Yayın Tarihi:21 01 2023 12:19(642)


2023 seçimleri 14 Mayıs’ta yapılmayacak, ertelenecek!

Muhalefet, iktidara giden saflarını sıklaştırdıkça, bütün kozları, güçleri elinde tutan iktidar seçimi kazanmak için alternatifler arayacak. Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını, muhalefet eşit şartlarda seçime giremeyeceğini bildiği gibi, sağ duyulu, Türkiye’nin geleceğini düşünen akli selim vatandaşlarda biliyor.

Devletin, yargısı, maddi gücü, polisi, jandarması, valisi,kaymakamı, devlet memurları, uçakları, helikopterleri, sayısız araçları iktidarın elindeyse, buna demokratik eşit şartlarda yapılan bir seçim denilir mi?

İktidarın bu devasa gücüne rağmen, muhalefetin kazanması mucize olmaz mı?

Muhalefet, seçimi kazanması halinde Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçecek bir seçime imza atmış olacaktır.

Millet İttifakı bileşenleri yaklaşık bir yıldır, devleti yeniden yapılandırma “Güçlü Demokrasi” çalışmalarını bugüne kadar, vatandaşların her kesimini anlayabileceği şekilde anlatılmıyor olması muhalif seçmende bir anlamda umutsuzluk yaratıyor.

Yapılması düşünülen 14 Mayıs’ta yapılacak seçime 112 gün kaldı, iktidarın elindeki devasa yazılı, görsel medya rağmen Millet İttifakı, Anadolu’nun en ücra köşesindeki seçmene projelerini, hedeflerini nasıl anlatacaklar?

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının erken açıklamaması, belki ittifakın doğru bir kararıdır.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının belli olmamasına rağmen, iktidar tarafından karalama, iftira, aşağılama kampanyası başladı.

Millet İttifakı, adayını açıklaması halinde neler olur Allah bilir.

Millet İttifakı’na yakın çevrelerden sızan kulis haberlerine göre, İttifakın adayı Kemal KILIÇDAROĞLU olduğunu iddia ediyorlar.

Kılıçdaroğlu’nun toplumun her kesiminden, özellikle Kürt’lerden oy alabileceğini, nitekim Selahattin Demirtaş ve HDP Danışma Kurulu üyesi Ahmet Türk’te işaret ediyor.

Kürt seçmenlerinin Millet İttifakı’na oy vermesi iktidarı rahatsız ediyor. İktidar, 2019 yerel seçimlerinde, teröristbaşı Öcalan’dan mektup, kırmızı bültenle aranan kardeşini devlet televizyonuna çıkarması da Kürt seçmenin oy tercihini değiştirmedi.

AKP iktidarı, terörist başından oy desteği isterken, hain olmuyor, muhalefet istediği zaman hain mi oluyor diye sormazlar mı insana?

HDP legal yasalarla kurulmuş bir siyasi parti, TBMM’de grubu, grup başkanvekili var, hazineden yardım alıyor. 6 milyondan fazla oy alan siyasi parti.

Yıllar önce, Gazeteci olarak Diyarbakır’a gitmiştim. Diyarbakır’ın ünlü camisi Ulu Cami avlusunda oturan bir grup yaşlı insanlarla sohbet ediyor, kendilerine terörle ilgili sorular sormuştum. Aralarından yaşı 70’lerin üzerinde bir vatandaş bana; “ Sen Çanakkale Şehitlikleri’ne gittin mi? Şehitlerin mezar taşlarında Kürt, Türk, Laz, Cerkez yazıyor mu? Yazmaz. Bu ülkeyi düşman işgalinden hep birlikte kurtardıysa dedelerimiz. Nedir bu ayırımcılık” demişti. Hiç unutmam.

Bu ülke, sayısız etnik kökenleri ile bir bütündür. Var olursak da, yok olursak da birlikte oluruz. Bu gemi batarsa birlikte batar, kaos ortamı yaşarsak birlikte yaşarız.

Şayet, Astrolog’un iddiası Türkiye’de gerçekleşirse, zamları, hayat pahalılığının nasıl olduğunu mumla değil, projektörlerle ararız.

Türkiye sanki işgal ve topla, tüfekle savaş halinde, Ukrayna, Rusya’da savaş sürüyor, kan gövdeyi götürüyor. Türkiye kadar hayat pahalılığı yoksa düşünmek gerekmez mi?

15 Temmuz FETÖ’nün hain darbe girişiminde Türkiye’den kaçırıldığı iddia edilen 200 milyar doların akibeti aradan 6 yıl geçti belli değil !

Türkiye’nin olası bir kaos döneminde, Türkiye’den kimlerin, kaç milyar dolar kaçıracağı ise belirsiz.

……

Gelelim yazımın başlığındaki 14 Mayıs’ta genel seçim olmayacak, ertelenecek iddiasına;

Ünlü astrolog, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimden önce olacakları şöyle anlatıyor;

Seçimlerin erkene alınıp alınmayacağı sorusu gündemdeki yerini korurken çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Astrolog Didem Şarman 14 Mayıs öncesi olacakları sıraladı.

–

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimler için 14 Mayıs tarihini işaret etmesi sonrası gözler Meclis’ten çıkacak karara çevrildi. Meclis’in onay vermesi durumunda seçimler erkene alabilir ya da Cumhurbaşkanı Erdoğan kararname imzalayarak erken seçim ilan edebilir. Seçimin erkene alınma kararının çıkması sonrasında ise gözler YSK’nın açıklayacağı seçim takvimine çevrilecek.

“SEÇİMLER ERTELENEBİLİR” İDDİASI”

Seçimlerin erkene alınıp alınmayacağı konusu gündemde olmaya devam ederken çarpıcı bir iddia geldi. Astrolog Didem Şarman, normal şartlarda seçimi muhalefetin kazanma ihtimali olduğunu belirterek, merakla beklenen seçimin ertelenme ihtimali olabileceğini iddia etti.

Şarman’ın konuyla ilgili sözleri şöyle:

“Seçim 14 Mayıs’ta yapılamayacak, ertelenecek. Türkiye uluslararası bir çatışma ortamına girebilir ya da çok önemli bir siyasi ismin başına bir şey gelmesiyle seçimler kaosa dönüşebilir. Dolayısıyla seçimler iptal edilebilir.”

Yakın bir zamanda buna benzer bir köşe yası da ben yazmıştım.

Facebook'ta Paylaş
4. Yorum: delarus 24 01 2023 16:42
ha ha görürsem söylerim. siz öyle kendinizi avuta durun....

3. Yorum: okur 22 01 2023 17:19
bir medyumun söylediklerine göre iddialarda bulunmak garip deyilmi ayrıca bilimsellikten uzak iddialar yerine muhalefetin programını anlatsanız madem onlar anlatamıyor. aday açıklanırsa başka yazarlar sizin gibi köşe yazılarında o adaydan bahisle yazı yazar diye bahsetmeniz ilginç sizde hatırlarsınız eskiden kürtçe kaset çıkartmak bile yasaktı

2. Yorum: sağduyulu 22 01 2023 01:11
sağduyulu bir kişiyim-her ne şartta olursa
olsun oyum recep tayyib erdoğana

1. Yorum: aslan 21 01 2023 17:40
ilginç bir iddia?!


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Dış basın, Türkiye iflasa etti, çığlıkları atarken Türkiye seçime


Şehirler de ölür!


Sinop CHP'de Adaylık Yarışı!


Boyabat İYİ Parti 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi Mesajı


Acı Geçim Seçim Birbirine...


Dil Neyi Çok Anarsa Baş da Orada Sabit Olur….


2023 - 1444 Ramazan İmsakiyesi


Üniversiteme Dokunma!


Boyabat'ın 2022 yılı nüfusu belli oldu


Deprem uyarıları


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 7. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Hisar Tuğla Eleman Aranıyor İlanı


Bazı Haramlar -2


86 yıllık bir fotoğraf


Papaz Eriği


Memleket İsterim


Davulcunun Kefen Parası


Mutlu Eğitim


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde


Anlayamadıklarım


Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz.
Mart ayı ziyaretci sayısı:

579838


Tasarım:DtGaNi