E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Tanıtım etkinliklerinin ardından

Genelde tüm hikayeler ya sarf edilen bir çift lafla, ya da küçük bir eylemle başlar. Mesala; Fıkralarıyla nam salmış meşhur Nasrettin Hoca, eşeğin kuyruğunu kesmemiş olsaydı, bir fıkra yahut bir öykü, hatta bir deyim ortaya çıkmazdı.

Sinop Dernekler Federasyonu (SİNDEF) ile Sinop İşadamları Derneği (SİAD) de bu yıl bi’başına ayrı ayrı etkinlik alanlarında, maalesef aynı tarihlerde iki büyük organizasyona imza attı. Hikayede bunun üzerine başladı.

Sinoplular’ın büyük çoğunluğu etkinliklere, İstanbul’da bir kez daha “destan yazıldı” yaklaşımıyla memnuniyetlerini ifade ederken, bir kesim de bardağın dolu tarafına değil de, boş tarafına bakarak eleştiri sağanağı başlattı.

Sinoplular’ın İstanbul nüfusundaki sayısal üstünlüğü iller arasında ilk on sırada.

Hemşehri dernekçiliğinde teşkilatlanmalarındaki kurumsallık her zaman başkaları tarafından fark edilmiş ve övgüye değer bulunmuştur.

Sinoplular’ın, hem sayısal üstünlüğünden, hem de dernekçilikteki model yapısından faydalanan partiler, siyasetçiler, yerel yöneticiler, işadamları, esnaflar hep oldu.

Peki, ismini zikrettiklerimizden Sinoplular bugüne kadar ne ölçüde istifade edebildi?

İstanbul’un ilçelerinde Sinoplular’ın en çok yaşadığı ilçe K.Çekmece. Geçtiğimiz dönemde Av. Timuçin Oğuz çıktı ortaya. Cesur yürekli insan, “Belediye Başkan Adaylığına talibim” dedi, başkan aday adayı oldu. Seçim bürosu açtı. Her akşam ofisi doldu boşaldı. Gelenler gidenlerden daha çok kalabalıktı. Aday yapıldı mı? Hayır.

Biz burada konunun detaylarına girmek istemiyoruz. Siyasette güç elde etmiş kişilerden oluşan gruplar komisyonlara etki ettiğinden Sn. Oğuz, başkan adaylığı için tercih edilen kişi, üzülerek ifade ediyorum, olamadı. Meseleye takdir gözüyle bakıldı ve o günler geride kaldı.

Gün, yeniden toparlanma, biraraya gelme, birleşerek enerji toplama ve güç elde etme vakti. Bölünme, parçalanma, dağılma günü değil.

Sinoplular artık yönetim kademesinde, kaptan köşkünde görev almak istiyor. Dernek kurulmasında, teşkilatlanmasında ve faaliyetlerinde çok emeği olduğunu bildiğim Sn. İsmail Kabakçı sosyal platformu üzerinden sürekli çağrıda bulunuyor. “Cesur olun, aday olun!” diye.

Sinopluları temsil eden sivil toplum kuruluşlarından iki büyük dernek risk alarak çıkmış yola. Niyet etmiş, eyleme geçmiş; kesmiş kuyruğu.

Bunun üzerine bazı lafazanlar geçmiş klavyenin başına, sosyal hesapları üzerinden SİNDEF’in ve SİAD’ın öncülüğünde gerçekleştirilen iki dev organizasyon hakkında eleştirilerde bulunuyor.

Tanıtım Günleri ve İş Dünyası Forumu’nun eksikleri, ihmal edilmiş yönleri vardır. Hatta, bazılarının beklentilerini karşılayamamış da olabilir. Bu tür etkinlikler zahmetli, zaman isteyen ve maliyet gerektiren organizasyonlardır.

SİNDEF ve SİAD kendi arzularıyla üstlendikleri misyonu başarıyla yerine getirdi. Bizlerin kanaati budur.

Peki, bu başarıda katılımcı kurumların, kuruluşların, odaların, belediyelerin, işadamlarının, esnafların payı yok mu? Elbette var! SİNDEF ve SİAD’ın yanı sıra bu kurum, kuruluş, belediyeler, odalar ve esnaflar da kocaman bir alkışı ziyadesiyle hak ediyor.

İstanbul’da ikiyüzün üzerinde Sinoplu dernek var. Çoğu da yardımlaşma ve dayanışma üzerine. Derneklerin çokluğundan ve “var” olduklarını sergileyenlerden hiç kimsenin rahatsızlık duymaması gerekir.

SİNDEF ve SİAD ne kadar varlıklı onu biz bilemeyiz, ama “var” olduklarını ispatladılar.

Eleştirilmesi ve yok hükmünde sayılması gereken dernekler ise “var” lığını ortaya koyamayanlar olmalıdır.

Tarih:23 11 2017 11:12(4773) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Satılık Otomobil 57 DT 858


İsmail Efe’nin Sinop tarihi


Tevazu


Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri


Oy Verdik Tatlı Dile…


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


İletişim Yoluyla Dolandırıcılık


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


1-7 Nisan Kanser Haftası


Muhalefet adayları seçimi kazanırlarsa günlerini görür!


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Nisan ayı ziyaretci sayısı:705975 DtGaNi

* ANASAYFA *