E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bizim İçin “Lütfen Evde Kal”

Erdoğan Erkaymaz

Önce sağlık çalışanlarımız,

Önce sağlık çalışanlarımız, sonra devlet yetkilileri daha sonra da ünlü ünsüz Herkes evde kalmamızı söylüyorlar. Zaten başka çaremiz de yok mecbur kalacağız. Özellikle sağlık çalışanlarımız; ” evde kalın dışarı çıkmayın. Korona virüsünün yayılmasının tedbiri evde kalmanızdır. İzole olursanız uzak kalırsınız.” Yani dışarıda tehlike var ölüme kadar yol açabilen! Diğer bir söylemle “Evde hayat var” çağrı yapan herkes haklı. Korona virüsünün yayılmaması için sosyal temas kesilmeli, herkes evinde kalmalı… Bu çağrılara en doğrusunu yapıyorlar.

Bu zor günlerden geçtiğimiz ortada. Virüs salgınından kurtulmak için kişisel olarak alacağımız tedbirlerin yanı sıra sosyal izolasyon yaparak da bu virüsü olabildiğince az insanı etkilemesini de sağlayabiliriz. Ilk mesajı Beren sağlık çalışanlarımız; ” Biz senin için burada kalıyoruz Sen de bizim için lütfen evde kal!!” Mesajı ile başlamış sosyal medyada konu ile ilgili mesaj patlamaları ile devam etti. Bazıları; Tedbirleri Uygula, Virüs ihtimalini sıfırla! -can sıkıntısı, solunum sıkıntısından iyidir. – Ne Kendine yazık et ne de başkasına sebep olma. – Korona virüs alacağınız tedbirden daha güçlü değildir! -Sevdiklerin için; devletin koyduğu tedbirlere uyu. Hayatta kal -Karanlıktan aydınlığa çıkmak için yapılacak tek şey evde olmak ve önlem almak.!! gibi birçok uyarıcı mesajları her gün dinliyor, okuyor Hatta kendimizde söylüyoruz.

“Evinde otur” mesajı evi olanlar için pek sorun değil de; Türkiye istatistik kurumu verilerine göre 2017 sonu itibariyle “Kendi evinde oturanlar”ın oranı yüzde 57 imiş. Diğer bir hesapla yüzde 43’ü kendi evinde oturmuyor. Evinde kalan veya kiracı olanlar kapanıp evde kaldıklarında mağaza, lokanta, kafe çalışanları gibi evde kalarak para kazanamayan milyonlarca insanımız ne yapacak? Faturalarını (Elektrik, su, doğalgaz) market, bakkal alışverişlerini hangi parayla ödeyecek? Bu insanları bu salgın yüzünden işini kaybetme riski ile karşı karşıya… Günlerdir okuduk haberlerden dinledik. Halkına sokağa çık mamalarını isteyen devlet ve liderleri (Fransa, Almanya, ABD, İspanya, Kanada) kapanan hiçbir dükkan hiçbir Şirket iflas etmeyecek. Hiçbir işçi işini kaybetmeyecek güvencesi vererek tarihlerinin en büyük destek paketlerini açıkladılar kısaca “işinizi deyip sağlığınızı düşünün” dediler.

Bizde mi? 19 maddelik paketten 100 milyar TL olduğu söylendi. En olumlusu maaşı 1000 TL’nin altında olan 600 binin üzerinde emeklinin maaşı 1500 TL’ye çıkarıldı. Salgın yüzünden işsiz kalanlara ücretsiz izne çıkarılanlara ya da evde kalanlara maaş desteği yok. Nemi var? Konut alımında Kredi kullanım oranının yüzde 80 den yüzde 90’a çıkardılar… yine iç hat uçuşlarında vergi indirimi var ama yazımı kaleme aldığım da iç hat uçuşları da durduruldu. Yazılan çizilenlere göre uzmanların ortak kanısı ” işsizliği azaltmaya çalışan” düzenlemelerin olduğu. Paketle ilgili son söz; “Açıklanan pakette yaşanan ekonomik sıkıntı arasında ciddi fark olduğu….” acilen yeni tedbirler alınmalı. Evde kal derken mümkün kılacak koşullarında hayata geçmesi sağlanmalı. İnsanımızın mağduriyeti giderilirse gönüllü olarak karantinaya girer.

Bir trajikomik durumumuz da, her gün yüzlerce kişiye tanı konan Korona virüs salgını konuşulduğu bugünlerde”Kanal İstanbul” için ihale yapılması. TEK kelimeyle “PES…” millet can derdinde birileri “rant” derdinde. Madem para çok salgın için harcansın. Halka “Evinizden hatta odanızdan çıkmayın” diyeceksiniz, ihale düzenlemeyeceksiniz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu ” Bu süreçte sadece 50 bin aile sosyal yardım talebinde bulundu.” diyor. İnsanımız Gelecek kaygısı yaşarken gerçekten pes… bir Diğer konuyu da sosyal medyada CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan taşıdı; ” sokağa çıkmayın” uyarısına duyarlı tek kurumumuz Kızılay. Kutluyorum. Ilk günden beri sokağa çıkmadılar.” Son konumda; cuma namazı hiçbir yerde kılınmalı cemaatini seçerek sarayda kılınabilir mi? Namazı kıldıran Diyanet İşleri Başkanı ise olabilir mi?

Çin’de SARS, domuz ve kuş gribi ile mücadele ekibinde yer alan ve Korona virüsüne karşı hükümetine “evde kaldı raporu yazan Prof. Li lanjuan ulusal bir gazetemizde “Türk halkına sesleniyorum, salgının durması için evde kalmak çok önemli. Siz de bu 3 hafta evden çıkmayın. Virüs salgını yükselme eğilimine girmişse salgının vurduğu kentler ve Büyük şehirlerde gerekse sokağa çıkma yasağı da dahil herkesin 3 hafta evinde kalması sağlanmalı…” diyor. Son söz; geliri olmayan her eve En az asgari ücret üzerinden ödeme yapılmalı. İşten atma yasaklanmalı. Salgınla ilgili olmayan bütün iş kollarında çalışanlar ücretli izne ayrılmalı. Çalışmaya devam etmek zorunda olanlar insani boyutta çalıştırılmalı.

Evde kalın sevgi ile kalın..

Tarih:01 04 2020 13:55(38606) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: atsız 02 04 2020 12:30
milata gün doğdu:kendi gözündeki merteği görmez başkasının gözündeki çöpü görür!!!ne yapalım bunlar amatör akepeli belediyeler gibi çalıp çırpmada henüz ustalaşamadılar!bunlar daha çömez!!!

2. Yorum: evet 01 04 2020 21:27
milat körü körüne inanmanın en güzel örneğisin aynaya bakmadığın için bunu bilmiyorsun hoş aynaya baksanda orda birşey göremeyeceksin...

1. Yorum: milat 01 04 2020 16:39
portakal bile isyan etti araştırdım diyor en fazla 102 lira fiyat verdiler bu kolilere imimoğlu 150 lira fatura ödemiş.soner yalçın diyorki 650 gram zeytinyağı 32 lira, 750 gram domates salçası 32 lira, 500 gram tahin helvası 58 lira bu şekilde olursa 150 lira edermiş. aynı koli başka yerlerde 80 ile 100 lira arası iken bu fırsatcılığı kime kıyak geçmiş olabilir sayın yazar ekrem imamoğlu. bu durumu hiçmi duymadınız da bir tepki yazısı yazamıyorsunuz yandaşlık bu kadarmı körü körüne bağlılık kendi siyasi tercihinize


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *