E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop’un Merkezindeki Tek Mesire Alanı Sinsice Yok mu Ediliyor?

Sinop Gazi Mesire yerinde (Orman Kampı) neler oluyor? Sinop kent merkezinin tek yeşil alanı yavaş yavaş yok mu ediliyor? Sinop merkezde imara açılacak bu yeşil alandan başka bir yer kalmadı mı? Geçmişten miras bırakılan yeşil alana böyle mi sahip çıkacağız? Sinop Çevre Dostlerının tepkisine kim kulak verecek?

Olaya tepki veren Sinop Çevre Dostlari Derneginin Basın açıklaması ” Sinop Kent Merkezimizin tek yeşil alanı ve mesire yerinde birçok ağacın kesilmiş olduğunun ve inşaat faaliyetleri başladığının görülmesi üzerine, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Ancak alanın Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğünün yetkisinden alındığı ve Orman İşletme Müdürlüğüne verildiği, Orman İşletme Müdürlüğünün ise alanı A sınıfına alarak, özel şahıslı işletmeye verdiği ve Sinop Belediye Başkanlığının da saha içerisinde yapılaşmaya izin verdiği öğrenilmiştir. Sayısı verilmese de inşaat faaliyetlerin devam edeceği yapılmakta olan yapı gibi 20 tane daha yapılacağı konuşulmaktadır.

Eski ismiyle Bahçeler Mevki çok uzun yıllardır kent merkezinin tek mesire yeri, yazın mesire yeri ve plajı olmayı sürdürmektedir. Orman Bölge Müdürlüğü Lojman binaları ile alanın bir bölümünü kullanmış, bungalov yapmış ve bir bölümünü Orman Kampı olarak işletmeye vermişti. Elde kalan ağaçlar son yeşil alanımızdır. Havadan ve denizden görüldüğü gibi kentin panoramasını etkileyen tek yeşil alanımızdır.

Daha önce TOKİ beş yıldızlı otel yapılması için bu alanı seçmiş ve Sinop halkının haklı itirazları ile karşılaşmış, değerlendirme sonucunda vazgeçilmişti. Gayet tabiidir ki derneğimiz ve Sinop Halkı turizm yatırımlarına karşı değildir. Aksine, kentin geleceğini Kültür ve Turizm Kenti olmakta görmektedir. Ancak Turizm Yatırımları boş alanlar ağaçlandırarak, park düzenlemeleri yapılarak, sağlıklı bir biçimde alt yapıları hazırlanarak yapılmalıdır. Kamusal alan, tek yeşil alan ve mesire yeri birkaç kişinin menfaati için yok edilmemelidir.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarım İl Müdürlüğü önündeki ilan levhasında ‘ÖNCE FİDAN SONRA NEFES’ sloganını gördüğümüzde çok mutlu olmuştuk.Şu anda ne düşünmemiz gerektiğini Orman İşletme Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğüne soruyoruz..Önce mevcut ağaçları yok edelim mi demek istiyorsunuz?

Evet ağaç, nefes demek, oksijen demek. Ağaçlar, baca ve araba egzoz gazlarından atmosfere yayılan kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi havayı kirleten gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler. En çok bilinen sera gazı karbondioksittir (CO2). Ağaçlar, karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakır. Bulundukları yeri serinletir. Suyun buharlaşmasını yavaşlatır. Çocukları ultraviyole ışınlarından korur. Ağaçlar hayvanlar için tente ve yuva görevi görür. İnsanı iyileştirir, ruhunu dinlendirir.

Hepimizin bildiği sonsuz faydaları yanında , bu alan ve Tarım İl Müdürlüğü deniz tarafında daha önce kesilen ağaçlar Sinop’un Jeomorfolojik Oluşumu ve Topografyası açısından da son derece önemlidir. Sinop, deniz içinde tektonik bir hareket ile yer kabuğunun kıvrılması neticesi ada olarak ortaya çıkmış, binlerce yıl içinde alçak bölümlerin alüvyal ve kalüvyal malzeme ile dolması sonucu ana karaya bağlanmış bir yarımadadır. Pervane Tepesi kum yığılımı oluşumu anlatmaktadır. Bölgenin jeolojik oluşumu tamamlanmadığı için ağaçlandırma sahalarındaki ağaçların kesilmesi, seyreltilmesi ve zemin yapısının iş makineleri ile bozulması erozyona neden olacak ve heyelanları tetikleyecektir. Bu alanlardaki ağaçlar ve ağaçlandırmalar mevcut yapıların sağlığı için hayati önemdedir.

Uygulamanın acilen durdurularak, kentimizin tek yeşil alanı ve mesire yerinin Sinop Halkına geri verilmesini talep ettiğimizi saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.”

Hale OĞUZ
Yönetim Kurulu Başkanı

Adres: Gelincik Mahallesi, Zambak Sokak, Medine Apartmanı, No 1,B Blok, Daire 1, SİNOP
Telefon: 0368 261 49 95
e-posta: sinopcevredost@hotmail.com

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.com - Ezgi FM

Tarih:23 02 2020 19:21(2904) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Emeklilerin bayram ikramiyeleri kaldırıl Sinop'ta teşvik süresi uzatıldı Gerze Güne Yangınla Uyandı Satılmış Köseoğlu vefat etti Hanönü’nde 125 Kişi, Arkadaşlarına Ayşe Keleş hanımefendi vefat etti Ahmet Dönmez vefat etti Ünzüle Özdemir hanımefendi vefat etti Gençler Arası Şiir Okuma İlçe Finali Yap Makbule Tolu hanımefendi vefat etti Ortaokullar Arası "Hayalimdeki Halı" Res Trafik Güvenliği Toplantısı Yapıldı Muzaffer Kasab vefat etti Boyabat'ta Pastane İmalathanesi Yandı Yere batsın sizin insanlığınız! Sinop Yeşile Sahip Çıkabilecek mi? Bu Besinler Ağız ve Diş Sağlığımızı Bozu Fırat Yılmaz Çakıroğlu Anıldı Boyabat Otogarı Karanlığa Gömüldü İş Adamından Cumhurbaşkanına Zehir Zembe Fatma Boğa hanımefendi vefat etti Gülizar Mert hanımefendi vefat etti Sinop’un Merkezindeki Tek Mesire Alanı S Mehmet Öksüz vefat etti Osman Orhanoğlu vefat etti Karşıdan Karşıya Geçmek İsterken Otomobi Sinop'ta filmleri aratmayan kovalamaca Sinop için TOKİ kura tarihleri belli old Kamyon ile otomobil çarpıştı: 4 yaralı Türkeli'de ahşap ev alevlere teslim oldu Beyza Nur Arabacı hanımefendi vefat etti Boyabat OSB Toplantısı yapıldı Boyabatlı Genç Çizerlerin Eserleri Porte Hamdi Çoban vefat etti Burak Kaya vefat etti Kezban Koç hanımefendi vefat etti Halil Özgökçe vefat etti Boyabatlı Asker Burak Kaya Hayatını Kayb Durağan'da Tarihi Eser Kaçakçılığı Türkiye, çok kısa bir sürede seçime gitm Sinop Erfelek'te maç ardından olay çıktı Sorunlarına Çözüm Bekliyor, Başkan İstan CHP Sinop Kongresinde Yüksel güven tazel Ayşe Betül Aslan hanımefendi vefat etti Dörtyol'da Dikkat Çeken Bina Tadilatı Sö Eski Boyabat-Kargı Yolunda Heyelan Oldu Boyabat Anlam Okulu Öğrencileri Kuşları Boyabat’ın ‘HUZUR’u ka Gazeteciye Beraat, İddiaların Araştırılm Tümü

KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *