Yayın Tarihi:26 12 2022 12:34(828)

Terapi köpekleri

Sokaklarda başıboş dolaşan sahipsiz köpekler korku saçmaya devam ediyor. Ülke genelinde büyük sorun haline gelen ve vatandaşların canını tehlikeye sokan köpek dehşetine bir yenisi daha eklendi.

ensonhaber.com’da yer alan yeni bir habere göre; Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde sabah işe gitmek üzere evinden çıkan A.A.'ya, yolda yürüdüğü sırada sokak köpekleri saldırmış. Köpeklerden kaçmak isteyen A., yolda düşerek yuvarlanmış. Çevredeki vatandaşların yardımıyla köpeklerin saldırısından kurtulan A.A., acil olarak İnebolu Devlet Hastanesi'ne kaldırılmış.

Öte yandan Edirne’de zehirlendiği öne sürülen bir köpeğin fenalaştığını gören vatandaşlar, köpeğe dakikalarca kalp masajı yapmış. Köpeğin hayata tutunması için yoğun çaba sarf eden vatandaşlar, kimi zaman gözyaşlarına hakim olamamış.

Hemen hemen herkes sokak köpekleri sorununu kabul ediyor ve acilen çözülmesini bekliyor. Aslında sorun sokak köpekleri değil, sahipsiz, başıboş, huysuz, aynı zamanda agresif hayvanlar. Biliyoruz ki köpekler bizim can dostlarımızdır; can düşmanlarımız değil!

Şüphesiz sokaklarda başıboş gezen sahipsiz köpeklerin saldırısına uğrayan vatandaşlarımızın canı acıyor. Vakaları duyduğumuzda üzülmemek elde değil. Önlem alınması kaçınılmaz ve ivedi bir zorunluluktur.

Kronikleşmiş bu sorunun üstesinden can yakmadan, eziyet etmeden gelinmeli ve en kısa zamanda çözüme kavuşturulmalıdır. Bunun da çaresi sokaklarda kaderine terkedilmeleri olmamalıdır.

Çözüm belli demiştik önceki yazılarımızda: Sahiplenmek ve sahiplendirmek. Sonra da kısırlaştırmaktır.

Merhamet ve şefkat bize insan olduğumuzu hissettiren iki yüce duygudur. Sorununun çözümüne yönelik atılacak her adımda sözünü ettiğimiz bu iki duygudan uzaklaşmamalıyız.

*****

Birkaç gün önce Sözcü gazetesinin web sitesinde yer alan bir habere ait “Sokak köpekleri terapi köpeği olarak kadroya alınacak” başlık dikkatimi çekti. Haberde, Türkiye'de kanser hastaları için ilk kez başlatılan "Terapi/Ziyaretçi Köpek Projesi" kapsamında, köpek Molly'yi de yanlarına alan uzmanların, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören çocukların ziyaret edilmesi ve yeni yıl hediyeleri verilmesi anlatılıyordu.

Daha öncede bu köşede yazmıştım. Atların terapide kullanıldığını biliyordum da, köpeklerin terapide kullanıldığından pek haberdar değildim.

Uzmanların aktardığı bilgilere göre; dünyada, terapi köpekleriyle ilgili sonuçları çok iyi olan bilimsel çalışmalar varmış. Ülkemizde bu zamana kadar denenmemiş kanser hastaları için ilk olma özelliğini taşıyan “Terapi/Ziyaretçi Köpek Projesi” ağustos ayı itibarıyla başlamış. Çalışmada, olumlu sonuçlar elde edilmiş. Kanser hastaları köpeklerle bir arada olmaktan mutluluk duymuş. Yurt dışında olduğu gibi ülkemizdeki hastanelerde de kadrolu terapi köpekleri bulundurulması için girişimde bulunulmuş. Çalışmadaki çıktılar Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’yla paylaşılmış. Sağlık Bakanlığının bu öneriye bakışı ne olacak? Bekliyoruz.

Kanada’da yapılan bir araştırmada, özel olarak eğitilmiş terapi köpekleriyle sadece 10 dakika geçirmek, hastalardaki acı, ağrı, kaygı ve depresyonu ciddi oranda hafiflettiğine ulaşılmış.

Araştırmanın başındaki Dr. Colleen Dell, elde ettikleri bulguların, terapi köpeklerinin acil servis hastaları için önemli bir değer taşıdığını gösterdiğini söylemiş. Fiziksel ihtiyaçları bulunan hastalara yardımcı olan rehber köpeklerden farklı olarak, terapi köpekleri insanlara duygusal destek sağlayarak onları rahatlatıyormuş. (1)

Terapi Köpeği nedir?

Terapi köpekleri, duygusal destek vererek sağlığınızı iyileştiren evcil hayvanlardır. Sahipleriyle birlikte okul, hastane ve huzurevi gibi ortamlara gönüllü olarak gitmektedirler.

Terapi köpekleri ve sahipleri, okumayı öğrenen bir çocukla çalışmaktan yardımlı yaşamda bir yaşlıyı ziyaret etmeye kadar, diğer insanların hayatlarını iyileştirmek için bir ekip olarak birlikte çalışırlar. (2)

Terapi köpeklerini hizmet köpekleriyle karıştırmamak gerekiyor. Hizmet köpekleri, görme veya işitme bozukluğu gibi engelli kişilere özel yardım sağlamak için özel olarak eğitilmiştir. Terapi köpekleri ise genellikle hastaneler, huzur evleri, bakım evleri, okullar, kütüphaneler, hastaneler veya afet bölgeleri gibi ortamlarda insanlara sevgi, rahatlık ve destek sağlamak için eğitilmiş köpeklerdir.

Kısaca terapi köpekleri; sağlık sorunu yaşayan insanlara duygusal destek vererek iyileşmesine yardımcı olan evcil hayvanlardır.

Kaynak:

(1) sozcu.com.tr/2022/teknoloji/terapi-kopekleri-agri-ve-depresyonu-p-oraninda-azaltabiliyor-7004422/

(2) akc.org/sports/title-recognition-program/therapy-dog-program/what-is-a-therapy-dog/

Facebook'ta Paylaş
3. Yorum: boyabatlı 05 01 2023 18:29
abi valla taktınız sokak köpeklerine ya başka yazdığınız bir konu yok.

2. Yorum: fatih 27 12 2022 08:26
sırf bu sokak köpeklerine çare bulmadıkları için 2024 belediye seçimlerinde akp'ye oy vermeyeceğim

1. Yorum: zigana 26 12 2022 16:48
hayvanların genel de tarpisini duymuştum. sizlerin yazısı ile bu konuda bir araştırma içerisine girdim. bir karabaşımız var köyde. onu şimdi gözlemliyorum. gerçekten de tarpi yapıyor. onunla geçirdiğim tüm zamanlarda sitresten uzak olduğumu şimdi daha iyi anlıyorum. kaleminin mürekkebi kurumasın cümleisini söyleyemem çünkü tüm yazılar bilgisayar üzerinden gerçekleştirdiğimiz şu dijital dünyada zekanız keskin, elleriniz kuvvetden düşmesin.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Her Şey Anlaşıldığında...


Kulisler hareketli


Boyabat İYİ Parti İlçe Teşkilatı, Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Mesajı


AKP iktidarı, hangi ekonomik program hedefini tutturdu ki?


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


e-Seçim Sistemi


Doğa Kendinin Olanı Geri Alır


Türkiye'de, sosyal adalet gereği zamlar yapılıyor!


Zam Yağmuru!


Hicri Yılbaşı 1 Muharrem 1444


Vergi Bağlandı


Boyabat Gazetesi 18. Yaşında


Şafak Akça yazdı: Eğitimde rasyonel zemine nasıl dönülür?


2023 Boyabat Cumhurbaşk. 2. Tur Seçimi Sonucu (28 Mayıs 2023)


Sallım Çorba


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


Boyabat'ın 2022 yılı nüfusu belli oldu


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Davulcunun Kefen Parası


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Eylül ayı ziyaretci sayısı:

246007


Tasarım:DtGaNi