E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir

Öyle sanıldığı gibi mübarek ve anlamlı bir isim değildir.

Çünkü Arap kültüründe, kız çocukları insandan sayılmadığı için, kızı olanlar isim vermez numara verirlerdi.

Vahide isim değildi, birinci demekti. İlk doğan kıza verilen numaraydı.

Saniye ikinci demekti, ikinci kızı olana verilen numaraydı.

Selase ve Bite isimleri üçüncü demekti, üçüncü doğan kızlara verilen numaraydı.

Rabia da dördüncü demekti, dördüncü doğan kıza verilen numaraydı.

Bizimkilerde Rabia’yı çok mübarek ve çok dini içerikli bir isim zannederler, bilmiyorlar ki Araplar, insandan saymadığı ve isim vermeye lüzum görmediği kız çocuklarına işte böyle numara takarlardı, tıpkı otomobillere takılan plakalar gibi.!

Dünya kurulduğundan beri kız çocuklarını, diri diri toprağa gömen kültüre sahip tek millet Araplardı.

Bunun esas sebebi ise, tefecilik yapan, fahiş faizlerle verdikleri paraları ödeyemeyen kişilerin kızlarına, karılarına el koyup pazarlayan insafsız ve ahlaksız, Arap egemenlerinin eline düşmesinden korkan Araplar, yeni doğan kız çocuklarını diri diri toprağa gömerek bu akıbetten koruduklarını zannederlerdi..

Peki o çağlarda Türk’ler nasıldı?

Türk’ler kız çocuklarına, hatunlarına değer veren, onları önemseyen, insan yerine koyan, komutanlar ve hakanlar gibi yetiştiren tek tanrılı dine mensup bir milletti.

Ve insan hakları açısından da çağdaş kültürün örneklerini vermiş önder uluslardandı.

Eski Türkçe’de “namus” sözcüğü yoktu çünkü namussuzluk nedir bilmezlerdi!Türk geleneğinde kadın arkadaştı, kadın anneydi, kadın sevgiliydi, tek başına bir devletti.

Ne zaman ki Türkler müslüman oldu, arap kültürü geldi, kadın kadın olduğuna bin pişman oldu.!

Kadın dövmek malesef Türk’lerin arap kültürüyle tanıştıktan sonra başlayan bir olaydır.

Eski Türk kültüründe, örfünde kadın her zaman el üstünde tutulurdu.Tarihe geçmiş Cengizhan’ın eşi için söylediği“Ben sizin han’ınızım, bu da benim han’ım” sözleriyle dilimize yerleşen “hanım” kelimesi de bunu göstermektedir!

Yani KADIN EVİN HANIYDI

(Mustafa Durmuş’un Tomris’ten Rabiya’a adlı kitabından)

Tarih:17 09 2021 15:09(416) Facebook'ta Paylaş

6. Yorum: 4. yorumcu'ya 24 09 2021 13:53
râbia râbi'nin müennesi oluyor ve dördüncü demektir. dördün karşılığı erbaa'dır. bizde rabia isminin sevilmesinin sebebi kadın evliyanın en meşhuru olan rabia-i adevi'ye hazretlerine olan muhabbetten ileri gelir. seyyide't-nefise'den dolayı nefise isminin konması gibi...

5. Yorum: murat selek 23 09 2021 01:18
ne kadar çok alimimiz varmış öğrenmiş olduk trajikomik olanı adminlerin buna çanak tutup musade etmesi bir dili bilmiyorsanız dijital çeviri ile karşılığını bulamazsınız rabia dört veya dördüncü deyil yaşamış ,gün görmüş manasındadır fellah eski türkçede ve arapçada çiftçi demekti bekar kelimesi kulanılan medde yani uzatma ya göre farklı anlamlar taşır türk boyları devlet olmadan araplar ve farslılar ile içiçeydi birlikte millet oldular birlikte devlet oldular o zamanda özünü inkar eden başkasına çamur atmayı marifet sanan devşirmeler vardı şimdide var bu sebebledirki elin oğlu atomu parçalarken biz hala su kacınca abdest bozulurmu modundayız

4. Yorum: eğitimci 20 09 2021 22:17
rabia dördüncü değil dört demektir, araplar çocuklarına vahide,saniye,salese isimlerini koymazlar. rabia kelimesinin bir anlamı da merkezde olan, bilgin olan kadın olduğundan rabia kullanılır. rabia ismi araplar arasında çok az kullanılan bir isimdir. ama türkiyede rabia ismi tüm arap dünyasında kullanılandan daha fazladır. hatta türkiyede kullanklan vahide ve saniye isimleri arap dünyasında kullanılan rabia isminden daha fazladır. yazar bu konuyu bence enine boyuna araştırsın, burası facebook değil, boyabat gazetesi saygın bir gazetedir.

3. Yorum: adsız 20 09 2021 17:17
o turkler yok artık,dört bir yanımız arap ve fellah dolu.
keşke selamün aleykümün de şalom aleyke (musevi dili)den geldiğini de söylemiş olsaydınız....

2. Yorum: mustafa kınay 20 09 2021 12:03
demek ki doğruları görüp yazanlarda varmış.kalemine kuvvet değerli kardeşim.allah sayınızı çoğaltsın

1. Yorum: necip 20 09 2021 11:43
enes erkek arap atı, talha zamk ağacı, hacer taş, bekir deve yavrusu (hz.ebubekir'in adı abdullah'tır), aleyna bundan dolayı, musab isminim ilk anlamı musibete uğramış, felaket isabet etmiş olan kişidir. tabii ki isimlerin sahiplerine saygımız ve sevgimiz var. ama türkçe isimleri aşağılamak, verilmesini engellemek için siyasal islamcıların şehir efsanesi uydurmamalarına da kapılmamak gerek. isimler tamamen kültürle ilgilidir ve arapça isimlerin anlamları da çevrildiğinde çok garip anlamlar taşıyabilmektedir.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü 17 Şubat Dünya Kediler Günü Bir Turizm Masalı Mekke 1 Ocak'ta değil, 11 Ocak'ta fethed Çocuklar ve hayvanlar Abdülhamid kimden izin alamadı? "Toplaşın anlatıyorum" Tüm canlılar üzerinde sevmek belki de bu Tarih 1919... Osmanlı'da Harf Devrimi Yapma Çalışmalar Başka Nerede Var Hemşehrim ? “Affet oğlum, o senin hakkın değil Ülkenin gençlerine bak Tam çılgın Türk! Nereye gideceğimizi unuttuk... Yengeç Sepeti Sendromu Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda E Siyaset Kazanı Yerel Seçim - Kasım 2018 “Yazımızı Değiştidiler Bir Gecede Cahil Bir Diktatörde Olmazsa Olmaz Bazı Özelli Taburcu niye denir? Hiç Bir Şey Kolay Kazanılmadı!.. Osmanlı Devleti'nde Milletvekili Olma Kr Karınca'dan mektup var Boyabat'a Büyük Yatırım Gelişmedi, Gelişecek İlimiz Atatürk'ün Türkiye'yi Dünyaya Tanıtmak İ Şerife Abla Kazanmak Risk Almakla Mümkündür O paraya öküz alırdık Boyabat Büyüyor (vintır iz kaming) Acaba, yetkili kanunu bilmiyor mu? Nazım Maviş ve İlçemiz Eğitim Yetkililer Türk, Türkler ve Türklük Üzerine Yanlış, herkes için yanlıştır! Yozlaşan Türkçemiz ve Yabancı Kelimeler Hurma ve Deve Sütü İstiklal Marşı okunurken dik durulur, ko Cesaret, kendin kalmaktır Bozkurt ve Rahmetli Elçibey Doğruysa Çok Büyük Ayıp! Boyabat Pirinci Tükenmeyen su kaynağı ZEMZEM Orucu Bozan 10 "Yemek" Tehlikenin Farkında mısınız? "13 Mayıs Türk Dil Bayramı" Herkesin Bir Kediye Sahip Olması Gerekti Türkler Neden Gök Yeleli Bozkurt'u Sembo Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *