Yayın Tarihi:01 05 2024 11:52(1465)

80 İhtilali ve Kays Parmaksız…

Ve Boyabat halkı. Dün ne ise bugünde aynısı. Üzerinden kırk dört yıl geçmiş yine aynı tas aynı hamam.

1980 ve 1981 yıllarında Samsun İl Jandarma Bölük Komutanlığı'nda bölük yazıcısı olarak vatani görevimi yapan bir bireyim. Yani anlayacağınız gibi 1980 yılı ihtilalinde askerdim. Emir üzere görevimizi yerine getiriyorduk. Tabi biz bunları yaparken de halk normal hayatını idame ediyordu. Böyle bir konuya neden mi girdim. Buyurun okuyalım o zaman…

Aynı dönemlerde Boyabat'a izine geldiğim zamanlar oldu. Millet bir korku içerisinde. Nereye gitsem Kays Parmaksız ismini duyuyorum. Tabir-i caiz ise bu ismi duyanın ayakları yerden kesiliyor. Neler neler!....

Bilmeyenler için söyleyeyim söz konusu kişi 80 ihtilalinde ilçeye sıkıyönetim komutanı olarak atanmış rütbeli askerdir. Tabi bende bir asker olarak duyduklarım karşısında şaşırıyordum. Hatta yok ya daha neler diyerek hayıflanıyordum. O günlerde bu gelişmeler karşısında çok şaşkındım ama zamanla Boyabat halkını tanıdıkça şaşkınlığımın yersiz olduğunu anladım.

Yıllarca yüz yüze konuşuyor, medyadan da yazıyorum. Amacım uyuyan Boyabat halkını uyandırma gayreti içerisindeyim. İlçedeki yolsuzlukları defalarca dile getirdim. Maalesef bu güne kadar elini taşın altına koyana rastlamadım. Yüz yüze görüşmelerde kişilerin ifadeleri, kah zaman beni derinden yaralamıyor değil.

Efendim benim boş vaktim varmış, unu elemişim eleği duvara asmışım, kaybedecek bir şeyim yokmuş. Ben her şeye vakıfmışım vay efendim arkası yokmuş sözler gibi neler neler….

Beyler Boyabat sade benim veya ailemin ikamet ettiği bir yerleşim yeri değil. Şu anda otuz beş bin kişi aynı topraklarda yaşıyor, havasını teneffüs ediyor, suyundan içiyor. Üç kişi bir araya gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz. Ama iş icraata gelince türlü bahanelerin ardına sığınıyorsunuz. Ayrıca bana sarf ettiğiniz sözlerinde hakaret içerdiğini hatırlatmak isterim. Sizler iş adamı, aile babası ben ise avara, başıboş bir deli öyle mi..

Bende size şunu söyleyeyim, size dar gelen bana bol gelir. Neyse yukarıda Kays Parmaksız örneğini neden mi verdim anlatayım….

Samsun İl Jandarma Bölük Komutanlığı'nda nice komutanlarla çalıştım. Dediğim gibi sıkıyönetim askeriydim. Samsun halkı asla bir korku içerisinde yaşamadı. Hatta sıkıyönetiminin varlığı ile yokluğu belli bile değildi. Duyduğum tek olumsuz şey bir subayın balıkçıdan ücretsiz birkaç balık istemesi, devamında subayın cezalandırılmasıdır. Eğer Boyabat halkı birlik olup ilçedeki olumsuzlukları üst makama taşısaydı inanın Kays Parmaksız'ın yerinde yeller eserdi. Bırak böyle bir şey teşebbüse kalkışmayı birde herkes birbirini ispiyonlar olmuş…

İşte ilçem insanı Tilki ile üzüm hikayesini çoğumuz bilir. Tilkinin karnı acıkır çevrede bir üzüm görür. Üzüm ile karnını doyurmak ister ama nafile, bir türlü üzümlere erişemez. Devamında üzümlerde zaten gökmüş diyerek oradan uzaklaşır.

Atalarımız ‘’Arife tarif gerekmez’’ demiş. Bizde konuyu fazla dağıtmadan toparlayalım.

Dün bir arkadaşa ait bir işyerinde otururken şahsın biri kapıdan kafasını uzatarak ‘’Hayırdır benim hakkımda yazı yazıyormuşsun’’ dedi. O kişiye cevabım….

Evet bir çok konuda bir çok yazı yazdım. Lakin isminizin geçtiği bir yazı hatırlamıyorum. Ama bu yazılardan biri veya birkaçından nem kaptınsa, o da beni ırgalamaz dedim.

Değerli okuyucular…

Sözüm meclisten dışarıdır. Bu yazıyı kaleme almamda ki tek amaç kişilere sorumluluklarını hatırlatmaktır. Kimseye şirin görünmek veya iltifatlarına mazhar olmak gibi bir düşünce içerisinde değilim. Ben üstüme düşen vatandaşlık görevimi yerine getirme cabası içerisindeyim. Hak ve hukuk değer verdiğim iki unsurdur. Temennim insanca yaşamaktır. Bizler bir toplumu oluşturuyorsak, tümümüzün bu kurala riayet etmesi mecburidir. Bu kuralı bozan olursa üç bacaklı bir sandalyeye dönüşürüz. Devamında küçük bir darbede yıkılırız. Atalarımızın ‘’Birlikten kuvvet doğar’’ sözünü durduk yere söylemediğine dair tarihte örnekleri çoktur.

SAYGILAR
HÜSEYİN CÖMERT

Facebook'ta Paylaş
7. Yorum: ramazan 03 05 2024 11:51
malesef zor bie coğrafyada yaşıyoruz coğcuğumu okutum ne oldu sizizn oğlan deyince imama yaptım diyebilen bir coğrafya okumuşluğu imaam mertebesinde kadar ufku olan bir coğrafya yani zor dostum zor en az 1 ama bence 3 nesil değiişmesi lazım...

6. Yorum: daylulu kerem 03 05 2024 11:04
cömert yazılariyla ahaliyi aydınlatıp uyuyanları uyandırıyor.helal olsun.

5. Yorum: boyabatlı kağzım 03 05 2024 11:02
yaşa varol cömert.cömert gene yazıyı döktürmüş dostlar.taşı gediğine koymuş gene helal olsun.cömert daima hak hukuk adalet savaşçısıdır dostlar.

4. Yorum: hüseyin orhanoğlu 03 05 2024 08:02
eline yüreğine sağlık anlayana

3. Yorum: boyabat 02 05 2024 23:44
bahsettiğiniz kays parmaksızı bende duydum amcamlar anlatıyordu çok sert biriymiş herkes çok korkuyormuş anlatılıyor sohbetlerde geçmiş zaman şimdikiler bilmez

2. Yorum: boyabatlı 02 05 2024 23:43
teşekkür ederim hüseyin bey size saygı duyuyorum ve destekliyorum başarılar dilerim sorumlu hissetmek insanları bilgilendirmek hak hukuku hatırlatmak bunlar çok güzel şeyler tebrik ediyorum herkes sizin gibi olsa

1. Yorum: hu hu boyabat 02 05 2024 22:47
boyabat tarih yazmanın bir yolu temizlik imamdan gelir doğru söyleyen dokuz köyden kovulur yanlış lar doğru ile temizlenmeli tekrar güçlü temiz bir siyaset için ak parti ilçe başkanlığına zehra hanıma versinler hasan kara ve ekibini boyabat ta temiz güçlü ak partiye ancak o ikna eder tertemiz ak bir düzeni ikisi sırt sırta versin temiz bir belediye temiz bir parti ile beş yılda tarih yazsınlar . düzen bozulmadan geçiş yapılsın devlet millet el el güçlü ahlaklı bir ak teşkilat ve belediye olarak yollarını çizsinler kazanan ak dava kazanan boyabat kazanan kaybedeni olmayan bir boyabat olsun .


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Sıcak ve Nemli Havanın Etkileri


Başkan Kara'nın ilk İcraatı: Suya zam!


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Belediye İçerisinde İç Çatışma


Boyabat Gazetesi 19. Yaşında


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Şafak Akça yazdı: Yaşasın Tatil!


Doğayı Korumaya Mecburuz!


Doğru Bildiğimiz Yolda


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:

323961


Tasarım:DtGaNi