E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Liselere geçişte dayatma sistemi

”Puana değil, yüzdelik dilime bakın”

Liselere geçiş için tercih dönemi başladı. Milli Eğitim Bakanlığı 5400 tercih komisyonu ile 13 temmuza kadar öğrencilere tercih döneminde hizmet verecek. Liselere giriş sınavı bitti Ama öğrencilerin ve velilerin stresi bitmedi. Çünkü 2 – 13 temmuz tarihleri arasında tercih dönemi başlıyor. Uzmanların, değişen sınav sistemi ile birlikte doğru tercihi nasıl yapılması gerektiği konusunda önemli uyarısı ” puana değil Yüzdelik dilime bakın” diyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretime geçiş tercih ve Yerleştirme kılavuzunu yayınladı. Içinde dayatma ve kısıtlama var. Sınava giren öğrenciler sadece 5 tane ” nitelikli Okul” tercihi yapabilmek için sınava girmeyen öğrenciler gibi yerel yerleştirme tercihi yapmaya zorunlu bırakıyor. Işin en can alıcı noktası ise kayıt alanı olarak belirlenen bölgede hangi okul türünden kaç tane olduğu bilinmiyor. Lise yerleştirme sisteminin altın vuruşunu da ” komisyon” yapıyor. Tercih sayılarını azaltılarak yapılacak 4 nakil sürecinde öğrenci hiçbir yere yerleşmesi il ve ilçe merkezlerinde oluşturulacak komisyonlara veliler sadece beyanda bulunabilecek. Okul tercihi Yapamayacak. Burada gerçek amaç meslek ve imam hatip liselerinin boş kontenjanlarını dayatma yolu ile doldurmak.

Basında okuduğumuz kadarıyla; özellikle Anadolu’nun ilçelerindeki velilerden tercih edebilecekleri okullarla ilgili çok sayıda şikayet var. Veliler ” Her okul türünden 3’er tane olmak üzere toplam 9 okuldan 5 tane tercih yapabileceğimiz söylendi. Ancak karşımıza yalnızca bir Anadolu Lisesi çıkıyor. Geri kalanlar ya meslek ya da imam Hatip Lisesi seçmek zorunda kalacağız?” diyor.

Aslında bu yönetmelik 4+4+4’ten bu yana hız kazanan ” eğitimi gerici eleştirme” Ayağında önemli bir adım. 2017-2018 eğitim-öğretim yılında okullarda Mescidi zorunlu kıldılar, İmam Hatiplerin yaygınlaşması için birçok yasal düzenleme yaptılar, çok sayıda İmam Hatip açtılar. Pek çok Okulu imam hatipe dönüştürdüler. Seçmeli dersleri din dersi dayatması yaptılar. Bu yerleştirme dayatmasıyla eğitimde Pervasız saldırıyı yürütüyorlar. Veliler Hedef olmamak ve çocuklarına zarar gelmesin diye sessiz kalmaya devam ediyor.

Bilinmesi gereken şudur ki; her öğrenci hükümetin siyasi arzuların ötesinde önemini bir değeri vardır. Öğrencilerimizin ve çocuklarımızın hayatlarını böylesine olumsuz etkileyecek bir sistem olmamalıdır. Yine deniliyor ki; 5 tercih hakkı olan ancak İmam Hatip liselerini tercih yapmayan öğrencinin nitelikli okul olarak adlandırılan ve Sınavla öğrenci alan okulların ekranının açılmayacağı da belirtmişler. Milliyet gazetesindeki yazının bir bölümünde; ” yerel yerleştirme kayıt alanında 2 Anadolu , 6 meslek, 2 İmam Hatip bulunuyor. Evimin dibindeki lise Yok 13 km ötedeki okul ilk sırada şaka gibi ” diyor

AKP hükümetleri 16 yıllık iktidarı süresince sınav sistemine 6 kez değiştirdi. LGS, OKS, SBS (çoklu), SBS (tekli), TEOG ve şimdiki sınav sistemi. Ancak her seferinde Sil Baştan düzenlenen Sınav Sistemleri ile öğrencilerimizin yani çocuklarımızın geleceğini yap-boz tahtasına dönderdiler. Artık yeter! Bir Eğitimci olarak isyan ediyorum çocuklarımızın öğrencilerimizin hayalleriyle fazla oynamayın onların geleceklerinden ellerinizi çekin! Aklımızı başımıza almazsak çocuklarımızı gençlerimizi kısaca yeni nesili bu gerici eğitim uygulamalarıyla kobay olarak kullandırmayalim…

Tarih:09 07 2018 13:30(1553) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et! Tarzan Kemal (Kemal Koca) İktidarın Tarım Politikaları Tarlaları B Asrın Davası Denildi Yüzyılın İftirası Ç 24 Kasımda Hatırlanan Öğretmenlerim 10 Kasım’a Kadar Değil…. Son Yemen’in Emel’i 95. yılında Cumhuriyet Bayramı’mız İsmet İnönü 134 yaşında 15 Eylül 1928 İstanbul Atatürk Havalimanı Halkbank’ta neler oluyor 30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun En Acı 45 Saniye (17 Ağustos 1999, Saat Delege savaşları 24 Temmuz Basın Bayramı Atatürk’e mezarında küfür Ünlü Türk Cerrah Dr. Mehmet Öz ile tanış Liselere geçişte dayatma sistemi “Şehitlerimiz” seksenbir mil Ben yine muhalif olacağım Artık “Kek”lenmeyelim Türkiye'nin Heryerinde "İzmir Marşı" Söy 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Annesiz Anneler Günü Gerçekler Hapsedilemez (3 Mayıs Dünya Ba Albay (Öğretmen Şerafettin Yüksel) Erfelek'te Öğretmenlere Vefa Avukatlar Günü Mecliste Kadınlara Sahne Yasağı Çanakkale Zaferi Mustafa Kemal’in Doğduğ Öğretmen Okullarının Kuruluş Yıl Dönümü Uçkur Fetvacılarına bir dur dense 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Çocuk İstismarı İnsanlık Suçudur Her Kan Bir Can (Ayancık Kan Bağışlıyor) Halkın Katılımı Toplantısı “Halka 10’nun Gibisi Unutulmadı (Metin Oktay) Kalemi Gibi Dimdik Yaşamıştı (Uğur Mumcu Zıt Kardeşler Dünya Çalışan Gazeteciler Günü Kubilay Olayı Ayla Filmi 23 sentlik Asker Şiiri Lozan Barış Antlaşması Her Zamankinden d Her İnsan Bir Engelli Adayıdır 24 Kasım Öğretmenler Günü Ben Çocuğum… Haklarımı Korumak Siz TEOG Öldü, Yeni sistem mi? Her an Değişe O’nu Anıyoruz, O’nu Arıyoruz Tümü

Türk’ün Yaşamında Keçinin Önemi


Sıladan Mektup Var- 13


Sosyal medya hesapları


Kalebağı’nda Yazın Bulamayacağınız Görüntüler


Mor Tuhafiye Eleman İlanı


Kılçak Alçak Zillet


Sinop Yolundan Kar Görüntüleri 13 Ocak 2019


Bir Organ Bağışla! Bir Hayat Armağan Et!


Rıza Mor'u Aramızdan Ayrılışının 3. Yılında Rahmetle Anıyoruz


Tuğla Sektörüne Dokunmayın, Çekin Elinizi!


Verem (Tüberküloz) Haftası


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Sinop Bugün En Uzun Gecesini Yaşıyor


Yalnız Kendi Başın mı Dertli Sanırsın


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


2014 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Sonuna kadar okuyun ve yazının başlığını siz atın!


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Döndü Hanım


Boğazda Can Pazarı


Zamanım!


Ayşe Hanım Neden Önemlidir?


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Geçim öncelikli eylem planı


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz
Ocak ayı ziyaretci sayısı:710188 DtGaNi

* ANASAYFA *