E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

2020 Yılı Hac Heyecanı Başlıyor

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara gitmek için başvuruda bulunan 2 milyon 298 bin 800 hacı adayının heyecanla beklediği 2020 Hac kuraları çekildi. Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik yaptığı açıklamada;

Sinop'ta 5035 kişi Hacca gidebilmek için sıra bekliyor. Ortalama her yıl ilimizden 170 ile 180 arasında Hacı adayımızı kutsal topraklara gönderiyoruz. İnşallah bu yıl da 180 Hacı adayımızı Hacca uğurlayacağız" dedi. Her Müslümanın gönlünde Hacı olabilmek için Mekke ve Medine bulunabilme heyecanı yatmaktadır. Ancak her ülkenin nüfusuna göre binde bir kontenjanın olması bir kur'a sistemini gerektiriyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu’nda elektronik ortamda, noter huzurunda yapılan kura çekimine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kura sonucunda 83 bin 430 kişi kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Kura sonuçları 09.01.2020 Perşembe günü saat 21.00'den itibaren e-Devlet üzerinden açıklandı. Ayrıca hacı adaylarına kısa mesaj yoluyla kura sonuçları iletildi.

Kesin Kayıt İçin İzlenecek Yol

Kayıtlar 13 Ocak Pazartesi günü başlayıp, 24 Ocak tarihinde sona erecektir. Kurada adı çıkanlar, 13-24 Ocak tarihleri arasında "Kesin Kayıt Yaptırabilir" belgesini e-Devlet sistemi üzerinden alarak Diyanet organizasyonunu seçenler İl Müftülüğümüze, acente organizasyonunu seçenler ise ilgili acentelere kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında kayıtları alınacaktır.

Sinop’ta 5035 Kişi Hac İçin Bekliyor

İlimizden Hac görevini ifa etmek üzere başvurup bekleyen kişi sayısı 5.035’dir. 2019 yılında 172 vatandaşımız Hacca gitmiştir. Bu yıl ise Sinop’tan 180 kişinin kutsal topraklara giderek Hac görevini yerine getirmesi bekleniyor.

Hac Ücretleri

Hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) üzerinden tahsil edilecektir. 2 kişilik odada konaklamak isteyen Hacı adayları 20.700 riyal, 3 kişilik odada konaklamak isteyen Hacı adayları 18.400 riyal ve 4 kişilik odada konaklamak isteyen Hacı adayları ise 16.400 riyal kişi başı ücret ödeyeceklerdir. Hacı adayları istemeleri halinde bu ücretin tamamını bir seferde ödeyebilecekleri gibi, yarısını kayıt esnasında kalan yarısını ise iki taksitte ödeyebileceklerdir.

Hac Gidiş-Dönüş Tarihleri

2020 yılında kesin kayıt yaptırarak Hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımız 22 Haziran-25 Temmuz tarihleri arasında planlandıkları kafileler ile kutsal topraklara gideceklerdir. Dönüşler ise 06 Ağustos- 02 Eylül tarihlerinde gerçekleşecektir. Hacılar tercih ettikleri konaklama türüne göre Medine’de 3 ila 6 gün, Mekke’de ise 10 ila 40 gün arasında kalacaklardır.

Kura sonucu Hacca gitmeye hak kazanan vatandaşlarımızın ibadetlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini; kuradan ismi çıkmayanlara ise en yakın zamanda Hac farizalarını yerine getirebilmelerini temenni ederiz.

10.01.2020
SİNOP İL MÜFTÜLÜĞÜ

Tarih:11 01 2020 13:30(599) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: ömer lütfü yazar 18 01 2020 12:05
fiyatlar gayet makul hemen başvuru yapayım hotel fiyatlarda bir araştırayım


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Ünzüle Özdemir hanımefendi vefat etti Makbule Tolu hanımefendi vefat etti Ortaokullar Arası "Hayalimdeki Halı" Res Trafik Güvenliği Toplantısı Yapıldı Muzaffer Kasab vefat etti Yere batsın sizin insanlığınız! Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozu Fırat Yılmaz Çakıroğlu Anıldı Boyabat Otogarı Karanlığa Gömüldü İş Adamından Cumhurbaşkanına Zehir Zembe Fatma Boğa hanımefendi vefat etti Gülizar Mert hanımefendi vefat etti Mehmet Öksüz vefat etti Osman Orhanoğlu vefat etti Karşıdan Karşıya Geçmek İsterken Otomobi Sinop'ta filmleri aratmayan kovalamaca Sinop için TOKİ kura tarihleri belli old Kamyon ile otomobil çarpıştı: 4 yaralı Türkeli'de ahşap ev alevlere teslim oldu Beyza Nur Arabacı hanımefendi vefat etti Boyabat OSB Toplantısı yapıldı Boyabatlı Genç Çizerlerin Eserleri Porte Hamdi Çoban vefat etti Burak Kaya vefat etti Kezban Koç hanımefendi vefat etti Halil Özgökçe vefat etti Boyabatlı Asker Burak Kaya Hayatını Kayb Durağan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Türkiye, çok kısa bir sürede seçime gitm Sinop Erfelek'te maç ardından olay çıktı Sorunlarına Çözüm Bekliyor, Başkan İstan CHP Sinop Kongresinde Yüksel güven tazel Ayşe Betül Aslan hanımefendi vefat etti Dörtyol'da Dikkat Çeken Bina Tadilatı Sö Eski Boyabat-Kargı Yolunda Heyelan Oldu Boyabat Anlam Okulu Öğrencileri Kuşları Boyabat’ın ‘HUZUR’u ka Gazeteciye Beraat, İddiaların Araştırılm Ahmet Güneş vefat etti Ahmet Taşkan vefat etti Makbule Çakmak hanımefendi vefat etti Boyabat'ta Kültür ve Tabiat Varlığı Kaça Boyabat'ta Donmak Üzereyken Bulunan Şahi Türkeli MHP İlçe Başkanı Yıldırım hayatı Genç Kadın Eve Camdan Girmeye Çalışırken Aşkın Ayrancıoğlu ve öğrencisi Zeliha Nu Jandarma Genel Komutanlığı Basın Açıklam Sinop’ta 73 köy yolu kapalı Sinop’ta Çanakkale 1915 Savaş Malz Tümü

Komşu Suriye


Atatürk’ün Vasiyeti’nin İptali Çalışmaları


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Fotoğrafları - 2020 -2


II. Abdülhamid Han’a bitmeyen kin!


Yaşı 50/70 Arası Olanlar Mutlaka Okuyun


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


İnsan hakları ve engelliler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


Yıldız Mahallesi'nde Satılık İşyeri


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 4. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Bugün Kış Başlıyor


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


2019 Boyabat Yerel Seçimleri Mahalle Bazında Sonuçları


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Dua


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Sıladan Mektup Var -34


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Şubat ayı ziyaretci sayısı:1055549 DtGaNi

* ANASAYFA *