E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Gencim, neden enfekte olayım ki?

Ertuğrul Mehmed
emehmed@gmail.com

Yılın ikinci ve son dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı da geride kaldı.

Bazı vatandaşlarımız dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgın hastalığına yenik düşmesi nedeniyle vefat etti, bazılarının da hastanelerde tedavisi sürüyor.

Salgın hastalığın dört bir yanımızda sinsice tur attığı bir zaman diliminde kutlanan bayramda; vefat haberleri, trafik kazaları, orman yangınları, test sonuçları pozitif çıkmış hastaların yaşadıkları hane, apartman, mahalle ve köylerin karantinaya alınması üzücü oldu tabi. Vefat edenlere Allah’tan (CC) rahmet, hastalarımıza da şifa diliyorum.

İnsanlarımız alınan kararlara ve konulan kurallara dikkat etmedikleri sürece koronavirüsüne yakalanma risklerinin hala çok yüksek seviye devam ettiğini bilmeli. Onun için maske, mesafe ve hijyeni önemsemelidir. Covid-19’un şaka yapma gibi bir alışkanlığı yok. Sorumsuzluğu ve ihmalleri fırsat biliyor.

İspanya’da yaşayan 29 yaşındaki Vanessa Martínez üç aydır koronavirüs tedavisi görüyor. “Gencim, neden enfekte olayım ki?” dedikten kısa bir süre sonra yüksek ateş ve kendini çok yorgun hissetme şikâyeti üzerine ambulansla kaldırıldığı hastanede yapılan test sonucu pozitif çıktı ve dört gün sonra yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Şu sıralar durumu iyi olsa da tedavisi sürüyor.

Martinez: “Dikkatli olmadım, sorumsuz davrandım. Gençliğime güvendim, maske takmadım. Covid-19’un beni etkilemeyeceğine inanıyordum” diyerek pişmanlığını dile getiriyor.

Günlük yayınlanan El Pais gazetesinde yer alan diğer bir haberde; İspanya'da tespit edilen koronavirüs vakalarının ortalama yaşı erkekler için 45, kadınlar için 41'e düştüğü, son üç haftadaki veriler dikkate alındığında, bu rakamların daha da düştüğünün gözlemlendiği ifade ediliyor.

Mart ve Nisan aylarında, koronavirüs hastalarının ortalama yaşı 60'ın üzerindeydi.

Salgınların çoğu sosyal ortamlarda meydana geliyor. İspanya Sağlık Bakanı Salvador Illa, geçtiğimiz günlerde, mevsimlik işçilerin, aile toplantılarının ve gece aktivitelerinin, özellikle önleyici tedbirlere “daha az dikkat eden” gençler arasında en büyük Covid-19 salgınlarına neden olduğunu açıkladı.

Ülkemizde ise tatil beldelerindeki kalabalık ortamlar uzmanları endişelendiriyor. Tatile giden vatandaşlar çok sayıda kişiyle temas ediyor ve bu nedenle kendilerine ve yakınlarına virüs bulaşmış olabiliyor.

14 gün kuralı çok mühim. İnsanlarımız gerek bayram tatili, gerekse yaz tatili dönüşü 14 gün süreyle dikkatli olmalılar, kendilerini ve yakınlarını izlemeliler. Tatil sürecinde çok sayıda kişiyle temas ettiler çünkü. Kendilerine virüs bulaşmış, onlar da yakınlarına farkında olmadan virüs bulaştırmış olabilir.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü’nün uyarılarına kulak vermeli, tavsiyelerine mutlaka uymalıyız:

Eğer koku ve tat alma duyusunda kayıp, boğaz ve baş ağrısı, ateş, öksürük, kas ve vücut ağrıları, bulantı, ishal, halsizlik, nefes darlığı gibi şikayetleri (Semptom) ortaya çıkarsa gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Erken teşhisin, hem kendilerinin iyileşmesi hem de filyasyon çalışmalarının yapılıp, topluma bulaşın önlenmesi açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Siz hasta olmadan da virüsü kapmış ve başkalarına bulaştırıyor olabilirsiniz. Sizden virüsü kapabilecek olan yakın çevrenizdeki dostlarınız, arkadaşlarınız, yakınlarınız hastalanabilir, hatta ölebilir.

Sevdiklerinize zarar vermemek ve üzülmemek istiyorsanız lütfen hane halkınız dışındakilerle, her koşulda 1,5 metre mesafeyi koruyun ve mutlaka usulüne uygun şekilde maske kullanın. Ellerinizi sık sık sabunlu suyla yıkayınız ki; tatiliniz kötü sonla bitmesin.

Tarih:04 08 2020 12:22(23936) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *