Yayın Tarihi:06 06 2024 11:56(1825)

Asla Olamaz Böyle Bir Şey Demeyin…..

Bu hafta sizlere önce bir kahve keyfi sunacağım, sonrada anlatacağım hikaye içerisinde kaybolup gideceksiniz….

Hikayeler genellikle belirli bir tema veya mesaj etrafında şekillenir ve okuyucuya bir ders, öğüt verme amacı güdermiş. Hikayemize başlamadan önce söz verdiğimiz kahveyi ikram edelim.

Önceden Panayır paraları onda biri resmi, onda dokuzu da gayri resmi olarak tahsil ediliyordu. Konuyu İçişleri bakanlığına şikayet ettim. Müfettiş geldi. Yetkilileri sorgulama esnasında bir memura şöyle bir soru yöneltir. ‘’Parayı repoya mı koydun’’ Memur soru karşısında afallar, heyecanlanır adeta dili tutulur. Nihayetinde cevap verir ‘’Depoya para falan koymadım amirim’’ der.

Gelelim hikayemize…

Bir varmış, bir yokmuş. Zaman zaman içinde, kalbur saman içinde. Deve tellal iken, horoz imam iken kasabanın birinde bir belediye başkanı varmış. Sözde adil bir yönetim sergiliyormuş. Çok kişi bu yönetim şeklinden memnun olmasa da, kendine yakın olanlar çok çok memnunmuş. Günlerden bir gün başkana yakınlığı ile bilinen bir vatandaş mevcut arsasına inşaat izni istemiş.

Kaz gelen yerden tavuk esirgenir mi hiç. Aksi tarih boyunca görülmemiştir. Mesela komşudan bir ikram geldiğinde komşuya gelen tabağı hiç boş gönderiyor muyuz. Asla!...

Vesselam başlar altın tepside ikramlar. ilk işlem olarak o alanın kat adeti üç misline çıkartılır. Devamında plan ve projeler çizilir, ama bu projeleri kurumda imzalayacak yetkili bulamazlar. Aslında yetkili var da, nedense projeye onay vermek istemez. Daha ileri giderek yetkilerini iade eder. Kurum amiri görev iadesine sinirlenir, memurun memurluktan da istifa etmesini talep eder.

Bu esnada yetki başka bir kişiye verirler. Kısa bir müddet sonra o da yetki iadesi yapar. Bu boşlukta evrak çoğalır. Acil birine yetki vermek gerekir.

Nihayetinde aranan kan bulunur. Önüne bir sürü dosya konularak acil olarak dosyaların imzalanması istenir. Fakat yeni yetkili dosyaların içeriğinden bi haberdir. Bu nedenle itiraz eder. Dosyaları incelemek için zaman ister. Sen misin zaman isteyen başlar telefon trafiği. İşin içinde kimler yok ki. Yakarışla, yalvarmalar yarar sağlamayınca bu kez tehditler başlar. Sonuç olarak plan ve projeler onaylanmaz.

Bitmedi devamı var….

Bu kez devreye kurum amiri ve bazı yetkililer girer. İlk olarak plan ve projeye onay vermeyen yetkilinin yetkisi alınır. Hani yukarıda ‘’ Kurum amiri görev iadesine sinirlenir memurun memurluktan da istifa etmesini talep eder’’ demiştik ya aynı kişiye tekrar yetki verilir. Yorucu bir maraton sonunda söz konusu plan ve projeye onay verdirilir.

Sonuç mu!...

Plan ve proje hayata geçirilir. Hem de ilçenin bağrına saplanmış bir beton yığını olarak dedik ya bu bir hikaye ..

Son söz: Bir akrabamın orada çay içerken bir kişi kapıdan kafayı uzatarak ‘’Hayırdır beni yazıp çiziyormuşsun’’ dedi. Bende sözü üzerine evet bir şeyler yazıp çiziyorum, lakin ben senin ismini hiçbir zaman kaleme almadım. Ama yazdıklarımdan nem kapıyorsan veya kendin ile bağlantı kuruyorsan yazdıklarım doğru demektir dedim. Haksız mıyım?

SAYGILAR
HÜSEYİN CÖMERT

Facebook'ta Paylaş
4. Yorum: hatıca 13 06 2024 08:18
varol comert bey çalışmalarınız çok olumlu ve gurur verıcı

3. Yorum: boyabatlı kağzım 07 06 2024 19:18
comert yaşa varol.ey ahali cömert halkın dostudur.daima hak hukuk adalet için çalışıp cabalar.cömerte helal olsun dostlar.

2. Yorum: doğrucu 07 06 2024 17:15
vallaha hasan karaya oy vermiş biri olarak pişman oldum ellerim kırılsın
yine 5-10 tane fırıncı esnafına göre koskoca boyabatı teslim etmiş bayramda gelecek misafirlerimize belediyenin yüzünden ekmek yediremiyoruz koskoca belediye 5-10 fırına söz geçiremiyor bütün esnaf çalışıyor kardeşim bu fırının en ihtiyaç duyulduğu anda tatil yapması hangi aklın ürünüdür sayın kara bu işe el at koskoca boyabata 1-2 fırın nöbetci yapıp bu işi çözemezsin

1. Yorum: usta 07 06 2024 13:46
isimler yazılmadıktan sonra ,boşa yazıyorsun...


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)
Beni Unut

Sıcak ve Nemli Havanın Etkileri


Başkan Kara'nın ilk İcraatı: Suya zam!


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Belediye İçerisinde İç Çatışma


Boyabat Gazetesi 19. Yaşında


2024 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2024)


Şafak Akça yazdı: Yaşasın Tatil!


Doğayı Korumaya Mecburuz!


Doğru Bildiğimiz Yolda


Siyaset Kazanı Yerel Seçim 4- Mart 2024


2024 - 1445 Ramazan İmsakiyesi


Boyabat'ın 2023 yılı nüfusu belli oldu


Mutlu Yıllar


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Vergi Bağlandı


Sallım Çorba


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:

324277


Tasarım:DtGaNi