E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Gölge Adam: Anlayana Sivrisinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az

Hep bir başkalarının yazdığı senaryolarla ve verdiği rollerle hayat oyununda rol alan mazlum milletler; zaman zaman bu oyunu bozmaya çalışmışlar ve kısa süreli de olsa bazıları bu oyunu bozabilmişlerdir.

Oyun kurucuyu tanımadan, oyun tarzlarını bilmeden sahaya çıkarsanız, bu golü nasıl ve neden yediğinizi anlayamadan maç biter ve kendinizi yarışın dışında bulabilirsiniz. Yani düşmanı ve yöntemiyle avanelerini tanımadan, zararın nereden ve ne zaman geleceğini asla bilemezsiniz.

Dünyayı yönetenler kim ? neleri araç olarak kullanıyorlar, bunlardan haberimiz mutlaka olmak zorundadır. Özellikle ve öncelikle de paranın ve makamlarla sağlanan gücün, en büyük silah olduğunu bilmek zorundayız.

Bir araba düşünelim; direksiyonundan ayna ve dikiz aynalarına, şoför mahallinden arka koltuğuna ve aktarma organlarıyla, kullandıkları lastikleri ve stepnelerini bile planlayan bir mucit edasıyla insanlığı idare etmekte olduklarını ne zaman fark edersek o zaman ayağa kalkarız.

Kim, kim dir?

Görevi ne dir?

Bunlardan haberimiz var mı?

Bu oyunu fark edenlerden bazıları; zaman zaman idam edilerek, bazıları çileye mahkum edilerek, bazıları faili meçhul cinayetlere kurban edilerek, bazıları sürgün edilerek ve bazıları da öyle ya da böyle nedenlerle itibarsızlaştırılarak, oyunu bozmalarının önüne hep geçilmiştir.

Tarih; geçmişiyle kahraman bilinip, yıllar sonra hain ilan edilenlerle ve hatta zamanında hain bilinip, sonrasındaysa, yani iş işten geçtikten yıllar sonra itibarı iade edilenlerle doludur.

Birisi mektup, birisi de hikayeden ibaret olan 2 basit örnekleme bile bu vb. zihniyetlerin nasıl ve neler olduklarının anlaşılmasına, düşünen bireyler için sanırım ki bir miktar da olsa ışık tutacaktır.

YAHUDİ DEDE LEVİ’NİN TORUNU RUKOFİL’E BIRAKTIĞI VASİYET MEKTUBU:

“Hiç ölmeyeceksin! Nasıl olacağını sen bulacaksın, ama ölmeyeceksin! Çalışıp, bir bahçe satın alacaksın! O bahçeyi öyle büyüteceksin ki; orası senin ve kardeşlerinin vatanı olacak…

Başka ülkelerin kralları ve kraliçeleri senin emrinde olacak! Dünyadaki herkesi o bahçede yetişenlerle besleyeceksin…

Bahçende yetiştirdiklerini istediğine verecek, istemediğine vermeyeceksin.

Dilersen, aç kalıp ölecekler. Ekmek isteyene tohumu sen vereceksin…

İstemezsen vermeyeceksin…

Almak için ayaklarına kapanıp yalvaracaklar. Verdiğin tohumun meyvesi, Lezzetli zehir olacak. Bütün insanlığı hasta edeceksin…

Sonra onlar kapına gelip, derman dilenecekler. İlacı sende olacak. Dilediğine vereceksin, İstemezsen vermeyeceksin!

Dilersen yaşayacaklar, Dilemezsen ölecekler.”

Levi, torunu Rukofil’e son olarak da şunları vasiyet ediyordu:

“Sen bütün dünyadan çok olacaksın… Az olsan da çok olacaksın… Sen, herkes olacaksın, ama hiç kimse sen olmayacak.

Sen acıtacaksın, ama O bağırmayacak. Acıtan da, bağıran da Sen olacaksın.

Onları azaltacaksın, ama Sen savaşmayacaksın. Sen, yeryüzüne savaş tohumları ekeceksin! Başkalarına biçtireceksin.”

“O’nları azaltacaksın. Ama sen savaşmayacaksın!”

“Sen savaş tohumları ekeceksin, Ama başkalarına biçtireceksin!”

Sahi kim o azalacak olanlar?

Kim o savaşacak olanlar?

Ya da kimler o savaştırılanlar?

Düşünüyor muyuz?

AYNI KÜMESTE; KURT KÖPEĞİ, KÖPEK, TİLKİ VE TAVUK

Arslan’ın canı, koyun eti çekmiş. Ama bunu hiç yorulmadan yapmak istiyormuş . Leş kargasına; bu işi halledersen, bundan sonra bütün leşlerim senindir demiş.

Leş kargası; düşünmüş taşınmış, çok büyük bir kümes yapmış. Kümesi, aralarında cam olan beş bölüme ayırmış.

Önce kurt köpeğine gitmiş. Kümesi öve öve bitirememiş. Kurt köpeği benim burada ne işim var deyince , merak etme, sana; senin soyuna ihanet eden bir köpek getireceğim demiş. Kurt köpeğini ilk bölüme yerleştirmiş. Ardından köpeğe gitmiş, ona tilki vaadinde bulunmuş. Onu da 2.ci bölüme yerleştirmi. Ardından tilkiye gidip, ona da tavuk sözü vermiş. Tavuk lafını duyan tilkinin gözleri parlamış. Girmiş üçüncü bölüme. Ardından tavuğa gidip, ömür boyu onada yem sözü vermiş. Hiç itirazsız girmiş tavuk dördüncü bölüme. Nasılsa yem gelecek ya kargadan. Bu karga enayinin teki diye gülümsemiş tavuk.

Karga bunların hepsine ayrı ayrı sabırlı olun, ben tamam diyene kadar birbirinize gülümseyin, tebessüm edin diye de tembihte bulunmuş.

5.ci bölümün kapısını açık bırakmış. Gitmiş otlaktaki koyunların yanına. Onlara; artık barış var, kardeşlik var, hayvan hakları var , demokrasi var. Yaşasın hayvan hakları, bundan sonra hepimiz bir arada olacağız demiş. Hatta gidin bakın; kurt köpeği ile köpek, tilki ile tavuk aynı kümeste kardeş kardeş yaşıyor demiş. Bazı koyunlar acaba demiş. Bir tanesi, ben bir bakayım diye yola çıkmış. Bakmış büyük bir kümeste, aynen karganın dediği gibi yan yanalar. Hepsi de birbirlerine gülümsüyorlar. Ne güzel bir yer burası deyip atmış kendini 5.ci bölüme. Bunu gören bazı koyunlar da sürü psikolojisi ile girmişler kümese.

Leş kargası kümesin kapısını kapatıp aslanı çağırmış. Ona koyunların bölümünü açmış. Arslan karnını doyurup, işini bitirip gittikten sonra arta kalanları mideye indirmiş. Sonra havalanma bölümlerinin arasındaki camları da kaldırmış. Oturmuş ağacın dalına, türkü söyleye söyleye, manzarayı seyretmeye başlamış. “Kim öle, kim kala, kim öle, kim kala” diye mırıldanmaya başlamış.

N.Ç. dan alıntı olan bu hikaye de, Dede Levi’nin vasiyet mektubu da sanırım; “ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ” gibidir.

Tarih:29 06 2020 13:46(29054) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: gökbörü 29 06 2020 14:38
daha açıkca zikredelım :ıllumınatı !!!!!!!!!dünya da olan herşey bu şeytanı yapıya bağlıdır.aklınıza ne gelıyorsa!ingıltere ve avrupa ayağı:rocfıld aılesı-amerıka ayağı:rockfeller :ailesı:altta 12 ler meclısı:200 ler ve 500 ler meclısı şeklınde yapılanır dunyada !son çıkan vırus olayıda bunların eserıdır !50 trılyon doları dunyadan tahsıl edene dek sürer bu virus !o yuzden lutfen virus olayı hemen bıtmeyecek tedbırı elden bırakmayın -1.5 yıl sürebıulır bu iş , syg.tanrı türku korusun ve yuceltsın !


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Karaman ilinden selamlıyorum İnsan Kime Kırılır, Dost Bildiğine... Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!! Gölge Adam; Sosyal Hayata Bakışta Eğitim Boyabat Sırık Kebabı'nın Tescili ve Coğr TÜRK KİMDİR ? Hayatımdan Bir Kesit ve Bugünlere Dair Yumurta mı Tavuktan, Tavuk mu Yumurtadan Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anla Varmıyız? Hasan Boğuldu Lider ve Dava Üzerinde Düşünceler… Mete Çağdaş Yazdı HİS Corona Sonrası Ekonomi, Siyaset Müslümanlar İçin En Büyük Tehlike Tevhid 23 Nisan'ın,TBMM'nin Yani Türkiye Cumhur Mal Sahibi, Mülk Sahibi Gölge Adam Gözüyle Bir Başka Açıdan Koro Arkadaş mı, Dost mu? 36 şehit yada bir kaç tane şehidimiz Yaşı 50/70 Arası Olanlar Mutlaka Okuyun İlim ve Samimiyet Doğu Türkistan... Boyabat Belediyesi! Gölge Adam Yazdı: YA BİZLER? Sinop Üniversitesi ve STK’lar(ı) Azar Azar Oldu Osmanlı’da hayvan sevgisi Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum.. İnancın gereği, temelleri, kriterleri Köprüden Önce Son Çıkış; ’’A İbretle Okuyunuz! Ortaçağ Türk Devletlerinde Cinsel Saldır Sinop gezisi izlenimlerim Ümit Ettiklerimiz Gelecek Yine bir 24 Kasım ve 23 yıl sonra bir 24 Haykırış -II Sinop'ta Kaç Tane Böyle Belediye Başkanı Tevekkül.! Dün-Bugün-Yarın..! Sinopta Kilise-Haç Sembolü-Diyojen Sevic Haykırış..! Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği Re Gerçek sivil toplum anlayışı Baybars'tan Günümüze İnsan olan, namusunu ve şerefini kurtara İtirazım Var..! Ülkücüler MHP’ye Oy Vermelidir (!? Sen Ne Ayaksın Be Karga ? Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *