Yunanistan topraklarında Sinop köyü

Yaklaşık 100 yıl önce Türkiye-Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesi ile Sinop'tan Yunanistan'a göç eden Rumların yaşadığı köyün ismi Yeni Sinop.

1923 yılında Türkiye-Yunanistan arasında yapılan nüfus mübadelesi ile Sinop'tan Yunanistan'a göç eden Rumlar, yaşadıkları köyde Sinop ismini yaşatmış. Nea Sinopi (Yeni Sinop) ismi verilen 900 nüfusluk köyün komşusu ise Samsun'dan göç eden Rumların yaşadığı Nea Samsous (Yeni Samsun). Göç edenlerin 3. nesil temsilcilerinin büyük kısmı hala Türkçe konuşurken, soy isimleri ise oldukça tanıdık geliyor.  Yunanistan'ın batısındaki Preveze bölgesel birimine bağlı Nea Sinopi köyünü sizler için görüntüledik. Tam 100 yıl önce mübadele ile takas edilen ve Sinop’tan bu köye yerleşen Rumları bulduk. Köyde Türkçe bilen iki kişi ile sohbet ettik. Nea Sinopi-Sinop arası ise 1600 kilometre ve yaklaşık 18 saat sürüyor. Köyün nüfusu 900 ve çoğu Sinoplu. Odissia Kalasoğlu (63) ve Dimitri Garipoğlu (55) köyde Türkçe konuşan kişilerden bazıları. Nea Sinopi, 1922 yılında Yunanistan ve Türkiye arasındaki nüfus mübadelesinin bir sonucu olarak kurulmuş. Mübadillerin çoğu Sinop yakınlarındaki bir köyden buraya yerleşmişler. Her sene 28 ve 29 Temmuz tarihlerinde köyde şenlik yapılıyor. Şenliklerin birinci günü geldikleri yerin yani Sinop’un tarihçesi anlatılıyor. İkinci günü ise eğlence ve şenlikler yapılıyor.

SİNOP'A HİÇ GİTMEDİM AMA ÇOK MERAK EDİYORUM

Köyde kafeterya işleten ve Gazeteci Erdal Altuntaş'ın sorularını yanıtlayan Odissia Kalasoğlu'nun (63) ilk sorduğu ise İbrahim Tatlıses'in sağlık durumu oluyor. Türkiye'yi çok sevdiğini söyleyen Kalasoğlu, Sinop'a hiç gelmediğini ve çok merak ettiğini dile getiriyor.

Türkçeyi Sinop'tan göç eden dedesinden öğrendiğini belirten Kalasoğlu, "Türkçeyi dedemden öğrendim ve hiç unutmadım. Babamda Türkçe konuşabiliyordu. Daha önce büyüklerimiz çokça Türkçe konuşurlardı. Şimdi çok az sayıda insan Türkçe biliyor. Bu köy Sinop'tan gelenler tarafından kuruldu. Burada tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Mısır, buğday ve çeşitli meyveler başta olmak üzere bilindik çeşitlerin hepsini üretiyoruz. Buradan denize 19 kilometre uzaklıktayız. Türkiye'deki Sinop'un coğrafyasına çokça benziyor. Dedelerimizin geldiği Sinop'a hiç gitmedim ve çok merak ediyorum. Daha önce kardeşim gitti ve hangi köyden geldiysek oraları buldu ve ziyaret etti. Buraya gelmek isteyenler için Yeni Sinop köyü Selanik'e yaklaşık olarak 300 kilometre uzaklıkta. Daha önce Sinop'tan bir heyet gelip ziyaret etmişlerdi. Gelecek olan tüm Sinopluları bekliyoruz" dedi.

Köyde çiftçilikle uğraşan 55 yaşındaki Dimitri Garipoğlu ise Türkçeyi babasından öğrendiğini söyledi. Köyde tarımla uğraştığını belirten Dimitri Garipoğlu, ekibimize tarlasından taze domates ikram etti.

Kaynak: Vitrinhaber

Tarih:04 08 2022 20:59(1599)Facebook'ta Paylaş
3. Yorum: aslan 10 08 2022 01:10
çok kez yakın bölgeden otomobille geçtim. bu haberi okuyunca simdiye dek neden yeni sinopi'yi görmedigime hayıflandım? yine de ömrüm yeter ve araba kullanma gücüm olursa gitmek isterim!

2. Yorum: jonturk 09 08 2022 16:26
''binlerce'' km uzakta diyorsunuz, topu topu 1600 km. haber metinleriniz çok zayıf.

1. Yorum: adsız 07 08 2022 01:16
mübadele çok büyük hatalar yapılmış; oz be öz türkler hristiyan oldukları için yunanistan a gönderilmiş,anavatandandan zorunlu göçe tabi tutulmuş ne yazıktır!!!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Gönülden “merhaba”…


Emek Tuğla Eleman Aranıyor


Boyabat Huzurevi Huzur Veremedi..!


Belediye Başkanı Coşar alkışı hak ediyor!


30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlu Olsun


Geçmişten Notlar


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1444


Boyabat Gazetesi 17. Yaşında


Papaz Eriği


Memleket İsterim


Davulcunun Kefen Parası


Boyabat'ın 2021 yılı nüfusu belli oldu


Boyabat’tan Kar Manzaraları-2 (23 Ocak 2022)


Mutlu Eğitim


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Teşrik tekbiri başladı


Sallım Çorba


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Eylül ayı ziyaretci sayısı:

417624


Tasarım:DtGaNi