E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Çeltik değil, üreticisinin, çiftçinin umutları kurudu!...

CHP Durağan ilçe başkanı Mustafa Eker çeltik hasat sezonun başlaması ile birlikte çeltik üreticisinin tarladan çıkacak hasattaki randımana ve rekolteye odaklandığını belirterek; “geçtiğimiz yıl çeltik ekim sezonunun yaklaşması ile birlikte artan maliyetler çeltik üreticisinin canını yakmıştır. Özellikle kuraklık nedeni ile sürekli tedirginlik yaşayan ve çeltik arazisini saran ot ile mücadele için geçtiğimiz yıllara oranla daha fazla ilaç kullanmak zorunda kalan çeltik üreticisi artan maliyetler karşısında taban fiyatını daha yüksek bekliyordu. Açıklanan fiyatlar çeltik üreticisinin umutlarını kırmış, özellikle rekolte ve randıman düşüklüğü çeltik üreticisini daha zora sokmuştur. Durağan’da su kıtlığı nedeni ile yaklaşık 2 bin dönüm arazi ekilemezken bu yerlere alternatif üründe ekilememiştir. Bu bölgeden geçimini sağlayan üreticiler için hiç bir önlem alınmamış, destekleme yapılmamıştır. Sadece çeltik sezonuna bağlı olarak geçimini sağlayan, plan yapan çeltik üreticisi artan maliyetler ve tarlasını saran otlar yüzünden yaşadığı mağduriyet geçtiğimiz yıllara oranla daha fazladır. Üstelik oluşturulan birliklerle arazisini dönüm başına  para ile sulayan ya da kooperatifler üzerinden pompa vasıtası ile arazisini sulamak zorunda kalan üretici yüksek maliyetlerle karşı karşıya bırakılmıştır. Sulama kooperatiflerinin bütçesine yapılan ek bütçelerde derman olmamakta artan elektrik fiyatlarına üretici yetişememektedir. Devlet özellikle bu yıl ilçemizde arazisini kuraklık nedeni ile ekemeyen Aşağıkaracaören ve Karayazı mevkiindeki boş kalan arazileri nedeni ile çeltik üreticisine, pompaların çalışması nedeni ile borcunu ödemekte zorlanan çeltik üreticisi için alternatif koşullar oluşturmalı zararlarını karşılayacak projeler üretmeli, yeni destekler sunmalıdır” dedi.

TOPLULAŞTIRMA DEĞİL DERT OLDU..
YÜZLERCE DÖNÜM ARAZİ BOZ KALDI...
EKİLENLERSE MALİYETLERE KURBAN EDİLDİ...

Açıklanan taban fiyatların çeltik üreticisini artan maliyetler karşısında mağdur ettiğini vurgulayarak; “çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde bir çok çiftçimiz artan ilaç fiyatları, mazot giderleri ve rekolte randıman düşüklüğü vb. sebepler yüzünden tarlasını artık boz bırakmayı düşünüyor. Ama iktidar tam hasat sezonu yaklaşırken adeta fiyatları daha aşağılara çekmek, üreticiyi mağdur etmek adına yurt dışından bakliyat ithal etme izni vererek üreticinin elindeki çeltiği, buğdayı yok pahasına satın almanın önünü açmıştır. Yerlilikten bahseden iktidar sahipleri yüzyıllardır kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olan Türkiye de yerli tarımı bitirmiş, yurt dışından samanı dahi ithal eden, Türk çiftçisini de üretemez hale getiren dışa bağımlı bir ülke haline getirmiştir. Bu yanlıştan dönmek için öncelikle ilçemizde ekilmeyen arazilerin, toplulaştırma nedeni ile yaklaşık 10 yıldır sorun yaşayan köylülerimizin sorunlarına çözüm bulmalıdır. Özelleştirilen ve elektrik dağıtım, pazarlama şirketlerinin insafına terk edilen çeltik üreticisinin çalıştırılan pompalar nedeni ile ürettiğinden fazlasını alan faturalar maliyetleri kat be kat arttırmaktadır. Çözüm maliyetlerin düşürülmesi, çiftçimizin tarlasına tekrar dönmesini sağlayacak, arazisini gelir kapısı olarak görebilecek sezondan sezona da olsa emeğinin karşılığını alacak çözümler sunulmasıdır. Çeltik Değil; üreticisinin, çiftçinin umutları kurudu!...” dedi.

Tarih:02 10 2021 14:36(226) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: osman 03 10 2021 21:23
yoo çiftçi mağdur değil hoşuna gidiyor mazot,gübre,ilaç fiyatlarının bu yönde olması oy sonuçlarına bakıyorum halk memnunum diyor oyna devamm


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'nin Toplam Borcu Açık Sinop'ta rüzgara direnen ağaçlar Elektrikli Motosiklet Aniden Alev Aldı Tarihi Boyabat Panayırı Başladı Boyabat Panayırı Alanında Tuvaletler Kul Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Pr Hayatı Zorlaştıran 4 Ağrıya Dikkat! Ali Osman Çağlar vefat etti Sinop İl Genelinde Kırsal Kalkınma Yatır Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Basın Aç Sinop'ta Kumar Operasyonu Memiş Gürbüz vefat etti Şehri Çıkrıkcı hanımefendi vefat etti Sanayi Bölgesinde Başıboş Eşekler Asfalt Boyabat’ta Otomobil Mobilete Çarpt Durağan Sanayi Esnafına; ‘Dışarıda Tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildi Boyabat’ta Virajı Alamayan Otomobi Olası bir facianın eşiğinden dönüldü Türkan İnan hanımefendi vefat etti Makbule Demircan hanımefendi vefat etti Köye Bırakılan Kediler Sinop Belediyesin Kayıp Alzheimer Hastası Yaşlı Adam Orman Boyabat 1868'te Hedef 3.Lig... Burun Tıkanıklığı Dişleri Çürütüyor! Elektrikli Motosiklet Alev Aldı Ömer Meşeci vefat etti Boyabat İYİ Parti Üye Standı Açtı Yaşanan Yağış Tedirginlik Yarattı! Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Basın Aç İsa Bahadur vefat etti Kadir Yılmaz vefat etti Burhan Güneş vefat etti Yavru Köpeğe Çarpmak İstemeyen Sürücü Ka Boyabat’ta Trafik Kazası 1 Yaralı 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Basın Açık Sağlıklı Atıştırmalık; Kabak Çekirdeği Kesilen Korkuluk Demirlerinden Artanlar Kamyon Şoförü Köpeklere Çarpmamak İçin K Asırlık Boyabat Panayırında Güreşler Yap Yaşar Aydınlı vefat etti Ali Kaplan vefat etti Sinop-Ayancık Yolu'nda Kaza: 3 Yaralı Çeltik değil, üreticisinin, çiftçinin um Fadime Kır hanımefendi vefat etti Kızılcığın Faydaları Nelerdir? El konulan balıklar ihtiyaç sahibi ailel Karadeniz; "Büyüklerimiz Bizim En Kıymet 2021 Yılı Ekim Ayı Nöbetçi Eczane Listes Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *