başka Açıdan Koro Arkadaş mı, Dost mu? 36 şehit yada bir kaç tane şehidimiz Yaşı 50/70 Arası Olanlar Mutlaka Okuyun İlim ve Samimiyet Doğu Türkistan... Boyabat Belediyesi! Gölge Adam Yazdı: YA BİZLER? Sinop Üniversitesi ve STK’lar(ı) Azar Azar Oldu Osmanlı’da hayvan sevgisi Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum.. İnancın gereği, temelleri, kriterleri Köprüden Önce Son Çıkış; ’’A İbretle Okuyunuz! Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldır Sinop gezisi izlenimlerim Ümit Ettiklerimiz Gelecek Yine bir 24 Kasım ve 23 yıl sonra bir 24 Haykırış -II Sinop'ta Kaç Tane Böyle Belediye Başkanı Tevekkül.! Dün-Bugün-Yarın..! Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevic Haykırış..! Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Re Gerçek sivil toplum anlayışı Baybars'tan Günümüze İnsan olan, namusunu ve şerefini kurtara İtirazım Var..! Ülkücüler MHP’ye Oy Vermelidir (!? Sen Ne Ayaksın Be Karga ? Tümü

Haydi İyi Günlere…


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi

* ANASAYFA *