KKTC’nin 37. Kuruluş Yılı Kutlu olsun

46 yıl önce 20 Temmuz 1974

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 15 Kasım 1983’te kurulmasıyla Kıbrıs Türk halkının kendi kaderini tayin etme hakkı dünyaya duyuruldu. 37 yıl önce kurulan KKTC, Kıbrıs Türk halkının Ada’daki siyasi yaşamını devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği önemli bir dönüm noktası oldu. 15 Kasım 1983 tarihinde meclis düzenlediği olağanüstü oturumda KKTC’nin kuruluşunu ve bağımsızlık bildirisini oy birliği ile onaylandı.

Kıbrıs Türk halkı var olma mücadelesi verirken, Türkiye Cumhuriyeti üzerine düşen her türlü fedakârlığı yaparak bundan 46 yıl önce 20 Temmuz 1974 de Barış Harekâtını gerçekleştirerek Kuzey Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünü sağlayarak adada barışı getirmişti. Her türlü baskıya rağmen, bağımsızlığından ve egemenliğinden taviz vermeyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nin bundan sonrada varlığını sürdürecektir.

Osmanlı toprağı olan Kıbrıs, 1878 yılında Padişah Abdülhamit tarafından İngilizlere verildi. Rumların gözü olan adda özellikle 1950 yılında başlanarak Türk’ler göçe zorlandı, öldürüldü, katliam yapıldı. 1960 yılında Kıbrıs Devleti Kuruldu, Makarios Cumhurbaşkanı oldu. Türklerle birlikte ortak kurunla devlet yürümedi. ENOSİS(Yunanistan’a bağlama çabaları.) hiç bitmedi. Uluslar arası anlaşmalar Türkiye’ ye müdahale hakkı tanıyordu.

20 Temmuz 1974 sabahı saat 06.10 da dönemin Başbakanı Bülent ECEVİT radyo konuşmasında; “ Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs’a indirme ve çıkartma harekâtı başlamış bulunuyor. Bu şekilde insanlığa ve barışa büyük hizmet etmiş olacağımıza inanıyoruz. Öyle umarım ki kuvvetlerimize ateş açılmaz ve kanlı bir çatışma olmaz. Biz, aslında savaş için değil barış için gidiyoruz. Yalnız Türklere değil Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz. Bu karara ancak tüm politik ve diplomatik yolları denedikten sonra bu kalarak karar verdik. Bütün dost ülkelere meselelerin müdahalesiz ve diplomatik yollardan halledilebilmesi için gösterdikleri çabalar için şükranlarımı belirtmeyi borç bilirim. Tekrar bu harekâtın insanlığa, milletimize ve tüm Kıbrıslılara hayırlı olmasını dilerim.” Demiştir.

Ağustos 1974 de Cenevre de ki görüşmeler tıkanınca dönemin Dışişleri Bakanı Turan GÜNEŞ daha önce kararlaştırdıkları gibi Başbakan Bülent ECEVİT’ e “Ayşe Tatile Çıksın” parolasını iletir. Bunun anlamı Kıbrıs Barış Harekâtının ikinci aşamasıdır. Bu parola üzerine Ecevit, Silahlı kuvvetlere harekete geçmesini iletti. Girne’ den harekete geçer, Mogasa’ ya kadar uzanan bugün ki KKTC haritasını belirler.(Parolada Adı geçen Ayşe, Prof. Dr. Ayşe AYATA’dır. Turan Güneş’in de kızıdır.)

Türkiye dışında tanınmayan KKTC’de yıllar geçtikçe bağımsız devlet ilanına karşı, çıkanların argümanları gerçek oldu ve ambargolar başlamıştı… Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın aldığı kararla Kıbrıs’lı Türkler ürünlerini ihraç edemez oldu. Bu bir çifte standart elbet birgün sona ercektir. Tüm bunlara rağmen KKTC Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle gelişmekte ve daha ileriye gitmektedir. 37. Kuruluş yıldönümünü kutlarken Kıbrıs Türk mücadele tarihinin lideri merhum Fazıl Küçük ve merhem kurucu Cumhurbaşkanı Rauf DENKTAŞ’ı rahmet ve minnetle anarken şehitlere rahmet gazilere şükranlarımızı sunuyorum.

Tarih:19 11 2020 21:20(13790)

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Papaz Eriği


Memleket İsterim


1 Mayıs İşçinin Emeğin Bayramı Kutlu Olsun


Davulcunun Kefen Parası


2022 - 1443 Ramazan İmsakiyesi


Sahibinden Satılık Ev ve Arsalar


Kıssadan Hisse


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 6. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Mutlu Eğitim


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mayıs ayı ziyaretci sayısı:

235990


Tasarım:DtGaNi