E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Türkiye, terör örgütleri ile savaşırken, ülkeyi yönetenlerin derdi ‘başkanlık’ !...

Türkiye tarihinin içte ve dışta en zor günlerini yaşıyor. Döviz lobisi, IŞİD, PKK, FETÖ terör örgütleri ve askerlerimiz Suriye’de savaşıyor. Türkiye, terörle,ekonomik krizle işgal edilmeye çalışılırken AKP iktidarının ‘Başkanlık” dayatması hangi akla hizmet ediyor!...

Bazı AKP’liler, Türkiye Başkanlık sistemine geçtiğinde terör olmayacak şeklindeki söylemleri ise akıllara ziyan olduğu gibi benim de kimyam bozuluyor.

“Ya başkanlık, ya karışıklık” birileri bu sloganın ne anlama geldiğini anlatabilir mi?

İlk akla gelen, Ankara Gar patlaması sonucu 100 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinden sonra, o sırada başbakan olan Davutoğlu’nun, AKP’nin oylarının arttığını söylemesi bazı sorular insanın aklına gelmiyor mu?

Böyle bir söylemin iktidarın teröre göz yumduğu akla gelmiyor mu?

Terör şimdi neden önlenmiyor?

Başkanlık isteyen siyasi iktidarı engelleyen mi var?

Devletin, istihbarat, güvenlik güçleri ellerinde değil mi?

Şayet, dış güçlerin ve içerideki hain işbirlikçiler tarafından bir oyun oynanıyor ama AKP iktidarı bu oyunun neresindedir?..

Döviz terör örgütü, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan faydalanarak döviz piyasalarında sahipsiz köy bulmuş çomaksız oynuyor.

Türkiye ekonomisinin, ekonomi verilerinin zayıflığını fırsat bilen döviz terör örgütü, ABD Doların, Avrupa Birliği’nin Euro’su düşürüyor, çıkarıyor.

Terör saldırısı oluyor döviz yükseliyor !...

Onlara sorarsanız, vatanseverlerdir.

Peki dövizden kim mi kazanıyor?

Yabancı fonlar, döviz büfeleri, aç gözlü, doymak bilmeyen, AKP iktidarının yarattığı sözde alınları secdeye varan sonradan görme zenginler...

Türkiye’nin nasıl bir hain oyunun içinde olduğunu anlamamak için hala ısrar ediyoruz.

Türkiye’ye diz çöktürmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar bu böyle biline...

Memleket, millet meselesinin, a, b, siyasi parti, ideoloji, sağı solu, Müslüman’ı ataisti olmaz. Bu gemi batarsa hep birlikte batarız.

#######

Hemen hemen bütün televizyon kanallarında sözde akademisyenler, başkanlığı tartışıyor.

Başkanlığı savunan yandaş akademisyenleri bilgi sahibi olmadıkları gibi kendileri de inanmıyor. Aldıkları talimat üzerine, demogoji yapıyorlar. Çok sıkıştıklarında ABD başkanlık sistemini örnek veriyorlar.

Sanki bu millet aptal.

Başkanlık hakkında ne biliyorsunuz diye kamuoyu araştırması yapılmış, toplumun yüzde 86’sı başkanlık konusunda bilgilerinin olmadığını söylemiş.

######

Anamuhalefet Partisi CHP, ABD’deki başkanlık sistemi ile Türkiye’ye getirilmek istenen sistemi ise şöyle;

CHP cumhurbaşkanlığı sistemi ile ABD sistemini karşılaştırdı: Taban tabana zıt.

CHP’li Anayasa Komisyonu üyelerince TBMM Başkanlığı’na sunulan anayasa değişikliği teklifine ilişkin muhalefet şerhinde, AKP’nin önerdiği başkanlık sistemi ile ABD’deki başkanlık sistemi karşılaştırıldı. Şerhte iki sistemin özü ve biçiminin taban tabana zıt olduğunu gözler önüne serdi.


Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, kurullar ve benzeri merciler; etkinlikleri, harcamaları ve giderleri üzerine ayrıntılı raporlar hazırlayarak Kongre’ye bir anlamda hesap vermektedir. Ayrıca Kongre, hükümet yetkilileri üzerinde denetleme yetkisine sahiptir. Bütçeler, ABD yönetiminde özel öneme sahiptir. Bütçenin temel aktörü Kongre’dir. Kongre’nin belirlediği ilkeler ve ölçüler doğrultusunda kurumların bütçelerinin hazırlanması söz konusudur. Başkanın teklif ettiği bütçe reddedilebilir ve bu durumda Başkan harcama yetkisine sahip olamamaktadır.


Denge-denetim


“Demokratik başkanlık sisteminin örneğini teşkil eden ABD’de uygulanan sistem ile Türkiye’ye getirilmek istenen sistem özü ve biçimi taban tabana zıttır. Katı ve hatta parlamenter sistemden daha sert kuvvetler ayrımı üzerinde biçimlenen başkanlık sistemi örneği olan ABD’de ne yürütme organı yasamayı ne de yasama organı yürütmeyi fesih edebilmektedir. Başkan, kanun çıkaramamaktadır. Kanun çıkarmak için Kongre’ye ihtiyaç duymaktadır. Yani Kongre ile uzlaşmak, anlaşmak zorundadır ki bu da siyasi bir denge demektir. Yasama ve yürütme, denge ve denetim mekanizmaları nedeniyle çalışmalarında birbirine engel çıkarabilmektedir. Bu nedenle uyumlu olmak ve anlaşmak zorunluluğu vardır; ama, kesinlikle bir kuvvet diğerini imha edememektedir.


Senato onayı şart


ABD’de gerek bakanların gerekse üst düzey bürokratların atamasının tamamına yakını Senato onayına tabidir. Amerikan Anayasası’nın 2’nci maddesinin 2’nci fıkrası şöyle demektedir: “Başkan, büyükelçileri, elçileri, konsolosları, Yüksek Mahkeme hâkimlerini, işbu anayasanın öngörmediği/düzenlemediği ve bilahare diğer kanunlarla düzenlenecek memurları inha, Senato’nun ‘tavsiye ve onayını’ aldıktan sonra da tayin eder.” Başkanın önerdiği adaylar arasında Yüce Mahkeme’ye üye atanmasından, bakan yardımcılarının, bakanlık müsteşarlarının, bağımsız idari otoritelerin başkanlarının, bağımsız düzenleyici kurulların başkan ve üyelerinin seçimine, konsolosların, büyükelçilerin atanmasına kadar kamunun birçok alanında atamalarda son karar/onay mercii Kongre, hatta özelde Senato’dur. Kongre, bir yasama döneminde yaklaşık bin 200-bin 400 arası üst düzey atamaya onay vermektedir.

Diğer bir konu ise, Üç buçuk yılda Türkiye'de gerçekleştirdiği 10 bombalı saldırıda 347 kişinin ölümüne, bin 170 kişinin yaralanmasına yol açan IŞİD'ten sadece 7 kişi ceza alıyor olması düşündürücü değil mi?

TBMM Darbe Araştırma Komisyonu mu, darbenin üstünü kapatma komisyonu mu?

Komisyonun elinde o kadar çok olanak varken, darbe ile ilgili vahim sorular cevapsız kaldı.

Darbe gecesinin en büyük mağduru olduğunu iddia eden AKP iktidarı, hain 15 Temmuz Darbe girişiminin üzerine beton dökmüş olmuyor mu?

Tarih:05 01 2017 22:59(745) Facebook'ta Paylaş

Boytek Boyabat Kız Öğrenci Yurdu

Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

ALLAH Siz ve Sizin Gibileri Islah Etsin....


Kılıçdaroğlu, adaların işgaline daha ne kadar sessiz kalacaksın?


Doğup Büyüdüğüm Evimi Satıyorum


Rant ve Oy, İstanbul Sular Altında


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Gerçek sivil toplum anlayışı


15 Temmuz gecesi (II)


Boyabat Çemberinin Köyden Kente Göçü


‘Yerim sizin ‘Milli Mücadele’nizi’ demek serbest mi?


Ders Almasını Bilmek


Doğruysa Çok Büyük Ayıp!


Boyabat Gazetesi ve Küçükbaş Ailesi


Boyabat Gazetesi 12. Yaşında


Öküze Gâh Dedim


Hacıçayı Köyünden Görüntüler


Canım babam benim... Çok özledim çook.


Boyabat'ı Hiç Böyle Gördünüz mü?


Ramazan ayı, sigaradan kurtulup özgürlüğe kavuşmak için fırsat


Geçim öncelikli eylem planı


Bazı Hurafeler


2010 Anayasa Değişikliği Halk Oylaması Sonuçları (12 Eylül 2010)


Ortaya Karışık


Eyvah ! Stres mi ?


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Temmuz ayı ziyaretci sayısı:741873
DtGaNi


* ANASAYFA *