E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır

Türkiye’ yi yöneten zihniyet neden ‘‘Milli Bayramları’’ sevmez? 19, Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim günlerini..

Türkiye’ yi yöneten zihniyet neden ‘‘Milli Bayramları’’ sevmez? 19, Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos ve 29 Ekim günlerini.. Milli Bayramlar; Aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü birliği olan insanların uluslaşmasına imkân sağlayan günlerdir. Bu bayram günleri Cumhuriyetimizin kuruluş sürecini simgeleyen günlerdir. Cumhuriyetimiz ile ilgili her şeyi unutturmak, Cumhuriyet ile ilgili halkımızın bağını kesmek istiyorlar. İktidar bugüne kadar Milli Bayram kutlamalarını yasal zeminde en aza indirmiştir. Geçmişte ‘‘Kutlu Doğum’’ haftasını 23 Nisan’ a denk getirmişlerdi. Ama ne olduysa Fetö meselesinden sonra birden ortadan kalkar duruma geldi.

Bilinen zihniyet; 30 Ağustos 2011 tarihinde ‘’30 Ağustos Zafer Bayramı’’ kutlamalarını ‘‘şehit haberleri’’ gerekçesiyle iptal etti. 29 Ekim 2011 Van depremi nedeniyle ‘‘29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’’nı iptal etti. 30 Ağustos 2012 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ ün kulağının rahatsızlığı nedeniyle tören iptal edildi. 19 Mayıs 2013 Reyhanlı’ daki bombalı saldırı nedeniyle ‘’19 Mayıs Atatürk’ ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’’ konserleri, kutlamaları ve diğer organizasyonlar iptal edildi. 29 Ekim 2014 Köşk, Ermenek’teki maden faciası nedeniyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunu iptal etti. 30 Ağustos 2015 kutlamalarının yapılmaması istendi. Gerekçe mi? Terör gösterildi. 23 Nisan 2016 PKK operasyonlarında şehit düşen askerler nedeniyle resepsiyon programları iptal edildi. Gerekçe Terör… Yine Kadıköy halkı Cumhuriyet Bayramını kutlamaya çalışırken, Marmaray’ ı açmayı planlayarak bayramın sönük geçmesine çalışmışlardı… Bu yıl da imdatlarına korona yetişti. Kısa süre içerisinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramımızı balkonlardan kutlattılar. Şimdi de 19 Mayıs Salı günü olmasına rağmen hafta sonuna yamayarak dört günlük sokağa çıkma yasağında uygulamaya koydular…

19 Mayıs 1919 tarihi, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan Türk ulusunun ve Atatürk’ ün doğum günüdür. Atatürk’ ün Samsun’ a çıktığı günün Milli Mücadelenin başladığı gün olarak kabul edilmesi, 19 Mayıs 1919 tarihine büyük anlam katmaktadır. Atatürk’ ün bugünü gençlere armağan etmesi, gençlere güvendiğinin bir göstergesidir. 19 Mayıs Türk milletinin kurtuluşunun başladığı gündür. Atatürk’ ün doğum gününü soranlara, 19 Mayıs’ ı işaret etmesi bunun en büyük kanıtıdır.

O günlerde; Bazı vatan topraklarını düşman işgal ederken vatanseverler çarpışarak gazi olmuş şehit düşmüşlerdir. Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek topyekün savaşarak kazanılacağına inanıyordu. Bu sebeple 16 Mayıs 1919’ da İstanbul’ dan ayrılarak Samsun’ a doğru yola çıktı. 19 Mayıs 1919’ da Samsun’ a ayak bastı. Düşmanlar bütün yurdu ele geçirmeye başlamıştı. Yurt yavaş yavaş parçalanmaya başlamış Fransızlar, İtalyanlar, İngilizler, Yunanlılar, Ermeniler tarafından işgal edilmeye başlamıştı. Mustafa Kemal’ in 19 Mayıs 1919 günü ayak basıp Kurtuluş Savaşını başlatması milletimizin de yaşlısı, genci çocuğu kadını her şeyiyle ‘‘Ya istiklal ya ölüm’’ ilkesiyle bu savaşa katılması, Türklerin esir edilemeyeceğini her zaman hür yaşayacağını bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini, Türk topraklarının işgal edilmeyeceğini dünyaya göstermiştir.

Eşitlik ve insan hakları temeli belirleyici olan demokrasi anlayışımız ve milli irademizi taçlandıran Cumhuriyetimiz kolay kurulmadı. Gazi Mustafa Kemal’ in Samsun’ a yolculuğuyla başlayan uzun, çileli ve bedeli şehit kanlarıyla ödenmiş olan bir süreç sonunda kuruldu.. Milli mücadelenin her adımı büyük özveri ve büyük acılara rağmen büyük bir inançla devam etmiştir. Düşmanlarımızın hem sayıca hem de askeri teçhizat bakımından çok üstün olduğu bir savaş ve bir ülke doğmuştur. Tüm bu olguların gösterdiği şey bir vatan millet meselesi ve sevdasıdır. Bu meseleyi başarıyla halleden atalarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. 19 Mayıs Tatil değil BAYRAM’ dır. Tüm ulusumuzun Atatürk’ ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun.

Sevgi İle Kalın

ERDOĞAN ERKAYMAZ

Tarih:20 05 2020 15:12(32820) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: gökbörü 20 05 2020 18:07
bır adım bıle ilerı gidemedık bu kafayla gidemeyız son bır ornek daha:pasıf göreve alınan amıralle ilgili ve kendısı ıstıfa ettı zaten , ya arkadaş adam lıbya olayında dunyaya örnek stratejı dersı verdı tüm dünya paşa ya hayran başka ulkede olsa madalya verırler , bızde adamı harcadılar , yanı 1 adım ilerı gidememişiz hala !!!!!!!!!

1. Yorum: gökbörü 20 05 2020 15:46
tüm bayramları kutlamayı bırakın fetöyle elele olımpıyat alternatıf kutlamalar yapın sonra ulusalcı ve gerçek vatansever subay ve polısler darbeyı savuşturunca sözde atatürkçü laflarla milletı oyalayın ah ah şu ulke 100 yılda bır adım ılerı gidemedı yazıklar olsun , lafım takıyecılere her konuda samımı olmayan siyasetçı ve tum herkese ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol, syg.anlayanlar anlamıştır.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *