E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Basın Açıklaması

Ülke geleceğimizi Rusya ile yapılan gizli anlaşmalara teslim etmeyeceğiz!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde önemli bir toplantıda bir arayagelmiş, son derece stratejik öneme sahip bu toplantıda müzakere edilen konular arasında yeni nükleer santral anlaşmalarının da yer alması büyük tedirginlik yaratmıştır. Erdoğan, Soçi’deki görüşemeye ilişkin açıklamasında ülkemizde ikinci ve üçüncü nükleer santral yapımının da gündeme geldiğini kaydetmiş, bu açıklama kamuoyunun tepkisine neden olmuştur.

Rus devlet nükleer enerji şirketi Rosatom tarafından Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) yapımı denetimden uzak bir şekilde sürerken iki kez temel çatlağı meydana gelmiş, yaşanan bu ve benzeri büyük olumsuzluklar kamuoyunda endişeleri büyütmüşken, bir gece yarısı yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) kapatılarak yerine Nükleer Düzenleme Kurulu’nun (NDK) kurulduğu duyurulmuştur. Anayasa Mahkemesi ise 702 sayılı Cumhurbaşkanlığı hükmünü iptal etmiştir. Ne yazık ki ülkemizde nükleer santral süreçlerini sağlıklı denetleyecek anayasal kamu kurumu ortadan kaldırılmıştır. En son 21 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanı kararıyla Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne yine gece yarısı bir atama yapılmış, her alanda olduğu gibi nükleerde de liyakat yerine “itaat”in esas alındığını bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Rusya tarafından inşa edilen, meslek odaları ve bağımsız denetçilerin alınmadığı, bakanların bile randevu alarak ziyaret edebildiği Akkuyu NGS inşaat sahasına nasıl bir faaliyetin yürütüldüğü merak konusudur. Durum böyleyken yeni nükleer santrallarla ulusal güvenliğimiz de adeta Rusya’ya teslim edilmektedir.

Ülkemizde 20 yıldır iktidarda bulunan ve sermayenin çıkarlarından başka hedef gözetmeyen, politikalarıyla artık inandırıcılığını yitiren siyasi iktidarın hızla azalan gücüne çare bulmak için sonu felaketle bitecek yeni macera arayışındadır. Nükleer güce sahip olmayı iktidarda kalabilme aracına dönüştüren siyasi iktidar, milli güvenlik ve enerji ihtiyacı bahanesiyle nükleer silahlara geçiş aracı olan nükleer santralları ne pahasına olursa olsun öncelik sıralamasının en başına koymuştur.

Enerji Verimliliği Kanunu (EVK) 2007 yılında TBMM’de kabul edilmiş şu ana kadar yapılması gereken verimlilik ve tasarruf önlemleri uygulanmamıştır. EVK kapsamında mevcut konutların ısı yalıtımları 2007 yılında tamamlanması gerekirken 2030 yılına kadar ötelenmiş, sanayide katma değer ve istihdam artıracak sektörler yerine enerji yoğun alanlara, toplu taşımacılık yerine karayolu taşımacılığına ağırlık veren 20 yıllık AKP iktidarı tüketim odaklı enerji obezi bir sömürü düzeni yaratmıştır.

Ayrıca elektrik fiyatlarının tavan yaptığı içinde bulunduğumuz böylesine zor bir dönemde bile faturalarımıza yansıyan enerji bedeli vergi, fonlar hariç kilovatsaati 5,3 cent iken Akkuyu NGS enerji bedeli en az 12,3 cent olarak 15 yıl boyunca garanti altına alınmıştır.

Bir başka gelişme de Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında yaşanmış, verilecek destekler TL’ye çevrilerek güncel dolar karşılıkları itibariyle 2021-2025 döneminde rüzgar enerjisi desteklerinde yüzde 50 indirim yapılarak kilovatsaati 3,6 cent, güneş enerjisinde ise yüzde 73 indirim yapılarak 3,6 cent verilmeye başlanmıştır.

Çernobil, Fukuşima nükleer felaketlerine rağmen, üstünlük kurma ve güvenlik stratejisinin bir aracı gibi görülen nükleer santralların gelişmiş ülkelerde bir bir kapatıldığı gerçeğinden uzaklaşan siyasi iktidar, kuraklık ve iklim krizi ile mücadelede “temiz enerji kaynağı” olarak sunduğu nükleer santrallara yandaş basın aracılığı ile yaptığı güzellemelerle adeta akıl tutulması içinde olduğunu gözler önüne sermiştir.

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşenleri olarak, yasal mevzuatı bile olmayan, denetimsiz, mühendislik ve hukuk dışı, yaşamsal riskler barındıran, toplumsal faydayı öncelemeyen Akkuyu NGS inşaatının derhal durdurulmasını ve nükleer santral projelerinin ülkenin gündeminden çıkartılmasını talep ediyoruz. Ayrıca 7 Temmuz 2017’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda dünya ülkelerinin ezici çoğunluğuyla onaylanan “Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması”nın bir an önce imzalanarak, TBMM’de kabul edilmesini istiyoruz.

Telafisi mümkün olmayan faciaların yaşanmaması için demokratik ve hukuki her türlü direniş ve örgütlenme hakkımızı kullanarak nükleer santralların faaliyete geçirilmesine izin vermeyeceğimizin bir kez daha altını çiziyoruz.

Nükleere İnat Yaşasın Hayat!

İlker Şahin
SİNOP NÜKLEER KARŞITI PLATFORMU Dönem Sözcüsü
6 Ekim 2021

Tarih:07 10 2021 14:30(232) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: 11 köy 08 10 2021 08:49
nükleer santral felakettir gereksizdir rüzgar ve güneş enerjisi tehlikesiz ve çevredir bir boyabatlı olarak hepinizi tebrik ederim bu iş bir kişinin iki dudağı arasında olacak iş değildir.

1. Yorum: boyabatlı 07 10 2021 16:22
bir akp değil ak parti, iki akp li cumhurbaşkanı değil türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkan, üç heykel dikse alkışlar ülkemize bir iş yapılsa karşı çıkarsınız. sizler chp zihniyeti tarihde de hep böyleydiniz


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'nin Toplam Borcu Açık Sinop'ta rüzgara direnen ağaçlar Elektrikli Motosiklet Aniden Alev Aldı Tarihi Boyabat Panayırı Başladı Boyabat Panayırı Alanında Tuvaletler Kul Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Pr Hayatı Zorlaştıran 4 Ağrıya Dikkat! Ali Osman Çağlar vefat etti Sinop İl Genelinde Kırsal Kalkınma Yatır Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Basın Aç Sinop'ta Kumar Operasyonu Memiş Gürbüz vefat etti Şehri Çıkrıkcı hanımefendi vefat etti Sanayi Bölgesinde Başıboş Eşekler Asfalt Boyabat’ta Otomobil Mobilete Çarpt Durağan Sanayi Esnafına; ‘Dışarıda Tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildi Boyabat’ta Virajı Alamayan Otomobi Olası bir facianın eşiğinden dönüldü Türkan İnan hanımefendi vefat etti Makbule Demircan hanımefendi vefat etti Köye Bırakılan Kediler Sinop Belediyesin Kayıp Alzheimer Hastası Yaşlı Adam Orman Boyabat 1868'te Hedef 3.Lig... Burun Tıkanıklığı Dişleri Çürütüyor! Elektrikli Motosiklet Alev Aldı Ömer Meşeci vefat etti Boyabat İYİ Parti Üye Standı Açtı Yaşanan Yağış Tedirginlik Yarattı! Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Basın Aç İsa Bahadur vefat etti Kadir Yılmaz vefat etti Burhan Güneş vefat etti Yavru Köpeğe Çarpmak İstemeyen Sürücü Ka Boyabat’ta Trafik Kazası 1 Yaralı 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Basın Açık Sağlıklı Atıştırmalık; Kabak Çekirdeği Kesilen Korkuluk Demirlerinden Artanlar Kamyon Şoförü Köpeklere Çarpmamak İçin K Asırlık Boyabat Panayırında Güreşler Yap Yaşar Aydınlı vefat etti Ali Kaplan vefat etti Sinop-Ayancık Yolu'nda Kaza: 3 Yaralı Çeltik değil, üreticisinin, çiftçinin um Fadime Kır hanımefendi vefat etti Kızılcığın Faydaları Nelerdir? El konulan balıklar ihtiyaç sahibi ailel Karadeniz; "Büyüklerimiz Bizim En Kıymet 2021 Yılı Ekim Ayı Nöbetçi Eczane Listes Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *