E-posta: boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com

Kent Yönetiminde Kimler Olmalı

Değerli dostlar, yerel seçimler yaklaşırken partiler kazanabilmek için en iyi adaylarını göstermeye, aday adayları da aday gösterilmeye çalışıyorlar.

Partilere göre en iyi aday seçimi kazanan adaydır. Seçmene göre ise en iyi aday kazandığı zaman, ilinin, ilçesinin halkı arasında ayrım yapmadan çalışan adaydır.

Yerel seçimlerde seçmen kime oy vermeli? Sandık başına gidip oyunu kullanırken partiyi mi, yoksa başkan adayını mı ön planda tutmalı? Şu aday benim oy vermek istediği partide olsa diyen çok kişi vardır. Zor bir seçim.

Bazı seçmenler bir noktaya kilitlenmiş. Oy verecek başka adam mı var diyorlar. Partiyi ön plana çıkarıyorlar. Bu kişilerin fazla bir şey bilmediklerini düşünenlerdenim. Rakip partinin adayı, o il veya ilçe için daha faydalı olabilecek kapasitede biri olabilir.

Bir parti uzun süre yönetiminde olan bir il veya ilçede yeni bir aday gösterip, aynı partinin yeni aday uzun süredir buraya hizmet getirilmemiş dese alkışlayacak çok kişi var. Bir şey bilmiyorlar dediklerim, bugün söylenenleri alkışlayıp, dünden bihaber olanlar.

Genelde seçmenimiz aklı başında olan kişiler. Yerel yönetim seçimlerinde kimi seçerlerse bulunduğu yerin halkına faydalı olacağını iyi bilirler. Ona göre oyunu kullanırlar. Fazla bilgisi olmayanlar da araştırmalı. Seçim zamanı yapılan kuru gürültüye oy vermemeli. Ben şu soruyu sorup kendi fikrimi yazacağım.

Sizce bir kent yönetiminde kimler olmalı?

Bu soruya bir cümle ile cevap verecek olursak, kent halkına iyi hizmet verebilecek, verdiği hizmetler ile halkını memnun edebilecek, her meslekten kişiler olmalı. Konusunda uzman olan bu kişiler de bir ekip oluşturmalı.

Bir kenti yönetecek kişilerden oluşan, uzman bir ekibin başında da nasıl bir başkan olmalı?

Başta siyasi görüşünü beğenen, beğenmeyen tüm halkın güven duyduğu biri olmalı. Yemeyen, yedirmeyen biri olmalı. Yemeyen yedirmeyen dedimse hiç kimseye bir çay bile ısmarlamayan, ısmarlanan çayı içmeyen bir başkan demiyorum. Çalmayan çaldırmayan bir başkan demek istiyorum.

Aynı zamanda seçildiği il veya ilçenin coğrafi yapısını iyi bilmeli. İyi bildiği coğrafi yapıda hizmet yaparken kamu ve halka hizmet bilinci de olmalı.

Dünya çapında bazı kuruluşlar vardır. Mili Eğitim sisteminde rapor hazırlayan uluslararası PISA gibi. Belediyeleri de araştıran, inceleyen İnsani Gelişmişlik Vakfı diye bir kurum varmış. Bu kurumlar nasıl çalışır, araştırmalarını nasıl yapar bilmem. Fakat öğrenmek amacıyla sorarım. Araştırırım. Bunlardan biri de İnsani Gelişmişlik Endeksi.

İnsani Gelişmişlik endeksi ne demek? Google amcaya sordum. Söylediğine göre, yaşam uzunluğu, okur yazar oranı, eğitim ve yaşam düzeyi doğrultusunda hazırlanan bir ölçüymüş.

Bir de insani değerleri sordum. Ona da aldığım cevap. Özgürlük, eşitlik, kardeşlik, adalet, sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve dayanışma insana özgü ve bütün insanlar için ortak sayılabilecek üstün değerlerdir.

Sorduğum sorulara aldığım cevapları merak ettikçe sormaya devam ettim. Türkiye genelinde İnsani Yaşam Vakfının yaptığı araştırmaya göre dereceye giren belediye var mı? Var ise nereler? İnsani Gelişmişlik Düzeyi En Yüksek İlçe Hangisi?

Evet var. İnsani Gelişme vakfı tarafından 161 ilçede araştırma yapılıyor. 2017 verilerine göre 161 ilçemiz sıralanıyor.

İlk on ile son on da ki belediyelerimiz şunlar. İlk onda bulunanlar. İstanbul; Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Bakırköy, Maltepe ilçeleri. Ankara Çankaya ilçesi. Bursa; Nilüfer, Antalya; Muratpaşa, İzmir Karşıyaka ve Eskişehir; Tepebaşı ilçeleri. CHP yönetimindeki ilçeler.

Son on içinde yer alan ilçelerimiz. Ankara; Kalecik, Nallıhan, Evren, Çamlıdere ilçeleri. Van; Tuşba ilçesi. Şanlıurfa; Siverek ilçesi. AKP yönetimindeki ilçeler. 160 cı sırada ki ilçemiz Diyarbakır; Ergani ilçesi. HDP yönetiminde.

Hangi parti, ya da hangi aday sizin ilinize, ilçenize, daha doğrusu yaşantınıza huzur getirebilecek, sizi memnun edebilecek ise onu seçin.

Benim özlediğim bir il değil, bir ilin bir ilçesi değil, Türkiye genelinde ki tüm il ve ilçelerin halkının huzur ve mutluluk içinde yaşaması.

Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda Atatürk, Cumhuriyet Köyü Projesi hazırlatır. Bu projede; okul, kütüphane, sağlık ocağı, öğretmen ebe doktor lojmanı, fabrika, otel, konferans salonu, çocuk parkı, hamam, camii, ahır, ağıl, kiremit ocağı gibi yerlerin olmasını ister.

Ben de bugün yaşadığım kentte tüm ihtiyaçlarımın görüldüğü kurum ve kuruluşların olmasını arzuluyorum. Bu arzularımın sizlerin de arzusu olduğu kanısındayım. O zaman iki kez düşünüp bir oyunuzu iyi kullanın.

Edirne’den Kars’a, Mersin’den Sinop’a tüm Türkiye de, tüm halkın mutlu ve huzurlu yaşatacak adayların kazanması dileğimle….

****

Bu günlerde Fransa karışık durumda. Benim yazacağım Fransa başbakanı ise yıllar önceki. Bizde ki kıymetini bilmeyen, hatta hakaret edenlere bir nebze olsun ders olur diye.

Fransa da üç defa başbakanlık yapan, üç defa meclis başkanlığı yapan, Uluslararası Barış ödülüne layık görülen Edouard Herriot 1933 te Ankara’ya geldikten sonra Fransız basınına şu açıklamayı yapmıştı: “Çekinmeden söyleyebilirim ki, Mustafa Kemal’e sekreter olmak isterdim, her akşam onun sofrasında oturmak, düşüncelerinden beslenmek için sekreteri olmak isterdim. Mustafa Kemal’in sofrasında yeniden üniversite bitirmiş olurdum.” (Y.Ö. Mustafa Kemal S: 381)

Mustafa Gürleyen (10.12.2018)

Tarih:10 12 2018 13:06(1325) Facebook'ta Paylaş


Yorumcuların dikkatine! Yasal Uyarı!

  1. Yorumlarınızı anlaşılır bir dille ve dilbilgisi kurallarına uygun olarak özenle yazınız. BÜYÜK HARF kullanmayınız. Tekrar okuyarak yanlışlarınızı düzeltiniz.
  2. Anlaşılmaz kısaltmalar yapmayınız.
  3. Lütfen yorumlarınızda terbiye dışı sözler kullanmayınız.
  4. Yazılan yorumların sorumluluğu yazarına aittir. Sonradan pişman olunacak hukuki sorunlarla karşılaşmamak için kişi veya kurumlara yöneltilmiş olan eleştirileriniz hakarete varmasın.
  5. Yorumlar denetlendikten sonra yayına verilecektir.
  6. Yazılarımızda yanlış ya da kusurlu bir konu bulunursa bunu lütfen bize bildiriniz.

Yukarıdaki Sözleşmeyi/Uyarıları kabul ediyorum.
'Evet' Yazın:
İsim:
E-mail: (isteğe bağlı)

| Beni Unut

Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları Suriye’den Saraçhane ye 15 Temmuz Destan mı, Kara Gün mü? Topal ördek mi? Hayır Eğitim ve 23 Haziran Seçimi İktidara Sarı Kart Gösterme Zamanı Emekli İkramiyesi Kimden? Bandırma Vapuru Samsun ve 100. Yıl Halk Önderi Atatürk Sayesinde-2 Halk Önderi Atatürk Sayesinde Yeter Artık Kanmayalım Oy Verdik Tatlı Dile… Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu ve Atı Alan Üsküdar’ı Geçemedi Beka Sorunu Değil Eğitim Sorunu Var Beka Sorunu Var Yalanı Başka Bir Yalan Da Harf Devrimi Bu da Kuyruklu Yalan Seçim Yalanlarına İnananlara Afiyet Olsu Sizin Oyunuza İhtiyacımız Yok Kılçak Alçak Zillet Eyyy Süleyman Demirel… Tek Millet O da Türk Milleti Kent Yönetiminde Kimler Olmalı Anıtkabir Defteri ve Yazılamayanlar Sehven Bile Olsa Oy Yok Atatürk ve Azimli Torunları Çoban ve Dindarlık Dolardan Bana Ne 15 Temmuz Öncesi Sonrası Atatürk ile Uğraşan Densizler 15 Temmuz Darbesinin İkinci Yılında Sonu Yeni Yönetim Şekli Hayırlı Olsun Metal Yorgunluğu ve Seçim Yalanları Bir Kişi İçin Değil Vatan İçin Ölürüm Referandumdan Erken Seçime Giderken Doktor da Hastaymış Darbenin Kötü Kokuları Devam Ediyor Siz Kimin Torunlarısınız? AKP-MHP El Ele Haydi Size Güle Güle Atatürk, İnönü ve Camiler Şeker Fabrikaları Satılmazsa Çöpü Görüp Merteği Görmeyenler Türkiye Ligde Değil Küme Düşmüş Emeklinin Söylediği Türkü KHK İle Değil Yasalar ile Yönetilmek Hak Anılarım ve Dernekler 17/25 Aralık’tan sonra MAN dan Hab 17-25 Aralık da Sen Ne Yaptın? Tümü

Kurban Bayramı izlenimleri


Kurban Bayram'ı Karikatürleri


Boyabat Belediyesi Borç Batağında mı?


Ağaç, Göktepe ve Kaz Dağları


Kaz Dağları’na Sahip Çık!


Siz Var Ya, Siz


Fit/CLUB’tan geleneksel Bayram Kampanyası


Boyabat İlçe Emniyet'i vatandaşları uyardı 2014


Kıbrıs, İskenderun ve Antakya Gezisi Fotoğrafları-1


Dua


Ben bu davanın…


Boyabat Gazetesi 14. Yaşında


26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı Mücadele


Kıta sahanlığının da Yunanistan’a bırakılması da mı yalan iftira?


Edep


Boyabat'tan, Yiğren'e Fotoğraflar-1


Sıladan Mektup Var -34


2019 Boyabat Yerel Seçim Sonuçları (31 Mart 2019)


Çanakkale’ye sesleniş!


94 Ruhu çağırmakla gelmez!


Ceren Damar'ı Öldüren Adamı Tanıyorum..


Yazarımız Avukat Prof. Dr. Nurullah Aydın'ı Kaybettik


Dörtyol'da Sansarlar Kavga Etti


Boğazda Can Pazarı


Teşrik tekbiri başladı


Pirinçle meşhur olduk! Sıra domateste...


Bellaforonte'nin Kenti TLOS


Sallım Çorba


Anlayamadıklarım


KÜNYE
Yazı ve Haberleriniz İçin:
boyabatgazetesi@boyabatgazetesi.com
haber@boyabatgazetesi.com
adreslerine E-posta gönderebilirsiniz

Agustos ayı ziyaretci sayısı:387174 DtGaNi

* ANASAYFA *