E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Burun Tıkanıklığı Dişleri Çürütüyor!

Burun tıkanıklığı her yaş grubunda görülebilen önemli problemlerden bir tanesidir. Çocukluktan erişkin yaşa kadar her yaş grubunda farklı farklı semptomlar oluşturuyor, burun tıkanıklığı yapan geniz eti, çocuklarda süt dişlerinin çürümesini hızlandırıyor. Yeni çıkan dişlerin diziliminde ve çene gelişiminde problem oluşturuyor. Yine burun tıkanıklığına bağlı konuşma ve uyku problemleri oluşturuyor. Çocuklukta önemsenmeyen burun tıkanıklığı süt dişlerinin çabuk çürümesine neden oluyor. Bununla beraber burun tıkanıklığı olmayanlara göre kalıcı dişlerin de ilerleyen yaşlarda daha çabuk çürüdüğü görülüyor. Yani burun tıkanıklığı çocukluktan itibaren her yaş grubunda dişleri olumsuz etkiliyor.

Çocukluk döneminde özellikle geniz eti, ağzı açık uyuma, burnu etkileyen alerjik nedenler, burunda biriken akıntılar ve üst solunum yolu enfeksiyonları ağızdan nefes almaya neden olarak kuru havanın ağız bölgesi ile temas etmesini sağlıyor. Kuru havada diş ve diş etlerini savunmasız bırakarak çürümeyi hızlandırıyor.

Genç, erişkin yaşlarda düşme ve çarpmalara bağlı olarak burunda gelişen kıkırdak ve kemik yamuklukları, yani yapısal sorunlar, ve alerjik nedenler burun tıkanıklığı yaparak ağız hijyeni ve diş sağlığını olumsuz etkiliyor.

Erişkinlerde ise burun içerisinde ortaya çıkan burun etleri, sinüzit, alerji ve konka hastalıkları yapısal sorunlarla beraber nefes almayı olumsuz etkileyerek ağızdan nefes almaya zorluyor. Bu durum ağız bölgesinin kurumasına tat değişikliklerine ve diş çürümelerine neden oluyor.

Özellikle gece uyku esnasında sağlıklı bir kişinin ağız kapalı burundan nefes alıp vermesi lazımdır. Burun problemleri bunu bozarak ağızdan nefes almaya zorluyor bu şekilde çocukta ve erişkinde ağızda kuruma horlama tat değişiklikleri diş çürümeleri ve sık üst solunum yolu enfeksiyonu gibi bir çok şikayete neden oluyor. Yaz döneminde klimaların kullanılmasına bağlı erişkin ve çocuklarda kuru havaya maruz kalmak ağızda ve burunda kuruluk yapıyor. Aynı şekilde kış döneminde kalorifer sistemi ortam havasını kurutarak yine ağız ve burun da kurumayı arttırıyor.

Maliyet açısından bakacak olursak özellikle diş kayıplarının artmasına bağlı diş tedavilerini dikkate aldığımızda, burun tıkanıklığını tedavi etmenin maliyeti diş tedavilerinden daha uygun hale geliyor.

Yine burun tıkanıklığını tedavi etmek çocuklarda gelişebilecek ağız, yüz ve çene problemlerini engelliyor. Konuşma problemlerini düzeltiyor, uyku problemlerini gideriyor ve büyüme gelişmeyi hızlandırıyor. Erişkinlerde burun tıkanıklığını gidermek özellikle uyku problemlerini azaltıyor. Buna bağlı gelişebilecek hipertansiyon, inme, üst solunum yolu enfeksiyonu ve obeziteyi azaltıyor.

Tarih:08 10 2021 14:24(223) Facebook'ta Paylaş

1. Yorum: boyabatlı 13 10 2021 17:19
niyyet etdüm diş içün elzem olan ırandevumu almaya.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Boyabat Belediyesi'nin Toplam Borcu Açık Sinop'ta rüzgara direnen ağaçlar Elektrikli Motosiklet Aniden Alev Aldı Tarihi Boyabat Panayırı Başladı Boyabat Panayırı Alanında Tuvaletler Kul Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Pr Hayatı Zorlaştıran 4 Ağrıya Dikkat! Ali Osman Çağlar vefat etti Sinop İl Genelinde Kırsal Kalkınma Yatır Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Basın Aç Sinop'ta Kumar Operasyonu Memiş Gürbüz vefat etti Şehri Çıkrıkcı hanımefendi vefat etti Sanayi Bölgesinde Başıboş Eşekler Asfalt Boyabat’ta Otomobil Mobilete Çarpt Durağan Sanayi Esnafına; ‘Dışarıda Tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildi Boyabat’ta Virajı Alamayan Otomobi Olası bir facianın eşiğinden dönüldü Türkan İnan hanımefendi vefat etti Makbule Demircan hanımefendi vefat etti Köye Bırakılan Kediler Sinop Belediyesin Kayıp Alzheimer Hastası Yaşlı Adam Orman Boyabat 1868'te Hedef 3.Lig... Burun Tıkanıklığı Dişleri Çürütüyor! Elektrikli Motosiklet Alev Aldı Ömer Meşeci vefat etti Boyabat İYİ Parti Üye Standı Açtı Yaşanan Yağış Tedirginlik Yarattı! Sinop Nükleer Karşıtı Platformu Basın Aç İsa Bahadur vefat etti Kadir Yılmaz vefat etti Burhan Güneş vefat etti Yavru Köpeğe Çarpmak İstemeyen Sürücü Ka Boyabat’ta Trafik Kazası 1 Yaralı 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Basın Açık Sağlıklı Atıştırmalık; Kabak Çekirdeği Kesilen Korkuluk Demirlerinden Artanlar Kamyon Şoförü Köpeklere Çarpmamak İçin K Asırlık Boyabat Panayırında Güreşler Yap Yaşar Aydınlı vefat etti Ali Kaplan vefat etti Sinop-Ayancık Yolu'nda Kaza: 3 Yaralı Çeltik değil, üreticisinin, çiftçinin um Fadime Kır hanımefendi vefat etti Kızılcığın Faydaları Nelerdir? El konulan balıklar ihtiyaç sahibi ailel Karadeniz; "Büyüklerimiz Bizim En Kıymet 2021 Yılı Ekim Ayı Nöbetçi Eczane Listes Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *