E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Göçmenlere Açık Kapı Politikası

Erdoğan Erkaymaz

İdlib’de Suriye güçlerini,n saldırısında 33 askerin şehit olmasının ardından Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri engelleyemeyeceği haberleri üzerine çok sayıda göçmen Kapıkule ve Pazarkule sınır kapılarına akın etti.

İdlib’de Suriye güçlerini,n saldırısında 33 askerin şehit olmasının ardından Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri engelleyemeyeceği haberleri üzerine çok sayıda göçmen Kapıkule ve Pazarkule sınır kapılarına akın etti. Edirne’ye ulaşan göçmenler, Yunanistan’a varma hayaliyle sınır kapılarında toplandı… Türkiye sınırını geçerek tanpon bölgeye giriş yaptılar. Ancak Yunan askerleri göçmenlerin ülkelerine giriş izni vermedi.

Konuyla ilgili; AKP sözcüsü Ömer ÇELİK “Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz” ifadelerini kullanmıştır. 29 Şubat Cumartesi akşamı saat 29:50 itibariyle içisleri bakanı Soylu; Edirne üzerinden Türkiye’den ayrılan göçmen sayısının 47 bin 113 olduğunu açıkladı. Oysa bu iktidar; “Sizler bizim kardeşlerimizsiniz. Kardeşlerimizin yurdunda kendi evindesiniz. Kim ne derse desin, sizler bize asla yük değilsiniz. Bizim kültürümüzde misafir berekettir, şereftir. Siz hem bize ensar olmak vasfını bahçettiniz. Hem de evimizi şereflendirdiniz” dememişti? Bugün sığınmacılar için; “Biz bu kadar mülteciye bakmak, onları beslemek durumunda değiliz”…

10 yılda koruduğumuz kişileri şimdi kışın ortasında kapılarda, tampon bölgelerde komşu ülkelerin gazla karşılatıyor; derme çatma botlarla soğuk denizlerde… 9-10 yıldır sayısı 4 milyonu aşan savaştan kaçan Suriye’lilere karşı çıkanlara, hükümet faşistlikle suçluyordu. Yine geri kabul anlaşma şartlarına uymayan Avrupa’ya bu güne kadar sınırları açmamış Türk vatandaşlarına söz verilen vizesiz seyehat hakkı tanınmadığı zaman da bu günkü durum yapılmamıştı. Tüm dünyaya bu ahlaki duruşumuzu sergilerken bu yanlış neden? Bu tam bir samimiyetsizlik.

Dünyada her yıl daha çok insan, yaşadığı toprakları terk etmiş zorunda kalıyor. 80 milyon insan vatanından, topraklarından koparılmış mülteci olarak yaşamaktadır. Suriye’de bu vahşeti oraya kim getirdi artık tüm dünya biliyor oysa bu insanlar yıllardır o ülkede yaşadılar. Gazetelerdeki fotoğraflardaki kadınların çocukların yüzündeki dehşet ve ızdırapta, savaşa neden olan ülke yöneticilerinin akılsız politikalarının ve siyasetlerinin yanlışının, akan kanların sorumluluğunu, utancını yaşamazlar mı? Suriye’deki savaşın artık son bulması ve siyasi bir çözüme ulaşmak için güvenilir bir plan yapmanın zamanı çokta gelmiştir.

Dokuz yıl sonra, ülkemizde ve dünyanın diğer ülkelerindeki herhangi bir yerde yaşayan Suriye’lilere “Gidin ülkenizde savaşın evinize dönün” denilebilir. Onların dönebilmesi için güvenli bir yaşam olması gerekli. Bu savaşın sorumluluğu Esad olduğu kadar onun yanında, karşısında yer alan, Suriye için plan yapan başta ABD ve Rusya dahil olmak üzere katkıda bulunan tüm devletlerdir.

Yaşanan bu insani durumu sadece Uluslar arası Af örgütü çağrıda bulunmuştur. Bu çağrıyla sınırlı kalmamalıdır. Uluslar arası toplumun harekete geçirilmesi gerekir. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği mültecilerin sorunlarına kalıcı çözümler bulmalıdır. Şimdi Türkiye’den yola çıkanların Deniz geçişlerinde olası bir boğulmalarda, sınırdan zorlamalarda çatışmalarda canlara bir şey olursa bu insanlık dramının sorumlusu kim olacak?

Bir dip not düşmek istiyorum. Ben Erdoğan Erkaymaz; “1864 Çerkez Soykırımında Aphaz’yadan Osmanlıya gelen Abhaz sığınmacı torunuyum.”)

Sevgi ile kalın

Tarih:03 03 2020 14:02(28531) Facebook'ta Paylaş

4. Yorum: aslan 06 03 2020 20:56
milat bey veya hanim; her devlet sinirlarini korumakla mükelleftir. baskalarinin doldurusuyla bop'a girdik ve ari kovanina sokulan çomak sonucunda çomagi sokanlar ortadan kayboldu. goçmen furyasini bu zavalli millet çekiyor. bu yoneticileri, dokunmayin sinir otesine diye akli erenler uyardi. 5 milyon kisi ulke içine yayildi. hala bu durumu tasvip etmenin sebebi nedir, akillanin biraz!!!

3. Yorum: milat 04 03 2020 09:47
yıllardır bu göçmenleri niye alıyoruz diye tepinen sizler şimdi kalkmış samimiyetten bahsediyorsunuz. katil esada tek kelime edemeyen sizler bir kere de devletinizin yanında olun.türkiye cumhuriyeti devleti yıllardır üstüne düşen görevi layıkı ile yapmıştır hemde tüm dünyada örnek olacak şekilde lakin bu işinde bir sınırı var defalarca verilen sözler tutulmamış üstüne üstlük bu zalim yönetime destek verilmiş devletimizde artık yeter buraya kadar demiş. sizin gibilerde devletimiz haklı biz üzerimize düşen görevi yaptık bundan sonra kimseyi zorla tutacak halimiz yok demiyorda avrupanın türkiye karşı dediklerinin sözcülüğüne soyunuyorsunuz

2. Yorum: 11 köy 04 03 2020 07:45
hep müslüman ülkeler hristiyan ülkekere göç halinde sen bilime önem vermezsen daha çok gidersin hurafelerden ve din tüccarlarından kurtulmazsanız onlara hep muhtaç kalırsınız.

1. Yorum: 11 köy 03 03 2020 17:25
neresinden tutsanız elinizde kalıyor


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *