E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Atatürk ile Uğraşan Densizler

Her geçen gün sayıları artan densizler var. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e hakaret etmekte yarışıyorlar. Bu densizlere kızdığım kadar Atatürk ve ilkelerini halka anlatmayanlara, savunmayanlara da kızıyorum.

Geçenlerde densizin biri çıktı hem hakaret ediyor hem de bu vatanı Atatürk kurtarmadı diyor. Bu densize o kadar kızmadım. Hele de birileri gibi başörtüsüne hiç takılmadım.

Birçok başörtülü bayanın yüreği Atatürk sevgisiyle dolu olduğunu, birçok başı açık bayanında Atatürk gibi milli değerlerimize düşman olduğunu tahmin edebiliyorum.

Esas benim sorunum bu densizlerle değil, tavşana kaç tazıya tut diyenlerle. Buraya çok dikkat edip bizi birbirimize düşürmeye çalışanları iyi tanımalıyız.

Anıtkabire gidip bir de hakaret eden bu bayanı kim veya kimler kınadı, hangi siyasetçi tepki gösterdi? Özellikle iktidar partisinde ki siyasiler tepti gösterdiler mi? Varsa da çok az.

Konunun uzmanı olmadığım için dini konulara fazla girmeyeceğim. Fakat Atatürk’ü dinsiz gibi gösterenlere de şunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bazı densizlere, din tüccarlığı yapmamalara karşı, halkın okuduğunu anlayabilmesi için Atatürk, Kur-anı Kerimi Elmalı Hamdi Yazır’a Türkçe mealini yazdırmıştır.

Ayrıca dünyanın o bir ucu Japonya’nın Kamçatka şehrine 1931 yılında cami yaptırmıştır. İlk sabah ezanı Japonya’ın doğusundaki bu camide okunur. Atatürk’e dinsiz gözü ile bakan densizler, dünyanın o bir ucuna kilise değil cami yaptırmış, cami.

Anıtkabir’e gidip hakaret eden densiz gibi bu vatanı Atatürk kurtarmadı diyen densizler. Bu vatanı Atatürk ve arkadaşları kurtarmış. Atatürk “Ne Mutlu Türküm Diyene sözünü boşa söylemedim. Kendini Türk hisseden herkes bu vatanın öz evladıdır.” demiştir. Öz evlatlar da hakaret etmez.

Hakaret eden zavallılar haklı olabilirler. Anadolu ortalarına kadar gelen düşman askerleri kaçarken birçok yeri yakıp yıktıkları gibi bazı bayanlarımızı da hamile bırakmışlardır. Bu bayanlar istemeyerek bu doğumları yapmışlardır. Hakaret edenler anneleri istemediği halde doğurmak zorunda kaldıkları bu çocukların torunları olabilir mi?

Bu milletin bir kesimi söylenenlerin doğru olup olmadığına bakmadan doğruymuş gibi kabul ettikleri için densizlerin söyledikleri ile doğruları yanlış öğreniyorlar. Bu vatanı Atatürk ve silah arkadaşları kurtardı.

Atatürk’ün ilk 20 yaşını saymazsak, 20 yaşından ölümüne kadar 37 yılını bu vatanın kurtarılmasına, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına, halkının da özgür bireyler olmasına adamıştır.

Yerli yersiz laf eden densizler, Atatürk’ün 4000 e yakın kitap okuduğunu, savaş cephelerinde canını ortaya koyduğunu, Anadolu’yu paylaşmak isteyen düşman devletlerini dize getirerek Cumhuriyeti kurduğunu bilmiyorsanız öğrenin.

Doğru olduğuna inandığım için sosyal medyada okuduğum bir yazıyı aynen paylaşıyorum. “Çin Kültür Adamları uyarıyor; sizin halkınızda bir sorun mu var, biz ülkemizde Atatürk’ünüzü ders kitabı olarak okutuyoruz!”

Çin yetkilileri Atatürk’ün sarı saçlarını, mavi gözlerini sevdiklerinden ders kitabı olarak okutmuyorlardır. Devlet adamlığını öğretip çocuklarının iyi bir devlet adamı olmalarını sağlamak için okutuyorlardır.

Biz ise Atatürk ilkelerini çocuklarımıza, halkımıza iyi öğretmediğimiz gibi hakaret ediyoruz, iki ayyaş diyoruz. Bunu yapan densizlere de gereken cezayı vermiyoruz.

Bu günlere nasıl geldiğimizi şu hikaye bile çok iyi anlatmaktadır.

İstanbul işgal altındadır. 16 Mayıs 1919 da Atatürk İstanbul’dan ayrılarak Anadolu’ya geçer. Halkı yeniden toparlamaya çalışır. Fakat yeterli silahta, parada yoktur. İstanbul’dan Anadolu’ya silah göndermek de kolay değildir.

Tam bu günlerde bir genç bir kızla nişanlanır. Kendisini avukat olarak tanıtan damatadayını kızın komşuları bir caminin önünde tabut taşırken görürler.

-Kızım senin nişanlın avukat mı, tabut taşıyıcısı mı? Biz sürekli caminin önünde tabut taşırken görüyoruz derler.

Kız durumu babasına anlatır. Baba kız damat adayını takip ederler. Hakikaten damat adayı sürekli tabut taşımaktadır. Bu duruma kız çok üzülür ve nişanlısından ayrılır.

Kız başka biri ile evlenir. Aradan yıllar geçer. Çocuğu ile yolda yürürken eski nişanlısı ile karşılaşır. Selamlaştıktan sonra tabut taşıyan damat adayı bir çayımı içer misin der ve hemen yakınlarında bulunan bir avukatlık bürosuna girerler. Kapını üzerinde eski nişanlısının ismi yazılıdır. Kız daha çok şaşırır.

Eski nişanlısının şaşkınlık içinde olduğunu anlayan eski nişanlı yaşananları anlatır.

Biliyorsun o günlerde İstanbul ve Anadolu’nun birçok yeri işgal altındaydı. İstanbul’dan Anadolu’ya cephane göndermek kolay değildi. Bizde özellikle geceleri o camiden tabut içinde Anadolu’ya cephane gönderiyorduk. Bu yaptıklarımızı gizli yapmak zorunda olduğumuz için sana gerçekleri anlatamadım der.

Bu hikâye bile, bu vatanı çok zor şartlarda kurtardıkları için Atatürk ve silah arkadaşlarına hakaret edilemeyeceğini göstermiyor mu?

24 Temmuz 1923 yılında imzalanan, Türkiye’nin tapusu sayılan, Lozan Barış Antlaşmasının 95 ci yılında densizlik yapanlar, gerçekleri tarikat hocalarından değil, tarihçilerden öğrenin.

Atatürk ile uğraşan densizler, Neyzen Tevfik’in yazdığı iki kıta şiiri ile bitireceğim. Umarım bundan sonra Atatürk hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırsınız.

BE HEY DÜRZÜ

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden
Dinin de soğuyacak bu millet.

İşgaldeki hali sakın unutma.
Atatürk’e dil uzatma sebepsiz
Sen anandan gene çıkardın ama
Baban kimdir bilmezdin şerefsiz.

Mustafa Gürleyen (27.07.2018)

Tarih:27 07 2018 13:20(2381) Facebook'ta Paylaş

5. Yorum: milat 29 07 2018 12:12
sayın boyabat gazetesi yazarın ve 1.yorumcunun hurafelerine yaptığım yorumları neden yayınlamıyorsunuz.kamçatk
a japonyanın değil rusyaya ait olduğu ve böyle bir şeyin asparagas olduğunu,tokyo daki camiinin kırgız türklerinin yapyığını atatürkle hiç alakasının olmadığını bunların tamamen birer hurafe oluğunu.işinize gelmeyen yorumları yayınlamayarak gerçeklerin üstünü örteceğinizi mi sanıyorsunuz

4. Yorum: hakan 28 07 2018 22:31
dostum 2. yorumcu sevmediğimi söyledmedim özellikle dedim severim ama gerektiği kadar burda lafım ne bu yazara ne de sizlere lafım tanrılaştırma seviyesine ulaştıran bazı insanlara eminim ben senden daha çok seviyorumdur cami konusuna hakim olduğum için paylaştım yoksa amacım atamıza dinsiz yakıştırmasını yapmak değil

3. Yorum: gerçek 27 07 2018 23:06
sayın yazar sen bu yazını yıllarca atatürkçüyüm diye geçinen atatürkü tanımayan onun ismini kullanan atatürkü öğrencilerine anlatmayan onu siyasi emellerine alet eden aydın geçinenlere okut atatürk'e kimse uğraşmaz kimse kızmaz bütün öfke bu nesli tükenen sözde aydınlara

2. Yorum: 11 koy 27 07 2018 21:59
birinci yorumcu sen sevmesende olur onun seveni çok

1. Yorum: hakan 27 07 2018 16:57
1931 yılında türkiye’ye gelip atatürk’ü ziyaret eden japon elçisi torijori yamada, yaptığı görüşmede atatürk’e tokyo’ya bir cami yaptırmasını teklif etmiştir.
atatürk’e daha önce kısa süre japonca dersleri verdiği için o’nun “hocam” diye karşıladığı torijori yamada, ankara’yı ziyaretinden bir yıl sonra 1932 yılında vefat etmiş ama atatürk verdiği sözü tutmuş ve tokyo camii’ni yaptırmıştır. cami 1938 yılında tamamlanmıştır.
kısacası bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim ki atatürk kendi görüşüyle değil japon elçinin isteği ile yaptırmıştır.bir nevi japon elçiden vasiyet kalmış gibi birşey... yanlış anlaşılma olmasın atamızı severim ama gerektiği kadar abartmaya gerek yok


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları Suriye’den Saraçhane ye 15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Tümü

Kurban Bayramı izlenimleri


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Boyabat Belediyesi Borç Batağında mı?


Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları


Kaz Dağları’na Sahip Çık!


Siz Var Ya, Siz


Fit/CLUB’tan geleneksel Bayram Kampanyası


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE




Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz





Agustos ayı ziyaretci sayısı:387807 DtGaNi

* ANASAYFA *