E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışın

İstanbul’ da İmamoğlu, Ankara’ da Yavaş, İzmir’ de Soyer önderliğinde bazı belediyeler vatandaşa ‘’ Sosyal Belediyecilik’’ örnekleri sergilerken ve vatandaşa yardım için bağış kampanyaları yaparken yukarıdan ‘‘ Devlet içinde devlet olmaz’’ denildi. Hemen Cumhurbaşkanı televizyonlarda bir bağış kampanyasını devreye soktu. ‘‘ milli dayanışma kampanyası’’ Amacının; virüs krizinden olumsuz etkilenen kesimlere devletin yardım yapabilmesi için, vatandaşların gönüllü olarak bağışta bulunmasının sağlanması. Benim aklıma ilk gelen öngörü ‘‘ Milli dayanışma’’ kampanyası ile kaybedilen belediyelerin yani muhalif yerel yönetimlerin dayanışma örneklerin ülkede ‘‘ sosyal belediyecilik’’ örneğinin önüne geçmek; yapılacaksa bir kampanya,  kendi denetimi altında tutma isteğidir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’ da yaşayan ihtiyaç sahibi kesimlere ve yaşlı vatandaşlara, sağlık çalışanlarına ve hastalara yardım etmek için ‘‘ birlikte başaracağız’’ sloganı ile bağış kampanyası başlatmıştı. İç işleri bakanlığı 81 ilin valiliklerine ‘‘ yardım toplama’’ konulu yazı gönderdi. Yerel yönetimlerin, yardım toplama kanunundan muaf olmadıkları kaydedilerek bu çerçevede, söz konusu kurum, dernek ve vakıfların faaliyetlerini ve uygulamalarını yardım toplama kanunu’ nun hükümlerine uygun yürütmeleri uyarılarına rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan kanunun 6. Maddesinin ‘‘ izin alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal men edilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır’’ hükmü çerçevesinde gerekli işlemler yapılacaktır denildi. Yazının ardından hesap açılan bankalara yazı gönderilerek hesaplar bloke edildi. ( kamu bankaları)

Ankara büyükşehir belediye başkanı Yavaş da salgın nedeniyle işsiz kalan vatandaşlar, işyerini kapatan esnaf ve ihtiyaç sahipleri için ‘‘ dayanışma için 6 milyon tek yürek’’ sloganıyla proje büyük destek görmüştü. Yavaş, twitter’ dan banka hesaplarına bloke konulmasıyla ilgili paylaşımda ; ‘‘ – işini ve gelirini kaybetmiş insanları desteklemek için kullandığımız ve sizlerin de katkıda bulunduğu banka hesapları İç işleri bakanlığı genelgesiyle bloke edilmiştir – Kimse endişe etmesin! – Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. – kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız’’

9 Nisan tarihinde Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin aşevi hesabı da bloke edildi. Bloke kararını sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Belediyenin Twitter üzerinden yapılan duyuruda şu ifadeler vardı. ‘‘ Kıymetli Hemşehrilerimiz, tam 25 yıldır hayırseverlerin desteği ile gerçek ihtiyaç sahiplerine hizmet veren aşevi hesapları, İç İşleri Bakanlığı’ nın genelgesi ile bloke edilmiştir. Bu sebeple aşevimizin banka hesaplarına para yatırmamanızı rica ederiz. Bugüne kadar desteğini esirgemeyen tüm yurttaşlarımıza teşekkür eder imkanlarımız dahilinde gerçek ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaya devam edeceğimizi, kamuoyunun bilgisine sunarız!’’ bununla bitmiyor tabi buna Odunpazarı ve Antalya Muratpaşa Belediyeleri’ nin aşevi hesapları da bloke edildi.

Bunun üzerine 11 büyükşehir belediye başkanları (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Aydın, Antalya, Muğla, Mersin, Tekirdağ, Hatay) ‘‘ Siyasi kar zarar hesabı yapacak durumda değiliz.’’ Diyerek ‘‘ sorumluluğumuzun bilincindeyiz ve bu tartışmalara asla girmek istemiyoruz. Ülmemizin bir an önce bu felaketten kurtulması için, kentlerimizde etkilenmiş kim varsa hiç ayrım yapmadan, en küçük hücrelere kadar ulaşıp devletimizin diğer kurumlarıyla birlikte onların mağduriyetini gidermeyi amaçlıyoruz. Şu kara günlerde arkalarında devleti görmek isteyen mağdurlara yetişmek bizlerin de üzerine düşen borçtur. Söz konusu gereksiz tartışmayı tekraren kamuoyunun takdirine ve hukuka bırakırken, küresel yangına dönmüş salgın felaketi karşısında halkımızın yanında olacağımızı ve her türlü yardımı kendilerine ulaştırma konusunda kararlılığımızın sürdüğünün bilinmesini istiyoruz.’’ Basın açıklaması yaptılar.

Oysa belediyelerin kampanyaları iktidarın kampanyasından iki gün önce başlamıştı. Benim kampanya üzerine kampanya mı olur ?…Küresel yangına dönüşmüş salgın konusunda parti ayrımı yapılması ne kadar doğru? Yardım kampanyası üzerinde bile anlaşamıyor, buluşamıyoruz. Hükümetin yardım çağrısına muhalefet yardım göndermek istemiyor. Buna karşılık hükümet de muhalif belediyelere kampanya kurdurmuyor. Neden bugünlere gelindi ? Hükümetlerin kampanyaları şeffaf yönetilmiyor. Özel iletişim vergisi (Deprem Vergisi) 1999 yılından 2019 yılına kadar 65 milyon toplanmıştır Nerede olduğu uzun yıllar cevap bulamadı. (Sonradan TOKİ’ ye aktarıldığı iktidara yakın ulusal bir gazetede ekonomi yazarı tarafından yazıldı. ) devlet bu konuda resmi bir açıklama yapmadı. İşin kötü yanı bu tip sorun yazan hain, terörist ilan ediliyor. 15 Temmuz şehitleri için toplanan yardım da zor açıklandı. Bu güven krizi nedeniyle muhalefet belediyeler kampanyalar yapmaya çalışıyorlar. Artık onlar da engelleniyor. Yirmi birinci yüzyılda aşevlerine ihiyaç duymayacak bir sosyal politika devletin görevi değil midir? Ama ne oluyor? İnsanlarımız hem aşevine muhtaç durumda, hem de aşevi hesapları bloke ediliyor. Yazık değil mi bunca fakir fukaraya? Bu mudur birlik beraberlik anlayışı… oysa aşevi geleneği Osmanlı’ dan kalan bir gelenek… İnançlıların bildiği bir hadis vardır. ‘‘İyi ve güzel işlerde birbirinizle yarışın’’ diyor. Bu işte bir yanlış bir terslik mi var?

Sevgi İle Kalın

ERDOĞAN ERKAYMAZ

Tarih:18 04 2020 16:33(36654) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: misafir 20 04 2020 10:44
sayın yazar sadece işinize geleni yazıyorsunuz devlet yardımları engelledi. diğe bu konuda hiç birşey bilmediğiniz ortada. bunu biraz daha araştırın. 2. bir husus ibb cunhuriyet gazetesi ile alım anlaşması yapıyor ve son olarakta birçok chp li belediyelerinde görevli zabıta ekipleri ev ev dolaşıp sözcü gazetesi dağıtıyor hangi kanunda zabıtalar artık sözcü gazete dağıtıcılığı yapabilir yazıyor. 3. bir husus ise ikitelli şehir hastanesi yolu bir önceki dönem tamamlayamadığı yolu ibb yeni yönetimide param yok deyip işin içinden çıktı sonra param yok diyen belediye cumhuriyet gazetesi için günlük 4000 adet alım garantisi veriyor.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *