E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Referandumdan Erken Seçime Giderken

Bir yıl önce, Türkiye Cumhuriyeti Anayasın da değişiklik yapılmasına Dair Yasa Teklifi TBMM ne AKP ve MHP’nin oyları ile sunuldu. Bizim adımıza meclise giden milletvekilleri 21 maddelik bu yasaya tam olarak doğrudur veya yanlıştır diyemediler.

Ret edilmesi gereken sayının üstünde, kabul edilmesi gereken sayının da altında evet çıktığı için referanduma gidildi. Milletvekilleri bu yasanın ülkemize faydalı, ya da zararlı olduğuna karar veremedikleri için halkımıza soralım dediler.

Bundan tam bir yıl kadar önce, yani 16 Nisan 2017 de referanduma gidildi. O zaman söylemiştim. Yine söylüyorum. Bu ucube yasanın kabul edilmesi için evet, kabul edilmemesi için de hayır dememiz gerekiyordu. Başka bir deyişle, bu yasa değişikliğinin ülkemize faydalı olur diyenler evet, faydalı olmaz diyenler hayır diyeceklerdi.

Referandum kararı alan iktidar hayır diyenlere demediğini bırakmadı. Hayır diyenler teröristtir bile dedi. Birçok da vaat de bulundu. Bundan sonra koalisyonlar olmayacak. Ülke daha iyi yönetilecek. Türkiye için her şey güllük, gülistanlık olacak dediler. Öyle oldu mu?

Her şeyin daha güzel olacağını da düzenledikleri toplu açılış törenlerinde söylediler. 16 Mart da Sakarya da, 17 Mart Eskişehir de, 24 Mart Denizli de, 25 Mart Antalya da, 26 Martİ stanbul Gaziosmanpaşa ve Esenler de, 1 Nisan Van ve Diyarbakır da, 2 Nisan Ankara da, 3 Nisan Trabzon da, 7 Nisan Hatay da ve daha bir çok yerde söylediler.

Sizce 16 Nisan 1917 referandumundan sonra ne değişti? Hangi konuda iyi ki referandum oldu da yeni sisteme geçiyoruz diyebiliyorsunuz? Toplu açılış yapılan yerlerin halkı başta olmak üzere herkese soruyorum. Bu toplu açılışlarda bize fayda sağlayacak nelerin açılışı yapıldı? Üretime yönelik ne var?

Bu yasalar kabul edilirse, yeni sisteme geçilirse bir daha şehit gelmeyecek dediler. Ne yazık ki bir yıl içinde 600 e yakın şehidimiz var.

Daha düne kadar R. Tayip Erdoğan’a seni başkan yaptırmayacağız. Ne kadar temizlik malzemesi varsa alacağım, Haliç’e dökeceğim sizi temizlene kadar yıkayacağım diyenlerle, bunu diyenlere daha sert şekilde cevap verenler arasından bugün su sızmıyor. Ne değişti? Biz halkı ilgilendiren, bizi rahatlatan ne var? Yok tabii ki.

Yapılan referandumdan kıl payı evet çıktı. İtiraz edenlere de boşuna uğraşmayın “atı alan Üsküdar’ı geçti” dendi. Bu deyimin ne anlama geldiğini bilmeyenler bilenlere sorsun. Ya da Köroğlu’nu okusun.

Başkanlık sistemine uygun yasalar çıkarılacak. 2019 Kasım ayında da seçime gidilecekti. Ne değişti de seçim 17 ay öne alındı? Uyum yasaları çıkarıldı mı?

Yangından mal kaçır gibi erken seçime gidilmesinin anlamı ne? Erken seçim konuşmalarını yaparken vaatlerini sıralayan iktidar partisine, 16 yıldır bu ülkeyi siz yönetiyorsunuz. Bu söylediklerinizi niye yapmadınız demeyecek misiniz?

Şu soruyu da sormak her seçmenin hakkı değil mi? Daha normal seçim tarihine 16-17 ay var. Yapmak istediklerinizi o zamana kadar yapsaydınız. Ayrıca her şey çok güzel gidiyorsa niye erken seçime gidiyorsunuz?

Referandumda idamı getireceğiz, fetö canisini idam edeceğiz diye oy toplayanlar, bu seçimde de af çıkaracağız diyorlar. Af çıkaracağız diye oy isteyecekler. Yerseniz.

Referandum da düzenledikleri, neyin açılışını yaptıklarını bilmediğimiz sözde toplu açılış törenleri ile oy isteyen iktidar, bugün de düzenledikleri toplu iftar programları ile oy istiyorlar.

Belediyelerin düzenlemiş oldukları iftar programlarını da ödemiş olduğunuz vergilerle, bu ay sonuna kadar ödemek zorunda olduğunuz emlak vergileri ile yapıyorlar. Yanılıyor muyum?

Mantıklı bir şekilde yapacaklarını anlatmaları gerekirken rakiplerine münafık, pislik, çöplük diyebiliyorlar. Şunu herkesin çok iyi bilmesini istiyorum. HAYIR diyenler terörist değil. AKP ye oy vermeyenler MÜNAFIK değil. CHP liler de TEZEK ve ÇÖPLÜK değil.

Eyyy adaylar. Biz dün olduğu gibi, bugün de, yarın da, apartmanımızda, mahallemizde, köyümüzde, ilçemizde, ilimizde, kısaca Türkiye de kardeşçe yaşamak istiyoruz.

16 yıldır iktidar olan Akp genel başkanı R. Tayip Erdoğan 24 Haziran manifestosunu sıralamış.

1- Dış politika da yapıcı olacağız.

2- Vergi yükünü azaltacağız.

3- Özgürlükçü olacağız

4- Enflasyonu düşüreceğiz.

5- Cari açığı azaltacağız.

6- Tek tip genç yaratacağız demiş.

Tek tip genç yaratacağız ne demek? Bu ülkenin gençleri gök kuşağındaki renkler gibi güzel ve farklı renklerde olmalı. Pamuğu her alanda kullanan yetiştiği gibi, pamuğun nerede nasıl yetiştirileceğini bilen gençler de yetiştirilmeli.

Şaka gibi ama gerçek. “Özgürlükçü olacağız” diyorlar ama rakip cumhurbaşkanı adayı dekanlık önünde basın açıklaması yaptı diye, bir üniversitenin bölünmesi doğru değil dediği için bir gece de görevden alınıyor. Hani özgürlükçü olacaktınız?

Bu halkın 16 yıl değil, 16 ay değil, 6 ay bile dayanacak gücü kalmadı. Sizler de altı ay sonrasını iyi görmediğiniz için apar topar erken seçime gidiyorsunuz.

Dün yapamayanlar yarında yapamazlar. Yeter artık.

***

OKUMA YAZMA BİLİRİM

Milletvekili olmak için adaylardan diploma istemezler. Ama okuma-yazma bilmesi şarttır. 1957 Seçimlerinde Hürriyet partisi adayına okuma-yazma bilmiyor diye itiraz etmişler 55 yaşındaki adayı sınava çekmişler. Kem küm ettikten sonra sınavı zorla verebilmiş, milletvekili olmuştu. Diploma şart mı?

Mustafa Gürleyen (26.05.2018)

Tarih:26 05 2018 20:29(2451) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: gönlübol 30 05 2018 12:23
16 yıl önce kim yönetiyordu bu ülkeyi birde 16 yıl öncesindeki ülkeyi yönetenleri yazsaydınya chp nin diktatör olduğu yılları yazsaydınya adnan menderesi chp nin astığını yazsaydınya özalı nasıl zehirlediler onu yazsaydınya 15 temmuzda kalkışma yapan şerefsizleri vatan hainlerini yazsaydınya yazamassın neden sende onlardansın boş boş yazmışsın kim inanıyor sizin gibilerden başka

1. Yorum: aslan 28 05 2018 17:56
erken seçim yerine "baskin seçim" demek gerekir mustafa bey?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Kim Ne Kadar Gavur? TEOG Gitti Ne Gelecek? B E N Atatürk ve İlkelerini Unutturmayacağız Kılıçdaroğlu'nun Avukatı Değilim Darbeler ve 15 Temmuz Sana Bana Değil Herkese Adalet Evet Fetö Bir Terör Örgütüdür Toz ile Tuzu Karıştırmayalım Kime Borçluyuz? Oy Sayım Sistemi Değişmeli Tümü

Satılık Otomobil 57 DT 858


İsmail Efe’nin Sinop tarihi


Tevazu


Aydınlanmanın Işığı Köy Enstitüleri


Oy Verdik Tatlı Dile…


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


İletişim Yoluyla Dolandırıcılık


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


1-7 Nisan Kanser Haftası


Muhalefet adayları seçimi kazanırlarsa günlerini görür!


Çanakkale’ye sesleniş!


Gazetemizin Yönetim Kadrosu ve Adresi Değişti


Yengeç Sepeti Sendromu


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Nisan ayı ziyaretci sayısı:706784 DtGaNi

* ANASAYFA *