E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Atatürk’ün Vasiyeti’nin İptali Çalışmaları
(CHP İş Bankası Hisseleri)

Erdoğan Erkaymaz

Yeni gündemimiz…

Yeni gündemimiz “Atamızın vasiyetini iptal etmek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Bahçeli, iş bankasındaki yüzde 28’lik CHP hisselerinin CHP’den alınıp Hazineye devredilmesi gerektiğini söyleyerek gündemimize oturdu. Bu konuyla ilgili “Atatürk’ün vasiyetinden” iki liderde söz etmemekte… Bilinen bir gerçekte; İş bankasındaki CHP hisseleri, Atatürk’ün 58 Eylül 1938 tarihli, vasiyetinden kaynaklanıyor. Eğer bu hisseler CHP’den alınıp hazineye devredilmesi Atatürk’ün vasiyetinin iptali anlamına gelecektir.

Prof. Dr. Hurşit Güneş; “Bu durum her şeyden önce miras hukuku meselesi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin kurucu Cumhurbaşkanı ve onunda ötesinde bir şahıs. Kendi özgür iradesiyle bir vasiyetname oluşturulmuş ve “CHP benim hisselerimi korusun ve tayın ettiğin yerlere gelirin aktarılmasını denetlesin” demiş. CHP Genel Başkanının atadığı üyeler, eskiden biraz tayinlere karışırlardı, asla kredilere yönetime karışmaz. Benim babam da orada en uzun süre görev yapan yönetim kurulu başkan vekili, ondan da iyi biliyorum. İş bankası her yıl CHP Genel saymanına bir mektup yollar ve “Atatürk hisselerinden şu kadar temettü gelir Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarıldı” der. Bu günün bu kanunun gündeme gelmesinin nedeni enflasyon ve ekonomik krizden uzaklaştırmak” diyor.

Prof. Dr. Emre Kongar konuyla ilgili yazısın da; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası hisselerine el koyma hareketi yeniden gündeme getirildiğinde bakın neler oluyor; 1- Atatürk’ün hatırasına saygısızlık yapmanın yanında hukuksal olarak özel vasiyeti de yok sayıyor ve Atatürkçüler arasında büyük bir infial başlıyor. 2- İş Bankası en büyüj özel banka olduğu için, Türkiye’deki tüm bankacılık sistemi tehlikeye atıyor. 3- Tüm mali ve ekonomik piyasalar olumsuz etkileniyor. 4- Suriye’deki haksız savaşta verilen şehitlerin yarattığı isyan unutturulmaya çalışılıyor. 5- KHK’lıların sorunları, hem ekonomik hem de siyasal kayyum atamaları, öteki haksızlık ve adaletsizliklerle birlikte, olağanlaştırılmak isteniyor. 6- İnsanların ekonomik sıkıntıları, işsizlik ve geçim derdi gündemden düşüruülmek isteniyor. 7- Tüketilmiş olan kamu fonlarına, yeni kaynaklar bulunmaya çalışılıyor. 8- Giderayak, hem “Ben daha buradayım” mesajı verilmek ve hem de baskı ve yağma arttırılmak isteniyor” diyor.

Bu güne kadar vasiyeti ilk defa; Adnan Menderes/OP İktidarı, Atatürk’ün tüm varlıklarını, 14 Aralık 1953 tarihli ve 6195 sayılı kanunla hazineye devretti. Ama Anayasa mahkemesi, on yıl sonra, 11 Ekim 1963 tarihli kararla bunun Atatürkün vasiyeti iptali anlamına geldiğini belirterek bu varlıkları CHP’ye iade etti.

Atatürk’ün ikinci de3fa vasiyeti iptali 12 Eylül 1980 Askeri Darbe döneminde tüm siyasi partilerle CHP’de kapanınca İş Bankasındaki hisselerinin yönetimi hazineye geçti. Siyasal partilerin açılmasıyla CHP de açıldı. (9 Eylül 1992) Böylece İş Bankasındaki Atatürk’ün vasiyeti yeniden CHP’ye geçti.

Bankada bu konuda şöyle demişti; “Atatürk hisselerinin geçmişten günümüze CHP ve Hazine tarafından birlikte yada ayrı ayrı temsil edildiği durumlar olmuştur. Ancak, bunun bankamız faaliyetlerini her zaman kuruluş amacına uygun bir biçimde ülkemizin kalkınması ve gelişmesine azami katkı sağlamak hedefiyle, kanun, mevzuat ve ticaretin amir hükümleri içerisinde onurla, inançla, samimiyetle yerine getirmek için gereken özeni göstermiştir. Özellikle ülkemizin yoğun ve hassas gündemi içinde tüm değerlendirmelerin bu önem çerçevesinde yapılması milli menfeat meselesidir. Bankaların güven müesseseleri olduğunu, bu güvenin ulusal ve uluslar arası kamuoyu nezdinde hassasiyetle korunmasının bankalarımızdan ziyade milli ekonomimiz açısından önem taşıdığını kamuoyunun bilgi ve takdirine sunarız.

Bilinmesi gereken İş Bankası hisseleri özel hisse olup Ata’mızın el yazısıyla aldığı vasiyettir. İş Bankası hisseleri hazineye devredilince bağlı bulunduğu bakanlığa devredilmiş olup, bakan tarafından yönetilecek… Oysa bu hisselerin geliri yokken ve CHP’nin üyelikleri de sembolik ve herhangi bir etkisi yokken bu kavga niye? Bazı banka vakıf hisseleri hazineye devredilmişti. Şimdi sıra İş Bankası’nda mı? Daha önce de Atatürk Orman Çiftliği sit alanı olmasına rağmen Saray yapılmadı mı?

Tarih:18 02 2020 13:07(26112) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: gökbörü 19 02 2020 16:19
ya arkadaşlar amaç zaten rejım değişikliği idi başkanlık neden ilan edıldı -çankaya köşku neden sarayla değiştirildi?hıç düşündünüzmü bunları şim dide chp hısselerınde sıra olay bu kadar basıt !!!!!!!ülke 15 yılda nerelere evrıldı savruldu bı düşünün artık be!!!!!!!!!hdef nıye 2023-nıye 2071!!!!!!!bunları bı düşünün !!!!nıye bu kadar arap ülkeye gırdı!!!!!!!nıye lıbya dayız nıye her yere nane oluyoruz !!!!!!bır düşünün ey yurttaşlar!!!!!!çok geç olmadan da uyanın artık!!!!!!!!!

1. Yorum: milat 19 02 2020 09:20
"khk’lıların sorunları, hem ekonomik hem de siyasal kayyum atamaları" bak bak mesele neymiş. sayın yazar bu khk lılar kimler sorunları neler? kimler khk ile sorunu olanlar fetöcüler pkk lılar. fetönün hainleri temizleniyor khk sorunu oluyor, pkk ya yardım ve yataklık eden belediye başkanları görevden alınıyor khk sorunu oluyor öylemi. sizlede khk sorunu diyerek üstü kapalı bu teröristlere destek veriyorsunuz.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *