E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Boyabat Hastenesi Acil Servisi

29 Kasım 2014 Cumartesi günü annemin rahatsızlığı nedeniyle, Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi'nin Acil Servisi'ne müracaat ettik. Annemi bekleme salonuna oturttuktan sonra, danışmadan giriş yaptırdım, bana bir form vererek hemen orada oturan hemşire hanıma yönlendirdiler. Orada görevli hemşire hanım, hemen annemin şikayetlerini dinledi ve önce tansiyonunu ölçtü, daha sonra ise ateşine bakarak forma kaydetti ve Acil Servis'in muayene bölümüne yönlendirdi.

Annemi boş olan bir muayene bölmesine oturttuktan sonra, bir hanım doktor gelerek annemden şikayetlerini dinledi. Annemin kalp ameliyatı geçirdiğini ve diyabet hastası olduğunu öğrenince, durumun hayatiliğini öğrenmek için kalp kontrolu ve kan kontrolu yapmaya karar verdiler, ayrıca rahatsızlığı olan şiddetli baş dönmesi ve mide bulantısı için serumla ilaç tedavisine başladılar. Durumu iyice öğrenmek için ikinci bir kalp kontrolu yaptılar. Dinlenmesi için kontrol odasına yolladılar. Bu arada doktor hanımın, hemşire hanımların ve diğer görevlilerin anneme ve diğer hastalara olan ilgisi ve tavrı dikkatimi çekti.

Gözlemlemeye devam ederken iki hanım, annemle ilgilenen doktor hanıma sertçe önceki akşam acil servise hasta getirdiklerini ancak hastanın iyleşmediğini söylediler. Doktor hanım, iki hanıma hastanın sorununun ne olduğunu, hangi ilaçların verildiğini sorunca, bizim şiddetli ve hiddetli hanımlar reçetenin yazıldığında saat 22:30 olduğu için ilaçları almadıklarını, ertesi gün ise cumartesi olduğu için eczanenin kapalı olduğunu söyleyince, ben kardeşime baktım, kardeşim bana, orası acil olmasa o kadınları oradan ben kovardım ama, doktor hanım ve görevliler yine de yazılan reçeteyi istediler, reçete kadınlardan birinin cebinden çıktı, reçeteyi düzeltip nöbetçi eczaneyi tarif edip yolladılar.

Bu arada sobayı benzinle yakmak istereken, kendini yakan biri geldi. Yanan hasta hemen enjeksiyon odasına alınaarak yanık tedavisine başlandı. Nöbetçi sağlık görevlisi uzun uğraş sonucu, yanan hastayı mumyaya benzemiş şekilde güzelce sardı, nöbetçi doktor bey ağrıları olacağını söyleyip, bir ağrı kesici reçete yazarak hastayı taburcu etti.

Bu arada annemin tekrar kalp kontrolunu yaptılar, kontrol odasında yanında yatan diğer hastanın kan tahlilindeki sonuçlar nedeniyle doktor bey ise hastaya teşhis için bazı sorular sordu. Bu hastanın oğlu almış olduğu sudan bizede verdi. Kendisine buradan tekrar teşekkür ediyorum ve annesine acil şifa diliyorum

Annemin kan tahlilinde bir sorun çıkmayınca, serumun bitmesini ve ilacın etkisini görmeye karar verdiler. Acil serviste kaldığım yaklaşık üç saat içinde, sürekli hasta geliyor, doktorlar, hemşireler, sağlık görevlileri sürekli ilgili ve iyi niyetli tavırlarıyla hastalara yardımcı oluyorlardı. Annemin serumu bittikten sonra, aldığı ilaçlar nedeniyle sıkıntısı giderilmişti, tekrar kontrole gelen doktor hanım, yapılan tedavinin geçici olduğunu, Vertigo isimli hastalıktan şüphelendiğini ve mutlaka bir uzmana görünülmesi gerektiğini, kalp ve diyabet konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlatarak annemi taburcu etti.

29 Kasım 2014 Cumartesi günü saat 13:00 ile 16:00 saatleri arasında bulunduğum acil serviste gördüklerim buydu. Ben o gün orada çalışan görevlilerin ilgili, yardımcı olma ve güzel tavırlarını o günkü şansıma bağladım.

Ertesi gün 30 Kasım 2014 Pazar günü annem yine aynı şekilde rahatsızlandı yine Boyabat 75. Yıl Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne baş vurduk, fazla uzatmadan, danışmadaki görevli, ilk tetkikleri yapan hemşire hanım, Acil Servis'teki görevli doktor hanım ve doktor bey, Acil Servis'teki hemşire hanımlar, sağlık görevlisi kardeşlerim aynı cumartesi günü olduğu gibi, aynı ilgili tavır, aynı güleryüzlü davranış hiç bir fark yok, görevliler değişmiş ancak hizmet değişmemiş, Acil Serviste yapılabilecek her şey mükemmel şekilde yerine getirildi.

Anneme yine kalp ve diyabetiyle ilgili kontroller yapıldı, serumla ilaç verildi, saat 16:00'da başlayan ve 18:00'de biten tedavi sonucu annemin durumu düzelince taburcu olduk. Bu sefer hemşehrimiz olan doktor bey, yine Vertigo isimli hastalıktan şüphelendiğini, mutlaka kulak burun boğaz doktoruna görünmemizi söyledi.

Gelelim esas konuya kim ne derse desin, Acil Servis'te görev yapanların insan olduğu, onların da duyguları olduğu, onların da sorunlarının olduğu göz ardı edilmemelidir. Ayrıca hastaların ve hasta yakınlarının tedavi olabilmeleri, hastalıklarına teşhis konulabilmesi için görevlilere yardım etmeleri grekiyor.

Ben iki gün bir hasta yakını olarak Acil Servis'i gözlemledim, bana, kardeşime ve anneme olan ilgi, tavır ve tedavilerinden ötürü bütün Acil Servis görevlilerine, Acil Servis'in böyle çalışmasını sağlayan Boyabat 75. Yıl Hastanesi yetkililerine, çok teşekkür ediyor ve Allah kolaylık versin diyorum.

Hakkı KÜÇÜKBAŞ

Tarih:30 11 2014 19:50(10381) Facebook'ta Paylaş

18. Yorum: boyabatlı ek-3 09 01 2015 23:42
doktorlara gelince; ilgisiz ve seviyesiz olanlar da var; onların acil servislerden sadece değil, sağlık sektöründen atılmaları lazım.
ölçü şu olmalı; vicdanımızın da sesini dinleyerek, kanunlara da mutlak uyarak ne olursak olalım, ister hekim, ister bakan ve isterse vatandaş, yasa dışı hiçbir icraatta bulunmayalım. adalet varsa ve o ülkede yaşam hoş olur.
sağlıklı ve adaletli günler dilerim.

17. Yorum: boyabatlı-ek 2 09 01 2015 23:41
ülkemizde acildeki doktor der hastaya; sen nörolojiye görüleceksin, senin yarın ya da en kısa zamanda göz doktoruna gitmen gerekir der ya, hasta yine de oralara gitmez, acilden kendince işini görmeye çalışır. kendisini sürükler aslında uçuruma...
ayrıca her alanda olduğu gibi acil servislere de merkezi siyasi iradenin baskıları olayın bir başka boyutu. doktorlar hastalara aldığı eğitim doğrultusunda yaklaşamaz. bakanın yakını gelir acile, şunun tası onun fesi gelir acil servise aslında acillik durumu yoktur; sırada bekleyen aciller ihmal edilir.

16. Yorum: boyabatlı-ek 1 09 01 2015 23:40
önemli bir noktaya temas edeceğim: acil servisler tamamen-temelli tedavi yerleri değildir. yaşamı tehdit eden hastalıkları olan yani trafik kazası geçiren, kalp krizi geçiren, yüksekten düşen, yangından canlı kurtarılan, suda boğulmaktan kurtarılan, solunum sıkıntısı olan gibi hastaların gitmesi gereken yerlerdir. bunlar çoğaltılabilir....
acil servisler; başı ağrıyan, dizinde kireçlemesi olan, cildinde eskiye ait kabuklu yarası olan, fazla yemekten gazı olanın aslında gitmemesi gereken yerlerdir.
kanada'dan örnek vereyim; acil servislerinde sırada bekleyen hastalardan biri kalp krizi geçiren, diğeri ana atardamarı yırtılma riski olan, bu yönde şikayetleri olan hasta ve bir sonraki hasta da araç kazası sonucu bacağı olay yerinde kopmuş olan hasta... gibi. orada nezleden dolayı gelen, eşinin cildi için krem yazdıran, düz zeminde düşmesi sonrasında davete giden ve çekirdek çıtlattıktan sonra-kahkahalardan sonra acile gelen hastaları bulamazsınız.

15. Yorum: 112 den biri ( il dışı ) 07 12 2014 02:22
kim ne derse desin boyabat kalabalık bir yer ve hastane ilçemiz için yeterli değil yeni bir hastane yapılması şart.en ufak bir şeyde sinop samsun kastamonu ya gitmekten milletin cebinde para kalmadı kısacası boyabat olarak geriliyoruz,gelişemiyoruz
saygılar..

14. Yorum: sinirli 04 12 2014 18:30
sinirli adamcağıza rumuzlu güzel kardeşim, ben göz doktoruna bir şey demiyorum ki allah ondan razı olsun tek başına çalışıyor, sinopta 5 tane var, boyabatta iki tane olsun dedim, zaten daha önce boyabatta iki tane göz doktoru vardı sinopta 3 adete düşünce hop boyabatın göz doktoru sinopa, bende diyorumki boyabatta iki tane olsa iyi olmazmı?

13. Yorum: doğru 04 12 2014 15:29
boayabat devlet hastanesi tüm sağlık çalışanları mükemmel hastayla ilgileniyorlar benimde mayıs ayında yolum düştü devlet hastanesi gibi değil özel hastane gibi hastalarla ilgileniyorlar herkese teşekkürler iyiyi herzaman takdir etmek gerekir...

12. Yorum: gönül adamı 04 12 2014 15:19
güçlü türkiye güçlü boyabat güçlü baş hekim hizmet bu başarılar

11. Yorum: murat tülen 04 12 2014 14:22
kurban bayramından sonra rahatsızlanan eşimi götürdüğüm,boyabat hastanesi acil servisinde,hastamıza gösterilen ilgiden dolayı çok memnun oldum.başarılarının devamını diler,sonsuz sevgi ve saygılarımı iletirim.....

10. Yorum: sinirli adamcağıza 04 12 2014 13:43
hakikaten türkiyenin uzm. dr sayısı her yerinde arttı.sinirlisin ama bu dağılımı en iyi şekilde kullanabilmekte marifettir.yapılan hizmet boyabatımıza yapılıyor.kıskanmayı bırakıp desteklemen gerekli göz dr. çok çalışkan iyi niyetli kapısından kimseyi geri çevirmiyor.gelin görün tanıyın isterim tam bir beyfendi.vekilimzden allah razı olsun.sende hizmet edebiliyorsan sendende allah razı olsun sinirli vatandaş.

9. Yorum: sinirli 04 12 2014 12:11
neymiş boyabat devlet hastanesinde tarihte görülmemiş uzman kadrosu varmış bunuda vekil yapmış, yahu türkiyenin her yerinde uzman sayısı arttı sinop hastanesinde sadece göz doktoru 5 tane boyabatta 1 tane vekile söyleyin boyabata yapabiliyorsa bir tane daha göz doktoru getirtsin

8. Yorum: sağlıkçı 04 12 2014 10:45
öncelikle başhekimimize teşekür etmek lazım iyi bir idareci olduğu için birde gizli kahramanımız sayın vekilimiz mehmet ersoy beye hastanemize tarihte görülmemiş kadar uzman dr. sayısını artırdığı için teşekür ederiz.

7. Yorum: yeşilköylü 04 12 2014 03:35
fazla övüyorsunuz.bende hiç memnun değilim.bu sene üç defa gittim.bir bardak çay bile ikram etmediler.üstelik bide çatıma iğne batırdılar.neyse şaka yaptım onları seviyorum ve kolaylık diliyorum.

6. Yorum: muhsin akgür 04 12 2014 00:48
boyabat devlet hastanesi personeli gerçekten büyük fedakarlıkla hizmet veriyor. iki sene ara ile babamı acil servise getirdim ikisinde de çok iyi tedavi uygulandı. hele nöbetçi olmadığı halde uzman doktorun evinden gelerek bizzat ilgilenmesi, gecenin ikisinde bile kontrol için uğraması, ultrason uzmanı, röntgen uzmanının evinden gelerek çekimleri yapması, doktorun bizzat tomografi odasına girip tomografiyi incelemesi çok az hastanede görülebilen uygulamalardır. sınırlı imkanlarla bu kadar özverili çalışmalarından dolayı acil servis çalışanları ve tüm hastane personeline teşekkür ediyorum, bu fedakarlıklar karşılıksız kalmamalı.

5. Yorum: sağlıkçı 03 12 2014 22:40
bende acil serviste çalışan sağlıkçıyım ve boyabatlıyım. 2 yıldır aktif görevdeyim şu anda şırnakta çalışıyorum hiç tanımadığım insanlara hiç bilmediğim sınırdaki köylere gidip sağlık hizmeti veriyoruz.
emin olun sizin sağlığınız için elimizden geleni hatta daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz.lütfen bize önyargıyla kinle yaklaşmayıın

4. Yorum: ayşe 03 12 2014 19:17
yatalak annemin sırtında yatak yarası olmuştu.korkunç kanıyordu baş edemiyordum.başhekim bekir bey'i aradım ambulans gönderdi.ambulans annemi alıp hastaneye götürdü.genel cerrah bayan acile gelip yarayı iyice temizleyip pansuman yaptı.çok şükür yaramız iyileşti.ne kadar teşekkür etsem azdır.

3. Yorum: kadın 03 12 2014 18:18
yazı güzel hakkı ağbi de iki adet kadın şık olmamış.

2. Yorum: teşekkür 03 12 2014 18:15
hakkı bey çok güzel bir konuya değinmişsiniz.bende babamın şu an hayatta oluşunu başta kardiyoloğumuz hacı ali bey ve acill servis ekibine borçluyum.ilaç uygulaması yapıldı,herkes dört dönüyordu.hemşire sağlık memurları doktorlar ellerinden gelenin fazlasını yaptı.babam şu an hayattaysa hastanemizn sayesinde teşekkürler.

1. Yorum: boyabatlı 03 12 2014 17:36
gerçekten bende acile gece gittim sizin belirttiğiniz güzel hizmetleri ben de yaşadım başhekim hemşehrimiz dr.bekir inebeyli beye daha önce çok berbat olan acili bu hale getirdiği için çok teşekkür ediyorum.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Rabia Arapça’da “dördüncü” demektir


Gözlerinin İçine Bakarak…


Beko Eleman İlanı


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Karaman ilinden selamlıyorum


Arefe Günü ve Ramazan Bayramı


Dualarla bayrama ulaşmak


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Türkiye Türklerindir! DtGaNi
* ANASAYFA *