E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Hülagü Han

Bu hafta, siz çok değerli okuyucularıma Hülagü Han'ın bir hikayesini aktaracağım. Hikayeyi okuduktan sonra değerlendirmeyi ve yorumu ise size bırakıyorum. Kısaca anlayan, anlar.

Tarihte Hülagü hanın bir hikayesi anlatılır. Hülagü Han, Cengizhan’ın torunudur. Kadın, yaşlı, çocuk, hamile demeden bazı kaynaklara göre 200 bin, bazı kaynaklara göre de 400 bin kişiyi katletmiştir..

Cami, hastane, saray ne varsa hepsini yok eder. Kütüphaneleri ve tarihi eserleri yakar, yıkar. Milyonlarca dini ve ilmi eserin büyük bir kısmını Dicle Nehri'ne attırır.

Hülagü'nün zalimliğini anlatmak için Dicle'nin günlerce kan ve mürekkep aktığı söylenir.

Hülagü bir gün, şehrin dışına kurduğu karargâhında, o beldenin en büyük âlimi ile görüşmek istediğini bildirir.

Bu haber, âlimler arasında korku ve endişeye sebep olur. Kimse Hülagü tarafından öldürülmek korkusuyla bu davete icabet etmek istemez.

Bu haber, zamanın genç âlimlerinden Kadıhan'a da ulaşır. Kadıhan, ufak tefek tıfıl bir gençtir. Daha sakalı bile çıkmamıştır.

Böylesine bir daveti kabul ettiğini söyleyerek Hülagü ile görüşmeye gidebileceğini bunun için kendisine bir deve, bir keçi, bir de bir horoz verilmesini ister.

Böyle bir fedainin ortaya çıkması ulema sınıfını rahatlatır. Çünkü bir kurban bulunmuştur.

Hülagü'nün şerrinden korkan ulema sınıfı bu isteği hemen karşılar.

Kadıhan, hayvanlarla birlikte çadıra varır. Hayvanları çadırın dışında bırakarak içeriye girer ve kendini tanıtır. Kendisiyle görüşmek üzere geldiğini söyler.

Hülagü, genci tepeden tırnağa süzer ve beklediği tipte biri olmadığını görerek, ‘‘Bana göndermek için bula bula seni mi buldular. Gönderecek başka birini bulamadılar mı?’’ diye sorar.

Kadıhan gayet sakin bir şekilde ‘‘ Görüşmek için iri yarı, boylu boslu birini istiyorsan, bir deve getirdim. Sakallı yaşlı birisi ile görüşmek istiyorsan, bir keçi getirdim. Eğer gür sesli birisiyle görüşmek istiyorsan horoz getirdim. Üçünü de çadırın önüne bıraktım. Onlarla görüşebilirsin’’ der.

Hülagü, karşısındakinin sıradan biri olmadığını anlar ve

‘‘Şöyle otur bakalım’’ diyerek kendisine yer gösterir ve ilk sorusunu sorar.

‘‘Söyle bakalım, beni buraya getiren sebep nedir.’’

Kadıhan gayet sakin bir şekilde; ’ Seni buraya bizim amellerimiz getirdi. Allah'ın bize verdiği nimetlerin kıymetini bilemedik. Esas gayemizi unutup makam, mevki, mal mülk peşine düştük. Zevk ve sefaya daldık. Cenab-ı Hak da bize verdiği nimetleri almak üzere seni gönderdi’ der.

Hülagü, ikinci sorusunu sorar.

‘‘Peki, beni buradan kim gönderebilir?’’

Cevap çok manidardır.

‘‘ O da bize bağlı. Kendimize dönüp ne kadar kısa zamanda toparlanıp, bize verilen nimetin kıymetini bilir, zevk ve sefadan, israftan, zulümden, birbirimizle uğraşmaktan vazgeçersek işte o zaman sen buralarda duramazsın.’’

Bu gün İslam dünyasının hali iyi değilse bunun sebebi bizleriz. Tevhit inancından uzaklaşmamız bizi bu hallere getirdi.

Günün Sözü: Öküzün yazın harmanda pislediği, kışın saman olarak önüne gelirmiş ... (Atasözü)

SAYGILAR
HÜSEYİN CÖMERT

Tarih:21 07 2016 21:31(2492) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu
8. Yorum: hülagü han 31 05 2017 08:48
hülagü han 600 ve 700'lü yıllarda araplar'ın türkler'e yaptığı talkan ve curcan katliamları'nın intikamını almıştır. 100.000 üzerinde masum insan, 50.000 üzerinde esir aldılar. hülagü de bunu ödetmeye gitmiş. az bile yapmış.

7. Yorum: önemli deil 26 08 2016 07:54
vay bee adam köşe yazarı oldu çıktı benim diyen gazetecilerin bu kadar uzun yazıları yok.

6. Yorum: izleyiciniz 24 08 2016 23:35
yok yauv hüseyin bey in yazdıkları hep doğru ama çamur attığı yer zaten olmuş bataklık onun için vız gelir tırıs gider ne ortaya çıkarsan işe yaramaz düzelü bee

5. Yorum: bakla 24 08 2016 17:01
dilinin altında ki baklayı çıkartmışsın yazar.güvenmeye devam edin yeter.anlayan anlasın.......ebet bizimdir.

4. Yorum: 3.yorucu arkadaşa 24 08 2016 13:10
değerli arkadaşım hemşehrim
ben öz boyabatlı olup boyabatın da yerlisiyim benim yorum neden yapılmıyor dememdeki amaç boyabatlımızın bu yazıda anlatılmak istemileni anlayabilecek kapasiteye sahip olduğuna inancımın tam olmasıdır.
hepimizce de malumdur ki;
boyabatımızın eğitim seviyesi komşu ilçelerimizin kat be kat üstündedir ve lütfen boyabatımızı dedikodu, fesatlık ve çekememezlik ile bağdaştırmayın.
boyabatlı hemşehrilerime saygılarımla

3. Yorum: yorum 24 08 2016 07:04
sen harbi boyabatlı değilsin galiba yorum isteyen arkadaş boyabatlı anlamaz bu yazıdan yazıda dedikodu fesatlık çekememezlik olsaydı yorum bol olurdu. maalesef

2. Yorum: sanırım 23 08 2016 23:29
sanırım hüseyin bey eskisi gibi reytingi yüksek haber yapamıyor ve şefik bey de icraatlarını yapmaya başlayınca hüseyin bey de performans düşüklüğü yaşanmaya başlanmış.
yılmak yok hüseyinbey halk sizden haber bekliyor
halkın sesi olmaya devam edin lütfen...
saygılar

1. Yorum: ee neden kimse yorum yazm ... 22 08 2016 16:05
hülagü han ayrıca haşhaşi diye bilinen hassan sabbah ın o meşhur iranda bulunan ve alınamaz yıkılamaz denilen alamut kalesini yerlebir edip haşhaşileri bitiren hükümdardır.
hassansabbah dünyanın ilk süikastini yapan örgütün kurucusudur ve hülagühan kanla beslenen bir hükümdar olmasına rağmen alamut kalesini yıkıp o düzeni çökertmesi insanlık yararınadır


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut
Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anl ALLAH Siz ve Sizin Gibileri Islah Etsin. Haftanın Konusu Adalet'in Bayan İsmi Oluşunun Kanıtı.. Bayramınızı Kutlarım..... Bugün de Maziden Gidelim Dedik... Çok Önemli Bir Konu Halyerine Roma Tarzı Tuvalet Açıldı Osmanlı Devleti Diyerek Dönüş Yapmak İst Atatürk Yine Yok Hüseyin Cömert; Bugünden itibaren "EVET" Büyük Adam Olduğumu Bir Kez Daha Kanıtla Bugün 22 Mart 2017.. İlçemize Olmayan Ad Gel Vatandaş Gel !..... Rabia'cı İmam "Köroğlu" Haydi Gözünüz Aydın Ayranı Yok İçmeye Taht-ı Revanla Gider.. Allah Cezanızı Versin Ben Bir Başsavcısı Olsaydım Siz Yapamıyorsanız, Ben Yapıvereyim İşte Bu Yaa! Şefik Çakıcı, Sen Önce Kendini Temizle ! Yol Parası Torunum Beren ile Çanakkale Gezisi (Anıt Torunum Beren ile Çanakkale Gezisi (Mill Hülagü Han Bu Masalı Mutlaka Ama Mutlaka Okuyunuz Bukalemun Tipli İnsanlar Her Gece Demokrasi Nöbeti Tutanlar !!!.. Neyin Kutlaması Yapılıyor Anlamış Değili Bana Hakkını Helal Etmiyormuş AKP ve Terör Şefik Çakıcı Milletvekili Olacakmış! Açık Mektup İlçemizde ki Hakim ve Savcıların Tayinle Barış Karadeniz’e Bir Çift Sözüm Var 11 Katlılardaki İşyerinin Açılması Yasal Ben Vatan Haini miyim Yoksa? Rezalet!....Hem de Binlerce Kez….. Bu Cinayetin Sorumlusu Kim? Kültür Sarayı İnşaatında Alarm Sesleri Belediye Borç Batağında mı? Çiviyi Söker Gibi Söke Söke Alacağım M.D. Belediyede Ne İş Yapar Acaba? Tümü

Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Boyabat İlave Revize İmar Değişikliği ile İlgili İddialarım Soyutmuş


Baba şehit, dede şehit, torun gazi…


Sinop Belediyesinin çok masum olduğu anlamına gelmez.....


Sahibinden Satılık 3+1 Daire - Şükrü Akman


Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız


Egemenlik Duygusu Stratejik Aldatma ve Yanıltma


CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay ve CHP Sinop İl Başkanı…


İstiklal Marşı okunurken dik durulur, konuşulmaz, saygı duyulurdu


Toplumların gelişmişliği..


Boyabat'tan Kış Manzaraları


Bazı Haramlar -1


Ağla memleketim!


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Agustos ayı ziyaretci sayısı:572215
DtGaNi


* ANASAYFA *