Sıladan Mektup Var -32

İYİ Parti adayı Hasan Kara’dan dostluk mesajı.

Farklı nedenlerle ilçemizde ikamet eden değerli misafirler, ilçemizin değerli hanımefendileri, beyefendileri, ülkenin istikbali gençlerimiz her birinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.

Seçimler demokrasinin şölenidir. Vatandaşın iradesinin sandığa yansıdığı, iradesiyle demokrasinin ve buna bağlı olarak parlamenter sistemin gereği  olarak iktidarı belirlediği, muhalefeti tanımladığı, bu çerçevede içerisinde özgürce iradesiyle kendisine ve ülkenin geleceğiyle çok büyük buluşma ve çok büyük bir şölen ortamıdır.

Türkiye’de ilk genel seçimler 1877 yılında tamamlanmış, ancak seçimlere 1876’nın son ayında başlanmıştır. Dolayısıyla Türkiye’de genel seçimlerin 130 yıllık bir tarihi vardır. Yerel seçimlerin tarihi ise genel seçimlerden de eskidir. Osmanlı modernleşmesinin milat noktası olan Tanzimat Fermanı’nın ilanı sırasında muhassıl meclisleri için üye seçimiyle başlayan yerel seçimlerin tarihi de 167 yıl geriye gitmektedir.

Konuya seçmen yaşı açısından baktığımızda 1877’de seçmenlik 25 yaşını dolduranlara, seçilme yaşı ise 30 yaşını dolduranlara aittir. Seçmenlik yaşı 1923’te azalan nüfus gereği 18 yaşını dolduranlara indirilmiş, ancak 1934’te 22 yaşını dolduranlara çıkarılmıştır. 1961 seçim yasası ve 1982 Ana‐ yasasında seçmenlik yaşı 21 yaşını dolduranlara tanınmışken, 1987’de yapı‐ lan değişiklikle 20 yaşına giren ve nihayet 1995’te yapılan değişiklikle 18’i bitirenlere oy hakkı tanınmıştır.

Cinsiyet açısından kadınların 1930 yılına kadar yerel seçimlerde, 1935 yılına kadar genel seçimlerde oy hakları yoktur. Kadınlara genel seçimlerde oy kullanma hakkı 5 Aralık 1934’te seçim yasasında yapılan değişiklikle gelmiştir. Bu konuda Mustafa Kemal Atatürk’e minnettarız. Zira kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıyan ilk ülke Türkiye’dir.

Yerel seçime sayılı günler kaldı. 31 Mart 2019 tarihinde sandık başına gidilecek.

Seçimler; 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Hakkındaki Yasamız ve Yüksek Seçim Kurulunun kararları doğrultusunda yargının gözetimi ve denetimi altında geliştirilir.

Kentlerin yerelde kimler tarafından yönetilmesi yetkisi seçmenlerde olduğundan, hangi partiden olursa olsun, sorunları bilen ve çözüm getirebilecek adayların başkan olarak seçilmesi büyük önem arz ediyor.

Bu vesileyle üç aylık siyasi çalışmalarım esnasında bana kapılarınızı açtınız, güler yüzünüzden tebessümü eksik etmediniz. Malum ülkemiz bir felaketin eşiğinde, kanayan yarasına parmak basmak için böyle bir göreve talip oldum. İnşallah hep birlikte bu görevin üstesinden geleceğiz. Aynen Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da olduğu gibi.

Ziyaretlerim esnasında kah zaman mutlu kah zaman kahroldum. Genelde sorunlar aynı, hayat pahalılığı, işsizlik, ağır vergiler, sanayıde çöküntü. Aslında bunlar bir kader değildir. Zira seçimle gelenler seçimle gider unutmayalım. Yukarıda söylediğim gibi seçimler demokrasinin şölenidir. Bu nedenle sandık başına giderek vatandaşlık görevinizi yerinize getiriniz.

Gönül sultanı Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye ‘’ Şunu da unutma! İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’’ nasihatını günümüzde uyarlanmadığını görüyoruz. Ötekileştirme ülke genelinde ve ilçemizde hat safhada. Bu nedenle ilk icraatımız ayrım yapmadan tüm insanları kucaklamak olacaktır. Mevlana Hazretlerinin deyişi ile kim olursa olsun gelsin, kapılarımız sonuna kadar açıktır. Zira ‘’Arabın Arap olmayana, beyazın siyaha, takva (Allah’tan korkma) dışında hiç bir üstünlüğü yoktur.’’ Demiyor mu Allahın Resulu?

Dayatma asla yapmayacağız. Ben yaptım oldu bittiye getirmeyeceğiz, dayanışma içerisinde olacağız. Bu nedenle halk toplantıları ile sık sık bir araya geleceğiz. El birliği ile en doğrusuna karar vereceğiz. Şeffaflık ilkemizdir. Sorunlarınız bizim sorunlarımızdır. Çünkü biz bir aileyiz.

İlçemizdeki seçmen sayısı 19.300 olarak açıklandı. Geçmiş yıllardaki kullanılan oy oranlarına dayanarak geçerli oy sayısı 16.000 civarında seyredecektir. İlçemizde bir siyasi partinin kazanabilmesi için 7.000 üzeri oya ihtiyacı vardır. Bir oy’un ülke kaderini değiştireceğini unutmayalım. Bu nedenle 31 Mart 2019 günü vatandaşlık görevimizi yerimize getirelim.

Temennim güzel ve adil bir seçim olur, Demokrasi kazansın isterim, Seçimin güvenliğini sağlayacak olan kolluk kuvvetlerimize, sandık başlarında görevli atkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

Hoşça kalın esen kalın. Kucak dolusu sevgiler saygılar. Teşekkür ederim…

Bizlerde kendisine teşekkür ediyoruz…..

SAYGILAR

Hüseyin Cömert

Tarih:24 03 2019 23:18(47445)
4. Yorum: daylulu kerem 30 03 2019 21:33
sayın kara gümbür gümbür geliyor dostlar.

3. Yorum: taraftar 30 03 2019 18:22
boyabat 1868 spor'un amatör küme'de bugün şampiyonluk maçı var saat 14:30'da daylı stadında, kulüp başkanı dahil yönetici,amigo taraftarlar, hiç kimse yürüyüş için bu maçı paylaşamadı. yazıklar olsun boyabat 1868 spor bitmiştir.

2. Yorum: ibrahimcan_57 30 03 2019 18:15
öncelikle abad şehir boyabatimiza selamlar.
yokluk mahrumiyet ve sefalet elbet bitecek neden mi açık ara hasan kara gelecek her türlü sıkıntı kaynağında çözülecek inşallah vaatler buraya kadar dı iyiler hep kazanır.

1. Yorum: değişime son gün.. 30 03 2019 14:37
01 nisan günü ilçemizde yeni bir dönem başlıyor inşallah.yolu açık olsun.. böbürlenme padişahım senden büyük allah var sözünün tekerrür edeceği bir güne girdik. gelene hoş geldin gidenede tekrar dönüşün olmasın temennisi ile...hasan kara geliyooorrrrrrrr.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Papaz Eriği


Memleket İsterim


1 Mayıs İşçinin Emeğin Bayramı Kutlu Olsun


Davulcunun Kefen Parası


2022 - 1443 Ramazan İmsakiyesi


Sahibinden Satılık Ev ve Arsalar


Kıssadan Hisse


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 6. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Mutlu Eğitim


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

235409


Tasarım:DtGaNi