E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Ben yine muhalif olacağım

Okuduğum bir öyküde; “İrlanda, 19. Yüzyılın ortalarında, meşhur açlık yıllarında kırılırken ülkeyi yöneten İngilizler yerli halka yardım etmek şöyle dursun olanı da ülkelerini yollayıp insanları büsbütün açlığa mahkum etmişler. Ayaklanmalar isyanlarda hiç işe yaramamış. Çaresiz pek çok insan Amerika’ya ve Avustralya’ya göç etmiş. Göç eden gruplardan birine New York limanında bir memur “Siz nereden geldiniz?” Diye sormuş. Grupta yaşı büyükçe olanlar “Biz İrlandalıyız uzun yoldan geldik” demişler. Memur yine sormuş,”Siz nesiniz ne iş yaparsınız?” Demiş. Kafilede biri yaklaşıp memura sormuş “burada hükümet var mı?” Memur şaşkın bir şekilde “evet” demiş. İrlandalı da “İyi o zaman biz muhalifiz” demiş. “Yanlış olana karşı geliriz İşimiz bu”…

Ağustos 10’da 60 yaşıma gireceğim. Yaşımın çocukluk bölümünü geçeyim gençliğimden bu yana hep “muhalif” oldum. 12 Eylül’ün tüm pisliklerini Yaşattılar gençlik yıllarım öyle geçti… Olgunluk döneminden bu yana; işsizlik, şiddet, adaletsizlik, adam kayırma, Hayat pahalılığı, çocuk tacizciligi, kadın cinayetleri, bozuk eğitim sistemi, insan hakları ihlalleri gibi uzayıp gidecek liste sayabilirim. Yurtdışı gezilerinde gittiğim ülkelerde bu gibi sorunların yaşanmadığını gördüğümüzde oralardaki yönetenlerin nasıl çözüm dediklerini okuduğumdan çözümü düşündüğümde sanırım muhalif miyim bitmeyecek.

Muhalif olmak Hatta kalabilmek; Cömert bir vicdana sahip. Korkudan bacaklarınız strese de yüreğiniz ağzınıza gelse de kanunun üzerine gitmenize yetecek Cesur Bir yüreğe sahip olmaktır. Kan içinde Kızılcık Şerbeti içtim diyebilmektir. Bunun için herkes muhalif olamaz beceremez. Muhalif olanı da olumsuz menfi nitelendirirler…

Özellikle her işi yolunda gidenler, kuralcı düzenler nemalananlar, yerel- genel iktidara yakın olanlar Ben Merkezi düşünenler muhalefeti hiç sevmezler. Muhalefeti sevmezler, yıkıcı, bölücü tahrip edici kabullenirler. Ülkemde 60 günde 55 milyon seçmenin oy kullandığı iktidarın tüm devlet kaynaklarını kullanarak seçime girmesi (vatandaşın vergileri ile ülke insanına hizmet etmek için toplanan devlet kaynaklarını seçim kampanyalarında kullanması…) Ne muhalifim lafımı esirgemem sevenlerinin ümitlerini boşa çıkarmam. Çevrem benim gibi düşünmüyor olabilir. Koyun olup Sürüye katılmam. Karnını kaşıyan adam olmam. Evime de paket (makarna- kömür v.s.) gelemez.

Her zamanki gibi; sendikal faaliyet ile hak arayanlara savunacağım. Ormanların yok edip imar alanı açanların karşısında olacağım. Baştan Madenler olmak üzere iş cinayetlerine tepki göstereceğim. Çarşıda pazarda pahalılıklara karşı çıkacağım. Enflasyonun yükselmesi sonucu alım gücünün düştüğünde Haykıracağım. Döviz kurlarının yükselmesi çok şeyin dövize Endeksli olmasından dert edeceğim. Sınavlar (okullarımızdan) durmadan değiştirildiğinde eğitimci olarak eleştireceğim. Çiftçi, memur, işçi Hak arama mücadelelerinde yanında olacağım. OHAL kalksın normalleşelim diyeceğim. Geçmediğim köprüye ödediğim para için Tepki göstermeye devam edeceğim.

Her şeye olmaz bağlamında muhalif değilim. Otoriteye boyun eğmemek, iktidar yanlışı olmamak, Brand etmemek, yanlışlıkla korkmadan dile getireceğim. Ezilenden garibandan yoksuldan yana olacağım. Haksızlıklara anti-demokratik tutuma karşı susmayacağım. Özgürlüklerden yana olacağım. Bunlar muhaliflikse ben yine muhalif olacağım.

Kaynak: Ayancık Gazetesi

Tarih:26 06 2018 11:27(1514) Facebook'ta Paylaş

2. Yorum: evet 26 06 2018 20:06
yortanlı biz sizin entellektüel bir yazıyı anlamanızı elbette beklemiyoruz ama okumuş olmanız sizin için bir kazanç ilerleyen zamanlarda yaşayarak geri kalanı anlarsınız

1. Yorum: fahri yortanlı 26 06 2018 12:06
"muhalif olmak hatta kalabilmek; cömert bir vicdana sahip. korkudan bacaklarınız strese de yüreğiniz ağzınıza gelse de kanunun üzerine gitmenize yetecek cesur bir yüreğe sahip olmaktır." bu cümleden bişey anlayan varsa beri gelsin. sayın yazar muhalifliğinize bi diyeceğim yok ama yazarlık içi epeeeyyy çalışmanız gerek.


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Siyasi Etik Sözleşmesi Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Seçmen Kaydırma Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz Tümü

Vatandaşı, ucuz gıda kuyruklarında...


Siyasi Etik Sözleşmesi


Sevgi elmastan da öte…


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Sıladan Mektup Var -20


Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsun


Boyabat'ın 2018 yılı nüfusu belli oldu


AKP’nin takımı Başakşehir nereye koşuyor?


Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Şubat ayı ziyaretci sayısı:688215 DtGaNi

* ANASAYFA *