E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İlim ve Samimiyet

Aynı zamanda hem dil ve hem de hal alimi olan bir büyükle sohbet ediyorduk. Aynı zaman da medrese-i yusufiye’ye de misafir olmuş bir hal alimi. Dünya hayatının bir imtihan yeri olduğunu hep hatırlatan sözleriyle; insanları ifrat ve tefrite düşürmeden hakka ve hakikate çağıran bir abi, bir amca, bir güzel gönül insanı.

“Farzdan evvel farz vardır: ilim, farz içinde de farz vardır: ihlas “demişti.

Peygamberimizin dediği gibi “Faydasız ilimden de Allah’a sığınırım” demişti. (Öğrendiklerimiz, iyi ameller işlememize vesile olmuyorsa, zihnimizi meşgul edip şeytani bir tuzak haline dönüşüyorsa ve insanlığa faydasından ziyade, insanları insanlıktan çıkarıyorsa, zulüm ve gözyaşının aracı oluyorsa, dünya ve ahiret saadetlerine mani olacak davranışlara yönlendiriyorsa böyle ilimler de faydasız ilimlerdi.)

Allah’ın Kuran’da ki ilk emri de “OKU” değil miydi?

Müslim ve İbni Mace’den nakille Peygamber Efendimiz “Allah; sizin dış görünüşünüze ve mallarınıza bakmaz. Ama O; sizin kalplerinize ve işlerinize bakar” dememiş miydi?

Yani, Elhamdülillah ben Müslümanım diyen, “Allah’tan gayrı İlah yoktur, Hz.Muhammed de O’nun Kulu ve Elçisidir” diyenlerimize Allah’ın Kitabı’nı ve Peygamberi’nin yaşantısını tavsiye ediyordu.

İlla ilim, illa ilim, illa ihlas, mutlaka ihlas ve Allah’ın rızası diyordu.

Peygamber Efendimiz’in bile kulluğunun peygamberliğinden önce geldiğini, Kuran’da Mevla’mızın ben ifadesini kullanmadığını Biz ifadesini kullandığını da hatırlatıyordu.

Kehf suresi 110 ayetinde Peygamber efendimiz için de“ De ki! Ben de sizin gibi bir insanım” şeklinde, ümmete hatırlatma yapması emredilirken, bırakın kişileri, şahısları, yöneticileri, Peygamber efendimizi bile İlah’laştırmamak gerektiğini ve bunun sınırlarını çok iyi anlamamız gerektiğini öğretmişti.

Kuran-ı Kerim’in başlangıç suresi ve Kitab’ın Özü olarak ifade edilen Fatiha suresinde;

1-Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla. 2- Hamd (övme ve övülme), âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur. 3- O, rahmândır ve rahîmdir. 4- Ceza gününün mâlikidir.5- (Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. 6- Bize doğru yolu göster. 7- Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu (göster); gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil! Âmin. Denilmiyor mu?

Şura suresinde” Başınıza gelen her musibet, kendi ellerinizin kazandığı (günahlar) yüzündendir. Allah ise, günahlarınızın birçoğunu bağışlıyor” (da bunlardan dolayı bir musibet vermiyor)

Zümer suresinde de “İnsanın başına bir sıkıntı geldi mi rabbine yönelip O’na yalvarır, sonra Rabb’i ona katından bir nimet verince, daha önce yalvardığını unutarak yolundan saptırmak için Allah’a eşler koşmaya kalkar. De ki ona;” İnkarcı tutumunla biraz eğlenedur bakalım! Gerçek şu ki! sen ateşi boylayacaklardan birisin!”

(Bu adam mı), yoksa ahiret kaygısıyla ve rabbinin rahmetine nail olma ümidiyle; gece vakitlerinde secde ederek, ayakta durarak kendini ibadete veren kişi mi (daha iyi)? ” DE Kİ HİÇ BİLENLERLE, BİLMEYENLER BİR OLUR MU ?” DOĞRUSU ANCAK AKIL İZ’AN SAHİPLERİ BUNU ANLAR.”

Dünya’da da, ahiret yurdunda da mutlu olmanın ve kazanmanın anahtarı; İLİM VE İHLASTAN (SAMİMİYET VE SADECE ALLAH’IN RIZASINI KAZANMAK ARZUSUNDAN) GEÇER.

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.com - Ezgi FM

Tarih:26 12 2019 13:09(15284) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Karaman ilinden selamlıyorum İnsan Kime Kırılır, Dost Bildiğine... Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!! Gölge Adam; Sosyal Hayata Bakışta Eğitim Boyabat Sırık Kebabı'nın Tescili ve Coğr TÜRK KİMDİR ? Hayatımdan Bir Kesit ve Bugünlere Dair Yumurta mı Tavuktan, Tavuk mu Yumurtadan Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anla Varmıyız? Hasan Boğuldu Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler… Mete Çağdaş Yazdı HİS Corona Sonrası Ekonomi, Siyaset Müslümanlar İçin En Büyük Tehlike Tevhid 23 Nisan'ın,TBMM'nin Yani Türkiye Cumhur Mal Sahibi, Mülk Sahibi Gölge Adam Gözüyle Bir Başka Açıdan Koro Arkadaş mı, Dost mu? 36 şehit yada bir kaç tane şehidimiz Yaşı 50/70 Arası Olanlar Mutlaka Okuyun İlim ve Samimiyet Doğu Türkistan... Boyabat Belediyesi! Gölge Adam Yazdı: YA BİZLER? Sinop Üniversitesi ve STK’lar(ı) Azar Azar Oldu Osmanlı’da hayvan sevgisi Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum.. İnancın gereği, temelleri, kriterleri Köprüden Önce Son Çıkış; ’’A İbretle Okuyunuz! Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldır Sinop gezisi izlenimlerim Ümit Ettiklerimiz Gelecek Yine bir 24 Kasım ve 23 yıl sonra bir 24 Haykırış -II Sinop'ta Kaç Tane Böyle Belediye Başkanı Tevekkül.! Dün-Bugün-Yarın..! Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevic Haykırış..! Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Re Gerçek sivil toplum anlayışı Baybars'tan Günümüze İnsan olan, namusunu ve şerefini kurtara İtirazım Var..! Ülkücüler MHP’ye Oy Vermelidir (!? Sen Ne Ayaksın Be Karga ? Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *