E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Eğitim Sağlık Ücretsiz Olmalı

Bu yazım bir önceki yazımın devamı niteliğinde olacak. Sağlığımızı ilgilendiren, sağlığımızı etkileyen konulara değinmeye çalışacağım.

Günün yirmi saatini ev hapsinde geçiren biri olarak boş zamanlarımı sosyal medya yıkarıştırarak geçiriyorum. Bir arkadaşın yazdıkları dikkatimi çekti. Özet olarak paylaşıp kendi yaşadıklarım ile devam edeceğim.

“Sigortalıyız diye seviniyoruz ya, sevinilecek bir şey olmadığını bugün yaşayarak öğrendim. Misafir olan ablamın biten bir ilacını eczaneden almak istedim. Reçete olmayınca alınmıyormuş. Sağlık ocağına gidip yazdırdım ve ilacı aldım. İlacın fiyatını sordum 9.50 TL imiş. Fakat telefonuma gelem mesajda bu ilaç için 29 TL maaşımdan katkı ve katılım payı olarak kesileceği yazıyor. Sıra yok, ilacı istediğimiz yerden alıyoruz diyenlere duyurulur” diye yazıyordu.

Kasım ayının son on günlerinde yaşadıklarım. Babam 92 yaşında. Lavaboda düşmüş ve kafasını duvara çarpıp bayılmış. Hastaneye kaldırdık. Acilde yanımıza gelen genç bir doktor kısa bir bilgi aldıktan sora, “bu vaka beni aşar Ali abi baksın” dedi ve gitti. Kaza geçiren yaşlı biri olarak bir müddet beklemek zorunda kaldık.

Hastanede 8-9 saat kadar kaldık. Babam bu süre içinde sürekli üşüdüğünü söylüyordu. Bilinci tam olarak yerinde değildi. Banada, kardeşime de o an yanımızda olmayan küçük kardeşimin ismi ile sesleniyordu.

Bay hemşire bir ağrı kesici serum taktı. On beş dakikaya kadar rahatlar dedi ve öylede oldu. Saat 07.00 de kafadan çekilen film sonucuna göre taburcu ettiler.

Takılan serumun etkisi geçtiği için mi, rahatsızlığı nedeniyle mi bilmiyorum yedi saat kadar sonra evde tekrar fenalaştı. Eve gelen sağlık görevlileri tarafından, bize sorulmadan bir özel üniversitenin hastanesine kaldırıldı. Burada da Kovit-19 şüpheleniyoruz yatması lazım dediler.

Yatması gereken yer ya altı Kovit-19 şüpheli gözlem odası, ya da tek kişilik oda. Seçim bize kaldı ama tek kişilik odanın günlük ücreti 3.000 (üçbin) TL. Benim bir aylık emekli maaşım yetmiyor. Kaç gün yatacağı da belli değil. Mecburen gözlem odasına yatırdık.

Bu hasta Kovit-19 şüphesiyle yatırıldı ise test yapılması gerekmez mi? Maalesef bizim isteğimiz üzerine üçüncü gün yapıldı. Sonuç negatif çıkınca da dördüncü gün taburcu edildi.

Tek kişilik odaya yatırsaydık on iki bin lira ödememiz gerekecekti. Bu da benim gibi bir emeklinin hiç başka harcama yapmadan beş aylık maaşı demektir. Daha düşük maaşlı emeklilerin durumu daha da vahim. Hani sosyal devlettik?

Mangalda kül bırakmayanlar, 40-50 yıl önce sağlıkta yaşanan olumsuzlukları bugün ile karşılaştıranlar, bugünleri daha iyiymiş gibi gösterenler bilin istedim. Birçok konuda olduğu gibi sağlık konusunda da çok gerilerdeyiz maalesef. Sağlık ücretsiz olmalı.

Aynı gün içinde gittiğimiz ilk hastanede bu vaka beni aşar diyen doktora dürüst davrandığı için, bilmediği konularda ben bilirim demediği için teşekkür ediyorum ama kaza geçiren bir hasta bekletilmemesi gerekirdi.

Bu genç doktor zengin birinin oğlu ise fakülteyi lay lom la bitirmiş. Maddi durumu iyi olmayan bir ailenin oğlu ise ders araç ve gereçlerini alamadığı içim derslerine iyi çalışamamış. Eğitim de ücretsiz olmalı. Çünkü parası olan değil, kafası çalışan okumalı. Gerekli yerlere de biat eden değil, bilgisi, becerisi olan kişiler gelmeli.

Tekrar ediyorum. Eğitim de sağlık da ücretsiz olmalı. Sağlık hizmetleri emekliye tam ücretsiz olmadığı gibi yeterli de değil. Başka şehirleri bilmem ama İstanbul da sağlık bakanlığına bağlı diş hastaneleri Pandmi nedeniyle çalışmıyor. Katkı ve katılım payı ödediğini bilmeyen emekliler ücretsiz sağlık hizmeti aldıklarını zannediyorlar.

Bir maskeyi bile halkına ücretsiz veremeyen, maske dağıtmayı bile tam olarak beceremeyen bu iktidar halkına iban numarası vererek yardım istedi. Bu şartlarda da bu iktidar ne eğitimi ne sağlığı ücretsiz yapamaz.

Bu günlerde çokça konuşulan aşı konusu var. Ne kadar geleceği, tam olarak ne zaman geleceği, kimlerin aşı olabileceği bile muamma. Aşı gelsin ben olurum diyenler Çernobil patlamasında bakın ben çay içiyorum diyorlardı. Ayrıca gelecek olan bu Kovit-19 aşılarını parası olan mı, yoksa ihtiyacı olan mı olabilecek? Daha önceki yıllarda istediğim zaman grip aşısı olabiliyordum ama bu yıl olamadım.

Kendi halkına yeterli aşıyı sağlayamayan bir iktidar bu konuda başka ülkeye, hem de 150 ülkeye nasıl yardım yapabiliyor aklım almıyor. Ben bugüne kadar vergisini ödeyen biri olarak katkı payı, ilaç katılım payı, hastanelerde yatak ücreti ödemek zorunda kalırken başka ülkelere niye yardım ediyoruz? Eve lazım olan camiye haramdır.

Bu ülkenin geleceği için, geleceğimiz için başta eğitim bu ülkede ücretsiz olmalı. Çocuklarımızı toprağa tutunmaya heves eden sağlam fidanlar gibi yetiştirmeliyiz.

Köy eğitim enstitüleri gibi güzide kurumları kapatanlar kendilerine biat edecek kişiler bulamayacakları için eğitimi ücretsiz yapmak istemezler. Köy eğitim enstitüleri niye kapatıldı biliyor musunuz?

Bu okullardan mezun olan bir öğretmenin dediği bibi, “Köy eğitim sistemiyle Türkiye’de eğitsel, siyasal, toplumsal, yönetsel ekonomik yaşamda ileriye doğru değişiklikler gerçekleşecekti. Geniş kütle insanları okuyacak, gelişecek yönetime ortak olacaklardı. Bundan korkuldu." (K.E.S/44)

Güzel ve sağlıklı günlerde görüşmek dileği ile…..

Mustafa Gürleyen (15.12.2020)

Tarih:15 12 2020 11:52(11748) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: boyabatlı 15 12 2020 19:43
kılıçdaroğlu zamanında galoş ları hastahanede parayla satıyorlar dı, unuttunuz o günleri


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Hayatın kıyısında


Dörtyol Demsa Market, Adrese Servis Hizmeti


Yüzyılın Siyaseti


Boyabat Belediyesi'ne yeni TEAM!!!


2021 - 1442 Ramazan İmsakiyesi


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Nisan ayı ziyaretci sayısı:687958 DtGaNi
* ANASAYFA *