E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Yeni Islah Edilen Sel Kanalında Acı Gerçek Apaçık Ortada

1948 yılında meydana gelen ve 3 kişinin ölümüne sebep olan selden sonra öncelikle Kolaz Çayı'nın yatağı genişletilmiş, sonrasında ise Döme Dağı'ndan şehir içine gelen sellerden Boyabat'ı korumak amacıyla kanal inşa edilmişti. Hatta çayın yatağının bu şekilde yapılması ve kanalın inşasında 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev aldığı bilinmektedir.

Geçtiğimiz aylarda ise Boyabat Şehir Stadı üzerinden başlayarak Bağlar Mevkiinden Kolaz Çayı'na bağlanan tarihi sel kanalı belli noktalarda kapatılarak yok edildi. Sel Kanalı içindeki çöpleri ve çevreye kötü kokular veren kanalizasyon karışmış suları yok etmeyi sağlayamayanlar, çevre düzenlemesi çalışmaları adı altında kanalı kapatarak, olası bir taşkın yaşanması halinde vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde yok ettiler.

Boyabat Belediyesi yetkililerinin her ne kadar hoşlarına gitmese de Boyabat'ta her sağanak yağışta çeşitli noktalarda seller ve sel baskınları meydana geldiğini basın-yayın kuruluşları tarafından haber yapılmaktadır. Bu sellerin oluşmasının nedeni ise plansız, bilinçsiz, çarpık kentleşme sonucunda yerleşim yerleri içinden geçen dere yataklarında yapılaşma, dere kesitinin daraltılması, dere yatağına fen ve sanat kaidelerine aykırı ve gelişi güzel menfez veya köprü inşa edilmesi, tekniğine dolgu yapımı, molozların bilinçsizce dökülmesi, yanlış kanalizasyon şebekesi döşenmesi, göstermelik yeterliği gelmeyeceğini bile bile kanallar yapmak gibi nedenler sebep olmaktadır.

Yetkililer bunun farkında olsalar dahi rant sağlamak uğruna bu uygunsuz yapıların yapımına devam edilmektedir.

Tarihi sel kanalının önce Camikebir Mahallesi ile Çamlıca Mahallesi arasında kalan kesimi yok edilmişti. Şimdi ise Tarihi sel kanalının Kumluk Mahallesi ile Yıldız Mahallesi arasında kalan kesimi, kim tarafından ıslah edildiği bilinmese de Tarihi sel kanalının daraltılması, adeta yok edilmesi, olası bir sel tehlikesinde yaşanacaklar, bazı siyasilerin marka şehir olarak adlandırdığı Boyabat için acı bir gerçek olarak apaçık ortadadır.

Yıllar önce yapılan ve Döme Dağı'ndan şehir içine gelen seli Kolaz Çayı'na aktaran Tarihi sel kanalı, şimdi sel kanalı olmaktan çıkarılarak, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde küçücük bir menfez yapıldı. Yapılan bu menfezin olası bir selde tıkanması halinde, vatandaşın can ve mal güvenliğini kim koruyacak?

Hatta Tarihi sel kanalının Kolaz Çayına suları aktaran son bölümünün önü de kapatılmıştır. 2015 yılında gelen selde yeterli gelmeyen bu kanal taşkınlara neden olmuştu.

Kamuoyu adına Soruyoruz...

Boyabat Kumluk Mahallesi ile Yıldız Mahallesi arasında bulunan Tarihi sel kanalının ıslah çalışması için nereden izin alındı?

Yapılan bu sel kanalının projesi de derenin yapılış şekli gibi altı şişhane, üstü tophane gibi birbirine uyumsuz mu?

Tarihi sel kanala gelen sel yaptığınız küçücük menfezle mi Kolaz Çayına ulaşacak?

Sayın yetkililer, kapattığınız ve ranta teslim ettiğiniz bu Tarihi sel kanalının, ilerde oluşacak bir selde vereceği can ve mal kaybından sizlerin sorumlu olacağınızı, biz biliyoruz. Umarız sizlerde biliyorsunuzdur. 2015 yılında bu sel kanalı yaşanan basit bir sele yetmemişti, şimdi oluşacak bir sel sizin yaptığınız bir kaç metrelik menfez mi yetecek?

2015 yılında sel kanalına gelen selin miktarı kadar gelecek bir sel dahi burada ciddi sorunlar yaratacaktır. Bir sel felaketi yaşanırsa bunun sorumlusu kimler olacaktır?

Kaynak: Boyabat Haber Gazetesi.com - Ezgi FM

Sel Kanalın Gerçek Hali

Sel Kanalın Şimdiki Daraltılmış Hali

Tarih:04 09 2021 15:39(1182) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: çoraklı 09 09 2021 17:14
bilimin mühendisliğin kamu yararının birkenara bırakılarak,sadece ben yaptım oldu mantalitesi ile yapılanların abana,bozkurt,ayancık ve daha bor çok yerdenelere mâl olduğunu gördük. yandaş müteahhitlere para kazandırma politikası ve klasik dönem mantığı türkiye ne kazandırdı ki bunca yıldır simd8 ne kazandıracak. yazık... uyumaya devam boyabat ve boyabatli, uyumaya devam.

2. Yorum: jonturk 09 09 2021 09:34
kanalın içine dikey menfez inşa etmek acaba hangi sivri akıllının işi...ayrıca belli ki o menfez bir mühendislik yapısı değil çünkü hem menfez duvarlarının kesit genişliği hem de kullanılan donatının çap ve sıklığı son derece yetersiz! allah boyabatın başına liyakatli yöneticiler nasip etsin.

1. Yorum: cevreci 08 09 2021 19:56
11 katlilar dere yatağına yapılmıştır.buranin sahiplerinin ve oturanların aklına aciyim.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Barış Karadeniz'in 19 Eylül Gaziler Günü Merhamete İhtiyacı Olanlara Merhamet Edi Ahi Evran Yıl Dönümü Karadeniz; "Sağlık kurumlarımızdaki aksa KOCA MİMARLIK Ofisi Boyabat'ta Hizmete A Yasin Gökcül vefat etti Yaya Geçidinden Geçmek İsteyen Öğrenciye Ayşe Sever hanımefendi vefat etti Mahmure Ulutürk hanımefendi vefat etti İlçe Emniyet Müdürü Ali Asker Bayar̵ Boyabat Sinop Arasında Sis Beraberinde K Boyabat'ta Hafif Ticari Araç Yandı Hüseyin Demir vefat etti "Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetin İçinde Bebek Olan Araba, Yokuş Aşağı Git Cereme çekiliyor! Hikmet Özdemir hanımefendi vefat etti Boyabat’ta Tarihi Ev Rezaleti! Kaymakamlık Asansörü Tamir Edildi Kereste Boşaltırken Düşen İşçi Öldü Şükrü Küçükbaş, İstanbul'da Kasap Dükkan Halil Karakaş vefat etti Yakup Dayı vefat etti Elleriniz Kopsun, Nasıl Kıydınız? Boyabat Yeni İlçe Emniyet Müdürü Emre Gö Boyabat’ta Araç Domuza Çarptı Boyabat Kaymakamlık Binasındaki Bozuk As Sinop Üniversitesi’nde Yüz Yüze Eğ Osman Yener vefat etti Asiye Menteş hanımefendi vefat etti Burak Akça'nın projesi uygulama masasına Hikmet Türk vefat etti Turgay Mor vefat etti Teşekkür Mesajı (11 Elül 2021) Mustafa Kurukaya vefat etti Aşkın Ayrancıoğlu'na İran'dan “Dün Kaymakam Enver Yılmaz Boyabat’ta k Ömer Kartal vefat etti Emine Şahin hanımefendi vefat etti İmar Değişikliği Yokmuş, Arsa Tahsisi Va Boyabat Panayırının Tarihi Belli Oldu Sündüs Uçar hanımefendi vefat etti 6 Aydır Çivi Çakılmadı, Neyi Bekliyorsun Doğa harikası tatlıca şelalelerinde zara Marangozlar ve İnşaatçılar Küçük Sanayi Cumhuriyet Halk Partisi 98.Kuruluş Yıldö Talat Poyraz vefat etti Firdevs Özkan hanımefendi vefat etti Ramazan Yıldız vefat etti Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *