E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Yine bir 24 Kasım ve 23 yıl sonra bir 24 Kasım rüyası

Bugün 23 Kasım 2017 saat 06.28 rüyamda sınava giriyorum. Sınavda hiç yazamıyorum. Sonra çıkıyorum sınavdan. ”Yapamadım ama olsun, hocamdan özel ders alırım artık, nasılsa özel ders alacak bir gelirim var.” diye seviniyorum. İki katlı bir kırtasiye dükkanı var. Hocama gidiyorum yolda aklıma hocamın bana bakıp aldığım nota üzüleceği geliyor. İlk başta sevinmiştim ya, param var ödeyebilirim diye şimdi üzülüyorum. Çünkü söz konusu olan DOĞAN Hoca. O üzülür öğrencisinin notuna, hele de bana. Kırtasiye ikinci katta hocam oturuyor. Ama ben yanına gidemiyorum üzülmesin diye.

Şu an çok şaşkınım bu saatte kalkıp bunları yazıyor olmama. Çünkü dün çok yorucu bir gün geçirdim. Ve bu saatte uyanığım bunları yazarken buldum kendimi.

Yıl 1993 ve ben Boyabat İHL son sınıf öğrencisiyim. Üniversite sınavına hazırlanıyorum.Tabi ki ne dersane var, ne özel çalışma odası. Doğan Sezgin hocam coğrafya hocam. Biz sınıfta 5-6 kız öğrenci kendi imkanlarımızla sınava gireceğiz. Hocam bize özel ders vermeyi kendisi teklif etti. Hiçbir ücret almadan. Ve bize bir müddet hatırlamıyorum süresini özel ders verdi. Benim hiç umudum yok kazanacağıma. Derslerim iyi ama bu sınav başka kazanamam diyorum içimden. Hocam da kazanacağıma emin. Babam ilahiyat istiyor. Doğan hoca sen çok iyi yerleri kazanırsın diyor. Bende "Tüh Doğan hocamın bana güveni kalmayacak keşke bu kadar güvenmese" diyorum içimden. Ve beklenen gün geldi ve Doğan hocam bildi, benim üniversite puanım çok yüksek geldi. Çoğu sözel bölümü tutuyor. Hocamın bilmesine şaşırdım.

Sonra yıl sonu hatıra defteri yazdırıyoruz öğretmenlerimize. Doğan hocamın kalemi de yazısı da naif zarif. Önce iyi bir bakıyorum ne kadar güzel yazı diye.Sonra okuyorum. Okuyunca şaşırıyorum. Hocam benim içimi okudu sanki. Yazmış ki “Esra sen öğretmenlerinin bile gözlerine bakarken utanacak kadar utangaç bir insansın sakın bu özelliğini kaybetme başkaları ne derse desin yazmış. Okudum ben bir daha utandım. Ve bunun iyi bir haslet olmasına da çok sevindim. Çünkü hem utanırdım hem de utandığıma utanırdım.

Ve yıl 2017…Ben şimdi bir öğretmenim. Ve şunu anladım ki öğrenciler öğretmenlerini unutsa da öğretmen öğrencisini asla unutmuyormuş. Ve öğretmeni en çok sevindiren şey öğrencisinin bir selamı, bir gülümsemesiymiş. Öğretmenlik çok güzel bir meslekmiş hocam. Doğan hocam bize çok şey kattı.

Bir hocam daha var ki onu hatırladığımda acı bir gülümseyişle hatırlarım. Yıllar önce yine ortaokulda dersime giren hocamın çalıştığım kurumda yönetici olduğunu duyunca çok sevindim. Eşimi çocuğumu alıp gittim. Hocamı görünce sevinçten uçtum. Hocam da iyi karşıladı. Odasında ikramda bulundu. Sonra öğrencilik yıllarını açınca konu, ”Esra normal bir öğrenciydi” dedi. Sonra bizim okuldan hukuk fakültesini kazananları övdü. O kadar şaşırdım ki hocamın bu sözlerine, hocam ben liseyi birincilikle bitirdim bile diyemedim. Bu arada hocama demek isterdim ki, benim için 1 alan da, 100 alan da özeldir. Bütün öğrencilerim özeldir. Sonra ayrılırken hocam kendisinden bir talepte bulunmasınlar diye kimseyle görüşmediğini, dolayısıyla da bizimle de görüşmek istemediğini söylemiş oldu. Odasından çıktığımda şok olmuştum. Eşim de çok sinirlendi ”ne diye beni buraya getirdin” dedi. İkimiz de öğretmendik ve bir öğretmenin yıllar sonra öğrencisini görünce böyle davranmasını hiç mazur görmedik.

Bir öğretmenler günü…. İki öğretmen ve hatıraları.

Doğan hocam sizin gibi öğretmenlere çok ihtiyacımız var. Öğrenci odaklı, yüreklendiren, emek veren, gönül veren. Arayıp soramasak da hep kalbimizdesiniz. Asla emekleriniz boşa gitmedi. Size çok teşekkür ederim hakkınızı helal edin. Siz çok değerlisiniz. Ve burada adını sayamadığım bütün öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutlar ellerinden öperim.

Emine Esra Ağan Akalın

Tarih:23 11 2017 17:39(6777) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Siz Aya Biz Yaya


17 Şubat Dünya Kediler Günü


Boyabat'tan Kar Manzaraları 16 Şubat 2021


Boyabat'ın 2020 yılı nüfusu belli oldu


Yalnızlık…


Yılmaz Özdil şehit dedelerimizin dünyanın nerelerinde yattığını


Emek Tuğla Bay muhasebe elemanı alınacaktır


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 5. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Sarıkamış Faciası


Bugün Kış Başlıyor


Ahmed Cevad'ın yazdğı Çırpınırdı Karadeniz şiirinin aslı


On Bin Ekmek Faturası


Boyabat Ticaret ve Sanayi Odası Tanıtım Videosu


Tatil anılarınız çöp olmasın


TÜRK KİMDİR ?


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Şubat ayı ziyaretci sayısı:1419811 DtGaNi
* ANASAYFA *