Çanakkale’ye sesleniş!

Kübra Meşe

Sesleniyorum !

Gecenin bahara kaçık soğuk rüzgarları Seddülbahir Tabyasına günü getiriyor. Uykusuz ,yarı kapanan gözlerle gün ışığını selamlayan askerime sesleniyorum: “Bu vatansizlere minnettardır !”

Hamidiye Tabyasında bir hüzün yankı etmiş dört bir yana. Kimiellerde fotoğraflar, kiminin dilinde düşünceler, kiminin hayalinde evlatları,anaları babaları… Her bedende her şey farklı ancak , ağızlarda şehadetkelimesi, düşüncelerde “ Ya İstiklal ya ölüm !” aynı. Sesleniyorum: Aslakorkmayın uğruna can vermekten bu topraklar için.”

Mesudiye Tabyasında uyku girmez gözlere, bir yürek acıyor. Hayaletmiyor artık dönüşü. Ant içmiş, dönmem diyor. Sesleniyorum , nice evlatlarbabasız kalmasın diye , evladını geride bırakan yürek : “Bu evlatlar senindestanını okudu senin destanını yazacak.”

Hep aynı sessizliklegelirdi gece. O gecelerde top sesleri yankılanırdı tabyaların üzerinde. Na’raTabyasında Kızıl Elma’nın tohum çıtırtıları, Fatih’in evlatları, bir damlamatem, yarını karşılayacak olan dünün heyecanı, bir destan için mürekkebinkağıttaki ayak sesleri…

Mecidiye Tabyasında bir el, kalem tutmuş mektup yazıyoranasına, babasına : “Beklemeyin diyor o da… Şairimin dilinden sesleniyorum : “Bu vatan toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duranlarındır.” Yüreğimdensesleniyorum : “ Nice analar, babalar evladına kavuşsun diye can vermişşehidimindir. “

Namazgah Tabyasında ışıklarını altından çağlayan ırmaklargibi gecenin derinliğine koyuveren aya dikilmiş bir çift göz… Hasret dolugözyaşlarıyla , sıla hasretiyle yanan gözler. Sesleniyorum: “ Askerimgözlerindeki hasret alevleri bir milletin diriliş kıvılcımlarıdır.

Ertuğrul Tabyasında yakamoz, Kumkale Tabyasına yansıyor,Orhaniye Tabyasına varıyor. Sesleniyorum : “ Bu zafer kahramanlıkla akansuların, er’ce esen rüzgarların, garbın afakına sığmayıp taşan askerimindir.”

Değirmendere , Eceabat Tabyalarında bir ses “ ÇanakkaleGeçilmez ! “ Tüm tabyalar, Mehmet Akif’imin dilinden sesleniyorum : “ Şu boğazharbi nedir ? Var mı ki dünyada eşi ? En kesif orduların yükleniyor dördü beşi. Tepeden yol bularak geçmek içinMarmara’ya kaç donanmayla sarılmışufacık bir karaya. Ne hayasızca tehaşşüd ki ufuklar kapalı !

Sesleniyorum: “ Melekler huzur serpiştiriyor yatağına,yastığında denizin , yorganında toprağın kokusu, bir ninni rüzgardan, ağaçlarsessiz… Şimdi, huzurla uyu şehidim !Kovdun düşmanı vatanımdan, koydun güzel yarınları başucuma ! Uyu , kopardımgeceden karanlığı, çaktım yerine yıldızları, sen yeter ki rahat uyu!

Ve sesleniyorsun “ Çanakkale Geçilmez!”

Tarih:19 03 2019 22:06(46959)

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Papaz Eriği


Memleket İsterim


1 Mayıs İşçinin Emeğin Bayramı Kutlu Olsun


Davulcunun Kefen Parası


2022 - 1443 Ramazan İmsakiyesi


Sahibinden Satılık Ev ve Arsalar


Kıssadan Hisse


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 6. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Mutlu Eğitim


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

235665


Tasarım:DtGaNi