E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu olsun

46 yıl önce 20 Temmuz 1974

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 15 Kasım 1983’te kurulmasıyla Kıbrıs Türk halkının kendi kaderini tayin etme hakkı dünyaya duyuruldu. 37 yıl önce kurulan KKTC, Kıbrıs Türk halkının Ada’daki siyasi yaşamını devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği önemli bir dönüm noktası oldu. 15 Kasım 1983 tarihinde meclis düzenlediği olağanüstü oturumda KKTC’nin kuruluşunu ve bağımsızlık bildirisini oy birliği ile onaylandı.

Kıbrıs Türk halkı var olma mücadelesi verirken, Türkiye Cumhuriyeti üzerine düşen her türlü fedakârlığı yaparak bundan 46 yıl önce 20 Temmuz 1974 de Barış Harekâtını gerçekleştirerek Kuzey Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünü sağlayarak adada barışı getirmişti. Her türlü baskıya rağmen, bağımsızlığından ve egemenliğinden taviz vermeyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin bundan sonrada varlığını sürdürecektir.

Osmanlı toprağı olan Kıbrıs, 1878 yılında Padişah Abdülhamit tarafından İngilizlere verildi. Rumların gözü olan adda özellikle 1950 yılında başlanarak Türk’ler göçe zorlandı, öldürüldü, katliam yapıldı. 1960 yılında Kıbrıs Devleti Kuruldu, Makarios Cumhurbaşkanı oldu. Türklerle birlikte ortak kurunla devlet yürümedi. ENOSİS(Yunanistan’a bağlama çabaları.) hiç bitmedi. Uluslar arası anlaşmalar Türkiye’ ye müdahale hakkı tanıyordu.

20 Temmuz 1974 sabahı saat 06.10 da dönemin Başbakanı Bülent ECEVİT radyo konuşmasında; “ Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’a indirme ve çıkartma harekâtı başlamış bulunuyor. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmet etmiş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz, aslında savaş için değil barış için gidiyoruz. Yalnız Türklere değil Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra bu kalarak karar verdik. Bütün dost ülkelere meselelerin müdahalesiz ve diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Tekrar bu harekâtın insanlığa, milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim.” Demiştir.

Ağustos 1974 de Cenevre de ki görüşmeler tıkanınca dönemin Dışişleri Bakanı Turan GÜNEŞ daha önce kararlaştırdıkları gibi Başbakan Bülent ECEVİT’ e “Ayşe Tatile Çıksın” parolasını iletir. Bunun anlamı Kıbrıs Barış Harekâtının ikinci aşamasıdır. Bu parola üzerine Ecevit, Silahlı kuvvetlere harekete geçmesini iletti. Girne’ den harekete geçer, Mogasa’ ya kadar uzanan bugün ki KKTC haritasını belirler.(Parolada Adı geçen Ayşe, Prof. Dr. Ayşe AYATA’dır. Turan Güneş’in de kızıdır.)

Türkiye dışında tanınmayan KKTC’de yıllar geçtikçe bağımsız devlet ilanına karşı, çıkanların argümanları gerçek oldu ve ambargolar başlamıştı… Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın aldığı kararla Kıbrıs’lı Türkler ürünlerini ihraç edemez oldu. Bu bir çifte standart elbet birgün sona ercektir. Tüm bunlara rağmen KKTC Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle gelişmekte ve daha ileriye gitmektedir. 37. Kuruluş yıldönümünü kutlarken Kıbrıs Türk mücadele tarihinin lideri merhum Fazıl Küçük ve merhem kurucu Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ’ı rahmet ve minnetle anarken şehitlere rahmet gazilere şükranlarımızı sunuyorum.

Tarih:19 11 2020 14:20(13485) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Sarıkamış Faciası 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu ol 10 Kasım İnadın ve İnancın Adı "ERNESTO CHE GUEVA 30 Ağustos Zaferi En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999 Saat: 24 Temmuz Basın Bayramı 19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır İyi ve Güzel İşlerde Birbirinizle Yarışı Biz Senin İçin Burada Kalıyoruz Sende Bi Üst Üste 3 Gün Alkış Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal'in Doğduğ Göçmenlere Açık Kapı Politikası Tasarruf İçin Akşam Pazarına Gidin Atatürk’ün Vasiyeti’nin İpta Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu O Mutlu Yıllar Şanlı Tarihimizde Söz Edilmeyen Trajedi: Nedir Bu Atatürk Düşmanlığı Komşusu Aç İken Tok Yatan Bizden Değildi 10 Kasım İnadın ve İnancın adı ”Ernesto Che Zil Çaldı, Okullar Açıldı Ne Olacak Emeklinin Hali Halkın İradesine Gasp “Kayyum̶ Kaz Dağları’na Sahip Çık! Lozan Barış Antlaşması (Ezilen Bir Halkı ODTÜ’de Kavaklık Direnişi İsraf, Kibir, Şatafat Kaybetti Umut Kaza İBB Başkan Adayları Ortak Yayına Çıktı VIP’iniz Batsın “Mezarım Türkiye’de Olsun, Oda Yeter Ban İnsanlığın Yaşadığı En Korkunç Soykırım Milli Mücadelenin 100. yılı Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba 1 Mayıs işçinin emeğin bayramı Sinop Nükleer Santral İstemiyor Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri Kamu Düzenini Koruyan Polis Teşkilatımız “Müller – Anam Anam Ali” Ali Atatürk Diye Bir Adamı Duydun mu? 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *