E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Boyabat'lı (Saraydüzü) Şehitler

Sehitler.JPG

26 Kasım 2008 tarihinde Boyabat'lı Şehitler başlığı altında Milli Savunma Bakanlığı'ndan aldığımız bilgiler doğrultusunda bir çalışma yaptım ve sitemizde siz çok değerli hemşehrilerimize ve diğer ilgililerin bilgisine sundum.

Bu çalışmadaki esas amacım 7 Kasım 2008 tarihinde Boyabat Cezaevi karşısında açılışı yapılan ve amacı çok güzel ama sonucu o kadar güzel olmayan Boyabat Şehitlik Anıtı'ndaki eksiklikleri gidermekti. Bu eksiklikler nedir diye soranlara ise şu cevabı vereceğim. Şehitlik anıtına gidip görenler daha iyi anlayacaktır, öncelikle ben çalışmamda şehitlerimizin hangi savaş ve hangi cephede şehit düştüklerinin önemine inanarak bunları ayrı ayrı belirtmek ihtiyacı hissettim, bu konu bence çok önemli, burayı ziyaret edenler, kesinlikle şehitlerimizin hangi savaşta, hangi cephede şehit olduğunu öğrenmek isteyecekler ancak anıttan bunu öğrenemeyeceklerdir. Ayrıca şehitlikte şehitlerimizin isimleri alfabetik olarak sıralanmak istenmiş bunda bile başarılı olunamamış, Türkçe karakterlerle başlayan isimler en sona yazılmış ve bir düzensizlik oluşmuştur.Şehitlik Anıtı'nda bulduğum şehit bilgileri ile ilgili hataları burada tek tek saymayacağım.

Şehitlik Anıtı'nın yapılacağını duyunca, yardımcı olmak amacıyla hazırlamış olduğumuz bu çalışmanınbir örneğini o zaman belediye meclis üyesi olan Zeki MOR aracılığı ile belediye başkanı Mehmet ERMİŞ'e meclis toplantısında ulaştırdım ancak bu dikkate alınmadı ve Şehitlik Anıtı bugünkü haliyle yani hatalarla dolu olarak hazırlandı.

Yapılan en önemli hatalardan biriyse bugün yayına vermiş olduğumuz Boyabat'lı (Saraydüzü) Şehitler'in bu anıtta yer almamasıdır.

Bugün Saraydüzü'ne bağlı Cuma Köyü'nden olan ve 7 Haziran 1915 gecesi Arıburnu Merkez Cephesinde şehit düşen Boyabatlı Ömeroğlu Mustafa Destanı'nı Şehitlik Anıtı'na yazacaksın ama kendisinin adını bu anıta yazmayacaksın. Destanda adı Boyabat'lı olacak ama sen onu Saraydüzü'lü kabul edeceksin bu çok yanlış bir uygulamadır.

Bana sorabilirsiniz o zaman sen neden ilk çalışmanda Boyabat'lı (Saraydüzü) Şehitleri ayırdın? Bunun cevabı çok basit ben ayırmadım, kaynağımız olan Milli Savunma Bakanlığı Arşiv Müdürlüğü ayırmıştı ve bizde kaynağımıza uymak zorundaydık.Çünkü benim yaptığım çalışma internet sitesi içindi ve bu çalışmayı istediğimiz an istediğimiz şekile sokabilirdik.

Ama Şehitlik Anıtı yapıldıktan sonra çok zor değişirdi ve bu anıt tüm Boyabat'ındı ve bu bir çalışma değildi, bir anıttı ve bu anıtta yöremizin bütün şehitlerinin adı yer alabilirdi, buna kimse engel değildi.

Kim ne derse desin Saraydüzü'nün ilçe olduğu 20 Mayıs 1990 tarihine kadar şehit olanlar, şehit olduklarında Boyabat'lı idiler. Bu şehitlerimiz askerde Boyabat'lıyız demişlerdir. Bu şehitlerimizi ayırmak çok büyük bir hatadır.

Aynı konu Durağan'ın ilçe olduğu 30 Mayıs 1954 tarihine kadar şehit olanlar içinde geçerlidir.Bu tarihe kadar şehit olanlar da Durağan'ın değil Boyabat'ın şehididir. Bu şehitlerimizinde isimleride bu anıtta yer alması gerekmektedir.

Kısaca belirtmek gerekirse kayıtların tutulmaya başlandığı tarihten sonra meydana gelen Osmanlı-Rus Savaşı(93 Harbi), İç İsyanlar (Osmanlı Zamanı), Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı'nda şehit olanlar Saraydüzü'lü yada Durağan'lı değillerdir. Bu şehitlerimiz Boyabat'lıdır. Bu şehitlerimizin isimleri bu anıta bir şekilde eklenmelidir. Bu şehirlerin kemikleri sızlatılmamalıdır.

Bugün Boyabat'lı (Saraydüzü) Şehitleri yayına veriyorum. Bu listede Saraydüzü ilçe olduktan sonra pkk hainleri tarafından şehit edilen kardeşlerimizi ayırmayarak bu şehitlerimizin isimlerinide ekledim.

En kısa sürede Boyabat'lı (Durağan) Şehitlerimiz'in ve tüm Sinop'lu Şehitlerimizin isimlerini yayınlayacağım.

Türkler, Anadolu'ya yerleşmek için bin yıl önce göç etmişlerdir. Bin yıldır tarihi süreç içinde bu topraklarda bir çok sıkıntı ve badire atlatmışızdır ve her devirde bu topraklar şehit kanları ile muhafaza edilmeye çalışılmıştır. Bugün de vatanımız şehit kanlarıyla sulanmaktadır.

Boyabat'lı Şehitlerimiz çalışmasının sonunda söylediklerimi tekrarlıyorum. Öncelikle bu listeye yeni isimlerin eklenmemesini tüm kalbimle diler, bu listede adı olanlar ile beraber ismini bilmediğimiz bütün şehitlerimizin aziz ruhlarını rahmetle anarım.

Hazırlayan: Hakkı KÜÇÜKBAŞ


Boyabatlı(Saraydüzü) Şehitlerimizin tam listesi için tıklayınız
Boyabatlı Şehitlerimiz yazısı için tıklayınız
Boyabatlı Şehitlerimizin tam listesi için tıklayınız

Tarih:15 03 2010 21:18(15454) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *