E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kent Yönetiminde Kimler Olmalı

Değerli dostlar, yerel seçimler yaklaşırken partiler kazanabilmek için en iyi adaylarını göstermeye, aday adayları da aday gösterilmeye çalışıyorlar.

Partilere göre en iyi aday seçimi kazanan adaydır. Seçmene göre ise en iyi aday kazandığı zaman, ilinin, ilçesinin halkı arasında ayrım yapmadan çalışan adaydır.

Yerel seçimlerde seçmen kime oy vermeli? Sandık başına gidip oyunu kullanırken partiyi mi, yoksa başkan adayını mı ön planda tutmalı? Şu aday benim oy vermek istediği partide olsa diyen çok kişi vardır. Zor bir seçim.

Bazı seçmenler bir noktaya kilitlenmiş. Oy verecek başka adam mı var diyorlar. Partiyi ön plana çıkarıyorlar. Bu kişilerin fazla bir şey bilmediklerini düşünenlerdenim. Rakip partinin adayı, o il veya ilçe için daha faydalı olabilecek kapasitede biri olabilir.

Bir parti uzun süre yönetiminde olan bir il veya ilçede yeni bir aday gösterip, aynı partinin yeni aday uzun süredir buraya hizmet getirilmemiş dese alkışlayacak çok kişi var. Bir şey bilmiyorlar dediklerim, bugün söylenenleri alkışlayıp, dünden bihaber olanlar.

Genelde seçmenimiz aklı başında olan kişiler. Yerel yönetim seçimlerinde kimi seçerlerse bulunduğu yerin halkına faydalı olacağını iyi bilirler. Ona göre oyunu kullanırlar. Fazla bilgisi olmayanlar da araştırmalı. Seçim zamanı yapılan kuru gürültüye oy vermemeli. Ben şu soruyu sorup kendi fikrimi yazacağım.

Sizce bir kent yönetiminde kimler olmalı?

Bu soruya bir cümle ile cevap verecek olursak, kent halkına iyi hizmet verebilecek, verdiği hizmetler ile halkını memnun edebilecek, her meslekten kişiler olmalı. Konusunda uzman olan bu kişiler de bir ekip oluşturmalı.

Bir kenti yönetecek kişilerden oluşan, uzman bir ekibin başında da nasıl bir başkan olmalı?

Başta siyasi görüşünü beğenen, beğenmeyen tüm halkın güven duyduğu biri olmalı. Yemeyen, yedirmeyen biri olmalı. Yemeyen yedirmeyen dedimse hiç kimseye bir çay bile ısmarlamayan, ısmarlanan çayı içmeyen bir başkan demiyorum. Çalmayan çaldırmayan bir başkan demek istiyorum.

Aynı zamanda seçildiği il veya ilçenin coğrafi yapısını iyi bilmeli. İyi bildiği coğrafi yapıda hizmet yaparken kamu ve halka hizmet bilinci de olmalı.

Dünya çapında bazı kuruluşlar vardır. Mili Eğitim sisteminde rapor hazırlayan uluslararası PISA gibi. Belediyeleri de araştıran, inceleyen İnsani Gelişmişlik Vakfı diye bir kurum varmış. Bu kurumlar nasıl çalışır, araştırmalarını nasıl yapar bilmem. Fakat öğrenmek amacıyla sorarım. Araştırırım. Bunlardan biri de İnsani Gelişmişlik Endeksi.

İnsani Gelişmişlik endeksi ne demek? Google amcaya sordum. Söylediğine göre, yaşam uzunluğu, okur yazar oranı, eğitim ve yaşam düzeyi doğrultusunda hazırlanan bir ölçüymüş.

Bir de insani değerleri sordum. Ona da aldığım cevap. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik, adalet, sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve dayanışma insana özgü ve bütün insanlar için ortak sayılabilecek üstün değerlerdir.

Sorduğum sorulara aldığım cevapları merak ettikçe sormaya devam ettim. Türkiye genelinde İnsani Yaşam Vakfının yaptığı araştırmaya göre dereceye giren belediye var mı? Var ise nereler? İnsani Gelişmişlik Düzeyi En Yüksek İlçe Hangisi?

Evet var. İnsani Gelişme vakfı tarafından 161 ilçede araştırma yapılıyor. 2017 verilerine göre 161 ilçemiz sıralanıyor.

İlk on ile son on da ki belediyelerimiz şunlar. İlk onda bulunanlar. İstanbul; Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Bakırköy, Maltepe ilçeleri. Ankara Çankaya ilçesi. Bursa; Nilüfer, Antalya; Muratpaşa, İzmir Karşıyaka ve Eskişehir; Tepebaşı ilçeleri. CHP yönetimindeki ilçeler.

Son on içinde yer alan ilçelerimiz. Ankara; Kalecik, Nallıhan, Evren, Çamlıdere ilçeleri. Van; Tuşba ilçesi. Şanlıurfa; Siverek ilçesi. AKP yönetimindeki ilçeler. 160 cı sırada ki ilçemiz Diyarbakır; Ergani ilçesi. HDP yönetiminde.

Hangi parti, ya da hangi aday sizin ilinize, ilçenize, daha doğrusu yaşantınıza huzur getirebilecek, sizi memnun edebilecek ise onu seçin.

Benim özlediğim bir il değil, bir ilin bir ilçesi değil, Türkiye genelinde ki tüm il ve ilçelerin halkının huzur ve mutluluk içinde yaşaması.

Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda Atatürk, Cumhuriyet Köyü Projesi hazırlatır. Bu projede; okul, kütüphane, sağlık ocağı, öğretmen ebe doktor lojmanı, fabrika, otel, konferans salonu, çocuk parkı, hamam, camii, ahır, ağıl, kiremit ocağı gibi yerlerin olmasını ister.

Ben de bugün yaşadığım kentte tüm ihtiyaçlarımın görüldüğü kurum ve kuruluşların olmasını arzuluyorum. Bu arzularımın sizlerin de arzusu olduğu kanısındayım. O zaman iki kez düşünüp bir oyunuzu iyi kullanın.

Edirne’den Kars’a, Mersin’den Sinop’a tüm Türkiye de, tüm halkın mutlu ve huzurlu yaşatacak adayların kazanması dileğimle….

****

Bu günlerde Fransa karışık durumda. Benim yazacağım Fransa başbakanı ise yıllar önceki. Bizde ki kıymetini bilmeyen, hatta hakaret edenlere bir nebze olsun ders olur diye.

Fransa da üç defa başbakanlık yapan, üç defa meclis başkanlığı yapan, Uluslararası Barış ödülüne layık görülen Edouard Herriot 1933 te Ankara’ya geldikten sonra Fransız basınına şu açıklamayı yapmıştı: “Çekinmeden söyleyebilirim ki, Mustafa Kemal’e sekreter olmak isterdim, her akşam onun sofrasında oturmak, düşüncelerinden beslenmek için sekreteri olmak isterdim. Mustafa Kemal’in sofrasında yeniden üniversite bitirmiş olurdum.” (Y.Ö. Mustafa Kemal S: 381)

Mustafa Gürleyen (10.12.2018)

Tarih:10 12 2018 13:06(1742) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Abdülhamid kimden izin alamadı?


Satılık Arsalar


Covid-19 ve Toplu Taşımada Yeni Görgü Kuralları


Boyabat Ağzında Gün Adları


Boyabat Gazetesi 15. Yaşında


Türkiye de Ne Var Ne Yok


Gölge Adam:Anlayana Sivrisinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az


Paraşütten çeltik tarlaları


2019 Yılı Sinop İlçeleri Belediye Başkanlığı Seçim Sonuçları


Fiziksel mesafe sosyal yakınlaşma


19 Mayıs Tatil Değil Bayramdır


Modanız Batsın


İsyan ediyorum


Korona Virüs Salgını İçin Korunma Yöntemleri


Çanakkale Şehitlerine


8-9 Şubat Boyabatta Kar Yağışından Görüntüler


Boyabat'ın 2019 yılı nüfusu belli oldu


5 bin - 30 bin TL'yi aşan faturaların GİB Portalından e-Arşiv olarak Düzenlenmesi


Osmanlıca


Cumhuriyet’e Yazdım


Müjde…. Hadi Hayırlı Olsun


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz


Temmuz ayı ziyaretci sayısı:1035507 DtGaNi

* ANASAYFA *