E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Çalmak

Kapının ziline tıklatarak ya da tokmağıyla vurarak ya da düğmesine basarak ses çıkarmasını sağlamak da çalmak anlamına gelir. "Bir müziği dinlemeyi sağlayan aleti çalıştırmak da çalmak anlamına gelir. Saz çalmak, piyano çalmak gibi.

Başkasının malını gizlice almak, hırsızlık etmek, aşırmak da çalmaktır. Hırsızlık anlamına gelen çalmak suçtur. Gönül çalmak suç mudur? Gönül çalmak yalnız kendine aşık etmek anlamına mı gelir? Ne dersiniz?

Bilerek, ya da bilmeyerek birine verilen bilgi ile gideceği yolu, hayatında çizeceği yönü tersine çevirmek de çalmak anlamına gelmez mi?

Hatta seçimlerde rakiplerine iftira atarak, seçmeni kandırarak oy almaya çalışmak da bence çalmaya girer. Herhangi bir yere aday olan kişi bu işi rakiplerinden daha iyi yapabileceğini, geçmişte yaptıklarını anlatarak oy almak en mantıklısı.

Biliyorsunuz son İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanlığı seçimi iki kez yapıldı. Ben kazandım sen kazandın gürültüsü içinde sık sık oyların çalındığı söylendi. Hiçbir şey olmadıysa bile bir şeyler oldu dendi.

Oylarımız çalındı diyen Binali Yıldırım ve partisinin adamlarıydı. Yüksek seçim Kuruluda oyların çalındığına kanaat getirdi ki seçim iptal oldu. Yeniden yapılan seçimi Ekrem İmamoğlu büyük farkla kazandı. Bu durumdan da anlaşıldığına göre ikinci seçimde çalınan oylar yerine gelmiş oldu. Yani iki kez seçim yaparak olan halkın ödediği vergilere oldu. Kim çalıyor, ne kadar, nerden çalıyor bilmem.

Bu günlerde eski defterler karıştırılıyor. Gezi olayları gündeme getirilerek camide içki içildiği söyleniyor. Gerçi caminin imamı yok böyle bir şey demişti. Bende eski defterleri biraz karıştırdım. Hırsızlıkta çağ atlayacağız diyen bir arkadaşın yazısı ile karşılaştım.

Esas anlatmak istediğim olay dört beş yıl kadar önce bir resim altında şöyle bir yazı okumuştum. “Bazı kesimler Hırsız der, Bazı kesimler de Milliyetcilikden Dem vururlar..Burası Amerika Arizona çöllerin de NASA nın Uzay Ussü değil BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ Konya Ovasina yaptığı Uzay Üssü İnşaası HIRSIZLIK da ÇAĞ atlıyacağız Venüsü , Merkürü , Satürünü Çalacağız... :)”

Bende biraz meraklı biriyim. Ya da gerçekleri öğrenmek isteyen biriyim. Bilgi edinme hakkımı kullanmak ve bu resimde görünen yerin gerçekten Konya Ovasında böyle bir çalışmanın olup olmadığını Konya Valiliğine bir yazı ile sordum. Aldığım cevap.

7.6.2016 tarihinde Konya Valiliği birimine Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz müracaatınız aşağıda belirtilen nedenlerden dolayı reddedilmiştir.

Aşağıda belirtilen nedenlerde eksik bilgiymiş. Yazının devamında da yasal olarak baş vurabileceğim hakkında kısa bilgiler vardı. Başka bir yere başvurmadım. Sosyal medya hesabımdan resmi yayınlayarak, “RESİMDE GÖRÜNEN TESİS NEREDE, NEREDE NE AMAÇLA YAPILMIŞTIR? diye sordum.

Değişik, alakası olmayan cevaplar verildi. Hatta bir kişi “… haklısın kendime kızıyorum muhatap bile olmamalıydım çünkü bu TC lerin rengi belli” dedi beni kast ederek. Bir vatandaş olarak ödediğimiz vergilerin nereye gittiğini, bizler için doğru harcanıp harcanmadığını sormak hakkımız. Bende sordum. Bazı arkadaşlarda şu cevapları verdiler.

*Trabzon da yapılacakmış ama tam yeri belli değilmiş. Öyle okumuştum bir yerde.

*Yeni hava alanına giden yol olmasın…

*Nerede olduğu ne önemi var. Yapıyo.. Aksaray’ın hemen arkasında bu yol. Bu ve benzeri yorumları, hakaret içerikli yorumları okuyunca aşağıdaki şekilde yazdım ama olumlu bir cevap alamadım.

Arkadaşlar, ben bu resmin gerçekten nerede olduğunu merak ettiğim için yayınladım ve nerede olduğunu öğrenmek istiyorum. Hiç kimseye hakaret etmeden biliyorsanız nerede olduğunu yazın. Ben bu vatan için bir çivi çakana teşekkür ediyor ve Allah razı olsun diyorum. Bu vatana yanlış yapanı da kınıyorum......

Bu resim ve çalmak ile ilgili o zaman yaptığımı bugünde yaptım. Bir watsap grubumuz var. Bu gruba ÇALMAK kelimesini bir cümlede kullanarak bana özelden yazar mısınız dedim. Kalabalık bir grup olmasına rağmen aldığım cevaplar % 2.85 oldu. Bir tanesi “maya çalmak” demiş. Bir Allah’ın kulu da çıkıp da müziği dinlemeyi sağlayan aleti çalıştırmak da çalmak demektir dememiş. Saz çalmak bir sanattır, herkes çalamaz dememiş.

Göle maya çalmak demek, gerçekleşmesi imkânsız bir işe girişmek demekmiş.

“Burası Amerika Arizona çöllerin de NASA nın Uzay Ussü değil BÜYÜK TÜRKİYE CUMHURİYETİ Konya Ovasina yaptığı Uzay Üssü İnşaası HIRSIZLIK da ÇAĞ atlıyacağız” diyen arkadaş da göle maya çalmayı bilmiyormuş herhalde. Üzülüyorum hala daha bilmiyorlar.

Merak ettiğim için tekrar soruyorum. Resim de göstererek Konya ovasına yapıyoruz dedikleri uzay üssü inşaatı şimdi ne durumda acaba. Çalınmış olmasın.

Mustafa Gürleyen (16.01.2021)

Tarih:18 01 2021 13:46(9337) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *