E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Grip ve Ihlamur

İlkbahar, yaz derken çıkageldi sonbahar.

Soğuklarla insanoğlunun biyolojik olarak çok aciz ve dayanıksız bir yönü daha ortaya çıktı. Minik minik varlıklara(mikrop, virüs, bakteri vb.) yenik düşmeye başladık.

ilkgrip14.jpg

IHLAMUR

Sonbahar soğuk derken aklıma rahmetli dedemin sözleri geldi :

"-Olmadan hasta,ıhlamur kaynamalı ocakta" derdi.

Babaannemde :

"- Kızım getir şu malzemeleri hacı üşümüş herhalde" derdi.

Uzunca bir süredir ayrı kalan birbirine hasret demlik ve soba kavuşmuşlardır. Tabiki Hıdrellez'e kadar.

ilkgrip13.jpg

Bu ilk yazımızda sizinle güzel bir ıhlamur yapalım en şifalısından :

MALZEMELER;

Belli bir miktar bol çiçekli ıhlamur

Zencefil

Havlican

Kök tarçın

Karanfil

Su

ilkgrip1.jpgilkgrip2.jpgilkgrip3.jpgilkgrip4.jpgilkgrip5.jpgilkgrip6.jpg

İlk adım tüm malzemeler soğuk sudan şöyle bir geçirilir.

Demliğin içine zencefil, havlıcan, tarçın ve karanfil konulduktan sonra demlik yarısından biraz fazlasına kadar su ile doldurulur ve 5 dakika kaynatılır.

ilkgrip7.jpgilkgrip9.jpgilkgrip8.jpg

Demliğin altı kapatılınca içerisine alıncaya kadar ıhlamur eklenir en az 5 dakika demlenir.

Su bittiğinde ikinci defa su çekilebilir tüm malzemelerle birlikte tekrar demlenir. İkinci defa içindeki su bittiğinde ıhlamur malzemeleriyle atılır.

Ihlamuru içerken tercihen limon da damlatılabilir.

Not: Ihlamur yapılırken kısık ateşte ve taşırmamaya dikkat edin.

ilkgrip11.jpg

MACUN

Eğer ki tüm vücutta ağrı, kırgınlık, kuru öksürük, hafif gönül bulantısı gibi belirtiler varsa şifayı kaptınız demektir.

Ihlamur çayından daha etkili olan bir de macun tarifi verelim"

ilkgrip21.jpg

MALZEMELER;

20gr. Toz zencefil

20gr. Toz zerdeçal

20gr. Toz tarçın

250gr. Bal

ilkgrip22.jpgilkgrip23.jpgilkgrip24.jpgilkgrip25.jpg

HAZIRLANIŞI

- Cam bir kâseye.

- Sırasıyla zencefil, zerdeçal ve tarçın eklenir.

- Bal cam bir kâseye konur.

- Tahta bir kaşıkla karıştırılır.

Bu hazırladığımız macundan sabah- öğle- akşam bir tatlı kaşığı dilin üzerine konularak eritilir. Açlık veya tokluk değişmez lakin kullanıldıktan sonra 30-45dk. hiçbir şey yenmez ve içilmez.Boğazda iltihap ve yutkunurken acıma varsa hazırladığımız macunun içine bir çay kaşığı ARI ZAMKI eklenir.

ilkgrip210.jpgilkgrip211.jpgilkgrip212.jpgilkgrip217.jpgilkgrip213.jpg

Not: Hamileler için çay günde 3 bardak; macunun ise 2 tatlı kaşığını geçmemesi gerekir. Kesinlikle doktora sorulduktan sonra kullanılmalıdır.

Hayattaki En Önemli Şey Hayatımız İçin Sağlıktır

ilkgrip2.jpg

IHLAMUR

Sinirleri kuvvetlendirir, sinir bozukluğunu giderir. Uyku verir. Kan dolaşımının normal olmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Kalp kifayetsizliğinde faydalıdır. Damar kireçlenmesini önler. Böbrekleri ve mesaneyi temizler. İdrar söktürür. Kum döker, taş oluşmasını önler. Ter söktürür. Grip ve soğuk algınlığının şikayetlerini giderir. Göğsü ve bronşları yumuşatır. Mide ifrazatını artırır. Balla karıştırılıp içilirse, mide ülserine faydalıdır. Kabızlığı ve bağırsak spazmını giderir. Boyun ve yüze güzellik verir. Burkulma ve ezilmelerde ağrıyı keser. Saç dökülmesini önler.

ilkgrip5.jpg

TARÇIN

Tarçın herkesin bildiği gibi ferahlık verir ve iştah açar. El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. Midedeki rahatsızlıklara ve karın ağrılarına iyi gelir. Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Cinsel isteği arttırır. Kuvvetli bir gaz söktürücüdür. Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. Vücut direncini arttırır. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.

ilkgrip3.jpg

ZENCEFİL

İştah açar. Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Kusmayı önler. İshali keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Soğuk algınlığında çabuk iyileşmeyi sağlar. Bedeni ve zihni gücü artırır.

ilkgrip16.jpg

ZERDEÇAL

Sinirleri uyarır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Nekahat devresini kısaltır. Verem gibi hastalıklarda faydalıdır.

ilkgrip4.jpg

HAVLİCAN

İştah açar. Tükürük ifrazatını artırır. Göğsü yumuşatır. Vücudun güçlenmesini sağlar. Mide, bağırsak gazlarını önler. Mideyi kuvvetlendirir. Hava yutmayı önler. Grip ve soğuk algınlıklarında vücudun ısınmasını sağlar. Baş ağrısı ve baş dönmelerini dindirir. İdrar söktürür. Romatizma ve nikrisin şikayetlerini hafifletir.

ilkgrip6.jpg

KARANFİL

Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır. Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar. İshali keser. Bedeni ve zihni yorgunlukları giderir. Cinsel arzuları kamçılar. Doğumu kolaylaştırır. Karanfil esansı diş macunlarında kullanılır.

ilkgrip15.jpg

ARI ZAMKI

Cilt yaralarini iyilestirir, uçuk yaralarında agrıyı hafifletir ve iyileşmeyi destekler. Merhemi ve agız gargarası diş eti enfeksiyonları ve boğaz agrıları ile savasır. Herpes virüsüne karşı etkindir. Lezyonlara sürüldügünde ağrıyı azaltır. Barsaklardaki hücrelerde kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Anti - iltihapsal özelligi vardır. Ağrı, ateş ve iltihaplanmaya neden olabilen prostaglandinleri üreten enzimleri bloke eder. Anti - viral özelliklidir. Virüslerin koruyucu protein tabakasından çıkarak vücudun diger hücrelerine yayılmasını saglıyan bir enzimi inhibe ederek engelledigi düşünülmektedir. Bağişıklık sistemini destekler.

Tarih:06 10 2013 14:55(30032) Facebook'ta Paylaş

3. Yorum: ayşe hanıma cevaben 12 10 2014 12:22
ayşe hanım, ıhlamuru demledikten sonra içibildiğiniz kadar için kalanı ise dökün, asla ısıtıp içmeyin, nedeni ise artık hiç bir şifa verici özelliğinin kalmaması ve tadının bozulmasıdır, ıhlamurun rengi kızarırsa bayatlamış demektir, taze ve şifalı ıhlamurun rengi sarı ile turuncu arası olur (örneğin fotoğraftaki fincanın içindeki ıhlamur gibi)

2. Yorum: ayse 12 10 2014 11:06
ıhlamurun içine zencefilkoydum demledim ertesi günü tekrar ısıtıp içmekistedim boğazım biraz yandı ve hamileyim bu beni tedirgin etti normalmi yakması ,yada tekrar tekrar kaç gün içilebilir

1. Yorum: metin 23 11 2013 23:42
bunlara ne gerek var,,100 gr rakı akşamdam akşama ilaç olur herşeye ilkerim..9


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntem Mart Ayı Kolon Kanseri Farkındalık Ayı 12 Mart Dünya Böbrek Günü 12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Hafta Rahim Ağzı Kanseri ve Farkındalık Verem (Tüberküloz) Hastalığı Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ve Alınmas 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve 1-7 Haziran İyot Yetersizliği Hastalıkla 1 Haziran Ulusal Fenilketonüri Günü 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) 1-7 Nisan Kanser Haftası 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Yeşilay Haftası (1 – 7 Mart) Verem (Tüberküloz) Haftası 17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındal Organ Bağışı Hakkında Merak Ettikleriniz 1-7 Kasım Disleksi (Okuma ve Öğrenme Boz 15 Ekim Dünya El Yıkama Günü 1-7 Ekim Emzirme Haftası A’dan Z’ye Şarbon… Kene Isırığı Nasıl Anlaşılır? Dünya Aşı Haftası Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir? Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlı 9 Şubat, Dünya Sigarayı Bırakma Günü DİYABET / Diabetes Mellitus (Şeker Hasta 29 Eylül Dünya Kalp Günü Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğ Hipertansiyon Nedir? Engelliler Haftası Yaşlılara Saygı Haftası Cüzzam (Lepra) Hastalığı 29 Eylül Dünya Kalp Günü 15 Eylül Dünya Prostat Günü 3-7 Mayıs Dünya Astım Günü 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Dünya Tuza Dikkat Haftası Fevkaladenin Fevkinin de Fevkinde Her Derdin Devası: KAYISI Mide bulandıran itiraflar Grip ve Ihlamur İlker Akça Merhaba Tümü

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *