E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Referandumdan Erken Seçime Giderken

Bir yıl önce, Türkiye Cumhuriyeti Anayasın da değişiklik yapılmasına Dair Yasa Teklifi TBMM ne AKP ve MHP’nin oyları ile sunuldu. Bizim adımıza meclise giden milletvekilleri 21 maddelik bu yasaya tam olarak doğrudur veya yanlıştır diyemediler.

Ret edilmesi gereken sayının üstünde, kabul edilmesi gereken sayının da altında evet çıktığı için referanduma gidildi. Milletvekilleri bu yasanın ülkemize faydalı, ya da zararlı olduğuna karar veremedikleri için halkımıza soralım dediler.

Bundan tam bir yıl kadar önce, yani 16 Nisan 2017 de referanduma gidildi. O zaman söylemiştim. Yine söylüyorum. Bu ucube yasanın kabul edilmesi için evet, kabul edilmemesi için de hayır dememiz gerekiyordu. Başka bir deyişle, bu yasa değişikliğinin ülkemize faydalı olur diyenler evet, faydalı olmaz diyenler hayır diyeceklerdi.

Referandum kararı alan iktidar hayır diyenlere demediğini bırakmadı. Hayır diyenler teröristtir bile dedi. Birçok da vaat de bulundu. Bundan sonra koalisyonlar olmayacak. Ülke daha iyi yönetilecek. Türkiye için her şey güllük, gülistanlık olacak dediler. Öyle oldu mu?

Her şeyin daha güzel olacağını da düzenledikleri toplu açılış törenlerinde söylediler. 16 Mart da Sakarya da, 17 Mart Eskişehir de, 24 Mart Denizli de, 25 Mart Antalya da, 26 Martİ stanbul Gaziosmanpaşa ve Esenler de, 1 Nisan Van ve Diyarbakır da, 2 Nisan Ankara da, 3 Nisan Trabzon da, 7 Nisan Hatay da ve daha bir çok yerde söylediler.

Sizce 16 Nisan 1917 referandumundan sonra ne değişti? Hangi konuda iyi ki referandum oldu da yeni sisteme geçiyoruz diyebiliyorsunuz? Toplu açılış yapılan yerlerin halkı başta olmak üzere herkese soruyorum. Bu toplu açılışlarda bize fayda sağlayacak nelerin açılışı yapıldı? Üretime yönelik ne var?

Bu yasalar kabul edilirse, yeni sisteme geçilirse bir daha şehit gelmeyecek dediler. Ne yazık ki bir yıl içinde 600 e yakın şehidimiz var.

Daha düne kadar R. Tayip Erdoğan’a seni başkan yaptırmayacağız. Ne kadar temizlik malzemesi varsa alacağım, Haliç’e dökeceğim sizi temizlene kadar yıkayacağım diyenlerle, bunu diyenlere daha sert şekilde cevap verenler arasından bugün su sızmıyor. Ne değişti? Biz halkı ilgilendiren, bizi rahatlatan ne var? Yok tabii ki.

Yapılan referandumdan kıl payı evet çıktı. İtiraz edenlere de boşuna uğraşmayın “atı alan Üsküdar’ı geçti” dendi. Bu deyimin ne anlama geldiğini bilmeyenler bilenlere sorsun. Ya da Köroğlu’nu okusun.

Başkanlık sistemine uygun yasalar çıkarılacak. 2019 Kasım ayında da seçime gidilecekti. Ne değişti de seçim 17 ay öne alındı? Uyum yasaları çıkarıldı mı?

Yangından mal kaçır gibi erken seçime gidilmesinin anlamı ne? Erken seçim konuşmalarını yaparken vaatlerini sıralayan iktidar partisine, 16 yıldır bu ülkeyi siz yönetiyorsunuz. Bu söylediklerinizi niye yapmadınız demeyecek misiniz?

Şu soruyu da sormak her seçmenin hakkı değil mi? Daha normal seçim tarihine 16-17 ay var. Yapmak istediklerinizi o zamana kadar yapsaydınız. Ayrıca her şey çok güzel gidiyorsa niye erken seçime gidiyorsunuz?

Referandumda idamı getireceğiz, fetö canisini idam edeceğiz diye oy toplayanlar, bu seçimde de af çıkaracağız diyorlar. Af çıkaracağız diye oy isteyecekler. Yerseniz.

Referandum da düzenledikleri, neyin açılışını yaptıklarını bilmediğimiz sözde toplu açılış törenleri ile oy isteyen iktidar, bugün de düzenledikleri toplu iftar programları ile oy istiyorlar.

Belediyelerin düzenlemiş oldukları iftar programlarını da ödemiş olduğunuz vergilerle, bu ay sonuna kadar ödemek zorunda olduğunuz emlak vergileri ile yapıyorlar. Yanılıyor muyum?

Mantıklı bir şekilde yapacaklarını anlatmaları gerekirken rakiplerine münafık, pislik, çöplük diyebiliyorlar. Şunu herkesin çok iyi bilmesini istiyorum. HAYIR diyenler terörist değil. AKP ye oy vermeyenler MÜNAFIK değil. CHP liler de TEZEK ve ÇÖPLÜK değil.

Eyyy adaylar. Biz dün olduğu gibi, bugün de, yarın da, apartmanımızda, mahallemizde, köyümüzde, ilçemizde, ilimizde, kısaca Türkiye de kardeşçe yaşamak istiyoruz.

16 yıldır iktidar olan Akp genel başkanı R. Tayip Erdoğan 24 Haziran manifestosunu sıralamış.

1- Dış politika da yapıcı olacağız.

2- Vergi yükünü azaltacağız.

3- Özgürlükçü olacağız

4- Enflasyonu düşüreceğiz.

5- Cari açığı azaltacağız.

6- Tek tip genç yaratacağız demiş.

Tek tip genç yaratacağız ne demek? Bu ülkenin gençleri gök kuşağındaki renkler gibi güzel ve farklı renklerde olmalı. Pamuğu her alanda kullanan yetiştiği gibi, pamuğun nerede nasıl yetiştirileceğini bilen gençler de yetiştirilmeli.

Şaka gibi ama gerçek. “Özgürlükçü olacağız” diyorlar ama rakip cumhurbaşkanı adayı dekanlık önünde basın açıklaması yaptı diye, bir üniversitenin bölünmesi doğru değil dediği için bir gece de görevden alınıyor. Hani özgürlükçü olacaktınız?

Bu halkın 16 yıl değil, 16 ay değil, 6 ay bile dayanacak gücü kalmadı. Sizler de altı ay sonrasını iyi görmediğiniz için apar topar erken seçime gidiyorsunuz.

Dün yapamayanlar yarında yapamazlar. Yeter artık.

***

OKUMA YAZMA BİLİRİM

Milletvekili olmak için adaylardan diploma istemezler. Ama okuma-yazma bilmesi şarttır. 1957 Seçimlerinde Hürriyet partisi adayına okuma-yazma bilmiyor diye itiraz etmişler 55 yaşındaki adayı sınava çekmişler. Kem küm ettikten sonra sınavı zorla verebilmiş, milletvekili olmuştu. Diploma şart mı?

Mustafa Gürleyen (26.05.2018)

Tarih:26 05 2018 20:29(2303) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: gönlübol 30 05 2018 12:23
16 yıl önce kim yönetiyordu bu ülkeyi birde 16 yıl öncesindeki ülkeyi yönetenleri yazsaydınya chp nin diktatör olduğu yılları yazsaydınya adnan menderesi chp nin astığını yazsaydınya özalı nasıl zehirlediler onu yazsaydınya 15 temmuzda kalkışma yapan şerefsizleri vatan hainlerini yazsaydınya yazamassın neden sende onlardansın boş boş yazmışsın kim inanıyor sizin gibilerden başka

1. Yorum: aslan 28 05 2018 17:56
erken seçim yerine "baskin seçim" demek gerekir mustafa bey?


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Şehirleri mutlu eden insanlardır


İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları Boş Bıraktı


İnancın gereği, temelleri, kriterleri


Kent Yönetiminde Kimler Olmalı


Sıladan Mektup Var-7


Hacıçayı ve Boyabat Barajı'ndan Sonbahar Manzaraları


Firmanıza Ücretsiz Mağaza Açıp Ürünlerinizi Satabilirsiniz


Boyabatlı İki Ermeni Balkan Savaşı'nda Esir Düşmüş


17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Farkındalık Günü


Bu diyanet işleri başkanına karşı Anadolu fetvası verilmesi lazım


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Boyabat Gazetesi'ne ASİLDER'den Ziyaret


Şehit Sadık Aparangil'in Hanımı Fatma Aparangil Ağlattı


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Kıbrıs, İskenderun ve Hatay Gezisi Fotoğrafları-4


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Aralık ayı ziyaretci sayısı:580338 DtGaNi

* ANASAYFA *