E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Sinoplu Diyojen İstanbul’a geliyor!

Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi bu yıl Sinop’a kapılarını ilk kezaçacak.

Daha önceki yıllarda Kastamonu’yu, Giresun’u, Rize’yi, Malatya’yı ve diğer pek çok ili hemen hemen altı kez ağırlayan Feshane, 11-14 Aralık 2014 tarihleri arasında Sinop‘a ev sahipliği yaparak İstanbul’da misafir edecek.

Sinop Valiliğinin himayesinde, Sinop ve ilçelerinin İstanbul’da da tanıtılması için çalışmalara başlandı.

Yerel basından takip edebildiğimiz kadarıyla, geçtiğimiz günlerde Sinop Valimiz Sayın Yavuz Selim Köşger, Sinoplu derneklerin başkanlarıyla İstanbul, Yeniköy’de bir restaurantta bir araya gelmiş. Kendilerinin başkanlık ettiği toplantıda dernek başkanlarının tanıtım günleriyle alakalı düşüncelerini almış.

Kanaatimiz şudur ki: Sayın Valimiz ileri görüşlü, bulunduğu şehre hizmet etmeyi seven, babacan bir mülki idare amiri.

İstanbul’daki Sinoplu sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle bir araya gelmesi, onların düşüncelerini alması son derece fikirlere saygılı ve demokrat olduğunun bir işareti olarak görülmelidir.

Sinop Valimiz Sayın Köşger’e dernek başkanlarının, ilimizin tarihinin, kültürünün, el sanatlarının, ürün ve markalarının, doğal güzelliklerinin ve zenginliklerinin yerli ve yabancı turistlere tanıtılması için Feshane etkinliklerinin bir fırsat olduğunu ve İstanbul’da Sinop Günleri’nin yapılmasından yana olduklarını arz ettikleri söylendi. Bunun üzerine derneklerin talebi ve Vali Bey’in uygun görüşleriyle İstanbul’daki çalışmaları koordine etmek üzere bir yürütücü komisyonun kurulduğu bilgisi aktarıldı.

Komisyonda sekiz dernek başkanı yer alıyormuş. İçlerinden biri başkan, ikisi başkan yardımcısı biri de sekretarya olarak görevlendirilmiş.

Komisyon ilk toplantısını Bayrampaşa Şehir Parkı’nda bir mekanda gerçekleştirmiş. Görüşme sonrasında alınan kararlardan birisi de, komisyonun çalışmalarını bundan sonra Feshane Sinop Tanıtım Günleri Platformu adı altında icra etmesiyle alakalıymış.

Bana göre de isabetli bir karar. Çünkü geçtiğimiz günlerde Sivas ilinin tanıtımı yapıldı Feshane’de. Organizasyona destek olan tüm dernekler platform çatısı altında bir araya gelerek Sivas Tanıtım Günlerine destek verdiler.

Sinop Valiliğin himayesinde İstanbul’da ilk kez gerçekleştirilecek “Feshane Sinop Tanıtım Günleri” organizasyonu çok önemli. Bu tanıtım organizasyonu hiç kimsenin tahmin edemeyeceği kadar başarılı olmak zorunda.

Bu nedenle Sinop Valiliğinin tüm birimleri başta olmak üzere, il ve ilçe belediyelerin yanı sıra Sinop Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odaları, KUZKA, kamu kurum ve kuruluşları ile tüm sivil toplum örgütleri katılım sağlamalı, stant kiralamalı, bölgeye ait ürün ve markaların tanıtımı, pazarlanması yapmalıdır. Derneklerin tüm üyeleri eş ve çocuklarıyla hatta yanlarından başka il nüfusuna kayıtlı komşularını da alarak tanıtım günlerine katılım sağlamalıdır. Özetle tüm Sinoplular tam destek vermek zorunda hissetmeli kendilerini. Yani ne kadar Sinoplu varsa herkes kendini organizasyondan sorumlu bilmeli ve tanıtım elçisi olarak görmelidir.

Başarıda icra ve yürütücü birimlerle birlikte onların da payı mutlaka olacaktır. Tanıtım ve duyuru için oluşturulmuş ne kadar alan varsa Sinop orada olmalı. Bilboardlarda, metroda, metrobüslerde, otobüs duraklarında, belediye otobüslerinin panolarında, LCD ekranlarda, sokaklarda, caddelerde, arabalarda... Kısaca her yerde...

Haddime düşmez ama Sayın Valimize bir önerim olacak: Bu organizasyonda genel beklenti, İstanbul’daki Sinoplulardan çok yüksek sayıda katılımın olmasıdır. Ben ise, Sinop ve ilçelerinden de daha çok katılımın sağlanması için teşvik edici çalışmalarda bulunulmasının gerekliliğine inanıyorum. Kaymakamlıkların ve belediye başkanlıkların da işi sahiplenmeleri sağlanmalıdır. Yereldeki Sinoplu hemşerilerimizin İstanbul’a getirilmelerine yardımcı olunması, ancak adını zikrettiğimiz kurumların destekleriyle mümkündür.

İnsanlarımızın Feshane’ye gelip buranın havasını teneffüs etmelerine rehberlik etmeli ve Sinopluların ne kadar çok insancıl ve sıcakkanlı oldukları gösterilmelidir. Bir adım ilerisi ise Sinop’a gitmeleri konusunda istek ve arzunun oluşmasını başarmaktır.

Öte yandan tanıtım günlerinin ulusal, bölgesel ve yerel medyada yer al(dırıl)ması unutulmamalıdır. Canlı yayınlarda Sinop Günlerinin ana programlarda işlenmesi günümüzde daha çok önem taşımaktadır.

İnanıyorum ki: Diyojen yaşasaydı mutlaka İstanbul’a gelir ve kendisinin daha çok insan tarafından tanınmasını sağlardı. Böylece dünyaya açılırdı.

Tarih:11 09 2014 10:10(11215) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü?


Kadın hayattır


Ülkenin gençlerine bak


ODTÜ’de Kavaklık Direnişi


500.000 TL Paranın Aslı Var mı?


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


En uzun gündüzü yaşayacağız


Satılık Otomobil 57 DT 858


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Temmuz ayı ziyaretci sayısı:455840 DtGaNi

* ANASAYFA *